VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvláštní ocenění nově získal zámek v Červené Řečici

Červená Řečice – Zvláštní ocenění v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro Futuro se dostalo záchraně zámku v Červené Řečici.

26.9.2014
SDÍLEJ:

Zámek je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Foto: Národní památkový ústav

Při slavnostním vyhlášení v tanečním sále zámku Nebílovy na Plzeňsku si diplom a medaili převzal z rukou generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové Vladimír Moškoř, zástupce vlastníka zámku, a správce zámku Vladimír Vlček. Cílem ceny Patrimonium pro Futuro je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.

„Velké poděkování patří rovněž Spolku na záchranu památek červenořečických a zvláště jeho dlouholetému předsedovi Jiřímu Jedličkovi za jeho více než dvacetileté obrovské úsilí vyvinuté směrem k záchraně jedinečného renesančního zámku," říká ředitelka územního odborného pracoviště NPÚ v Telči Martina Veselá.
Podle názoru komise hodnotitelů se v případě zámku v Červené Řečici jedná o ukázku prvního úspěchu dlouhodobé iniciativy jednotlivců směřované na záchranu památky.

Následné aktivity ukazují prospěšnost spolupráce soukromých majitelů (investorů) a zástupců NPÚ. Jedná se o příklad toho, že za památky je nutné bojovat i ve chvíli, kdy se to zdá nesmyslné. Zvláštní ocenění generální ředitelkou NPÚ povzbudí zainteresované v další činnosti vedoucí k dokončení základní stabilizace této ohrožené památky mimořádných kvalit.

Zámek je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Došlo k ní v 16. století a tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se stal majetkem pražských arcibiskupů a jako centrum hospodářské správy sloužil až do roku 1948. Vzhled zámku ovlivnily především renesanční a barokní úpravy, gotická fáze je však dodnes velmi čitelná. Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury – sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby.
Pozoruhodný je však zámek v Červené Řečici hlavně tím, že patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání.

Zámek je tedy výjimečný jako jedna z mála zachovaných renesančních staveb, dochovaná v autentické podobě včetně opevňovacího systému.

Autor: Redakce

26.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Tajemstvím úspěchu nováčka jsou skvělá parta a bojovnost

Košetice – Sedm bodů, třetí příčka. Nováček krajského přeboru je bezesporu oživením soutěže.

Dorost remizoval se Svratkou

Pelhřimov – Divizní starší dorost se smírně rozešel se Svratkou Brno, tradičně těžkým soupeřem s vynikající kondicí a důraznou taktikou v dramatické hře. Fotbalistům Brna zbývalo v závěru hry více sil a dosáhli na remízový bod.

V generálce brali brambory

Humpolec – Čtvrtou příčku obsadili na turnaji v Opatovicích nad Labem druholigoví házenkáři humpolecké Jiskry. Týden před startem mistrovských bojů to není rozhodně špatný počin, klání se totiž zúčastnily dva prvoligové a čtyři druholigové celky. Z vítězství se radovaly domácí Opatovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení