VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze zámku se stalo regionální společenské centrum

Pacov - K největší investiční akci v novodobé historii Pacova patří oprava tamního zámku. Do té bylo od roku 1996 do současnosti investováno přibližně 137 milionů korun, přičemž dotace činily zhruba 85 milionů korun, zbytek uhradilo město Pacov.

17.7.2014
SDÍLEJ:

K největší investiční akci v novodobé historii Pacova patří oprava tamního zámku. Do té bylo od roku 1996 do současnosti investováno přibližně 137 milionů korun.Foto: archiv MěÚ Pacov

Letos 17. listopadu tomu budou přesně tři roky, kdy byl zámek poprvé slavnostně otevřen pro veřejnost. Od té doby si našel velmi rychle cestu do regionálního kulturního a společenského života v Pacově. Nespornou výhodou je totiž jeho strategická poloha v centru města, tedy v blízkosti náměstí a základních škol.

„Myslím si a mám z toho radost, že se zámek zaběhl dobře, podle plánu. Záměrem bylo zrekonstruovat ho a revitalizovat s využitím pro regionální život, tudíž vybudovat tam provozy, které budou mít užitnou hodnotu a to se povedlo," popsal starosta Pacova Lukáš Vlček s tím, že v současnosti na zámku, který byl původně založený ve 13.století jako hrad, sídlí Městský úřad Pacov, Městské muzeum Antonína Sovy v Pacově, městská knihovna, informační centrum a zázemí tam našly i čtyři klubovny a centrum pro seniory.

„Je to pozitivní i z toho pohledu, že po stránce provozních výdajů nejsme výš, než jsme byli předtím. V minulosti totiž některé naše instituce sídlily v soukromých objektech, kde jsme platili nájem a byly tam třeba vyšší náklady na topení. Dnes jsou instituce pod jednou střechou a navíc se provozy velmi dobře doplňují," poznamenal starosta.

Pacovský „kampus"

Dobré umístění zámku je velkým plusem pro tamní obyvatele, školáky či turisty. Když se totiž koná jakýkoliv program například pro školy, tak se část koná v muzeu a část třeba v knihovně nebo zámeckém sále. Pak je ukázkově vidět provázanost jednotlivých institucí.

„Od té doby, kdy muzeum, knihovna a infocentrum sídlí pod jednou střechou, mají jednoznačně vyšší návštěvnost. Knihovně třeba v prvním roce narostl počet výpůjček ze zhruba šedesáti, sedmdesáti tisíc za rok na 110 tisíc. Velkou výhodou je, že se zámek nachází v blízkosti školských areálů a hned naproti němu máme nově opravený volnočasový areál. V dnešní době už to trošku chápeme jako jakýsi kampus," nechal se slyšet první muž Pacova.

Ten zároveň nevyloučil, že by na zámku mohly v budoucnu vzniknout i další využívané prostory.

Kapacita na ně totiž je. Nachází se tam zajímavé prostory sklepů a půd. „Muselo by tam dojít k určitým stavebním úpravám, což by opět stálo nemalé peníze. Zatím jsme ale technicky neprověřovali, zda by to bylo možné. My se zatím s tím, co děláme, vejdeme, kam potřebujeme. Kdyby byla poptávka a zajímavý nápad, tak se dá přemýšlet třeba o půdách, což je další podlaží, které by se dalo potencionálně využít," uzavřel starosta.

----------------

Historie zámku v Pacově

Původně hrad založený ve 13. století, v 16. století za Robmhápů ze Suché přestavěn na zámek. Z významných majitelů uveďme rod Španovských z Lisova a Zikmunda Myslíka z Hyršova, císařského polního maršálka a válečného radu. Roku 1708 přicházejí do Pacova bosí karmelitáni a šlechtické sídlo se po roce 1718 postupně mění v klášter s kostelem sv. Václava. Plány na další stavební akce navrhl v roce 1739 architekt a stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Za Josefa II. byl klášter zrušen (1787) a budova znovu užívána jako zámek. Kvadratický uzavřený půdorys otevřela demolice východního křídla v r. 1884.

V 60. letech 19. století sloužila tato část zámku jako škola a byt pro učitele. Tady se 26. 2. 1864 v rodině učitele Jana Sovy narodil básník Antonín Sova, kterého připomíná pomník od J. V. Duška na valech. Zámek vlastnila do května 1945 rodina Weiss von Tessbach, pak přešel pod státní správu a v r. 1947 ho obsadila vojenská posádka. Armáda objekt opustila v r. 1992, ale teprve v r. 1997 byl převeden do majetku města. Zdroj: www. zamekpacov.cz


Autor: Alexandra Knapová

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení