Právě v Humpolci toto téma diskutovali humpolečtí zastupitelé se zástupci firmy VODAK Humpolec na posledním veřejném zasedání zastupitelstva, které se konalo 25. června.

„Loni se pro Humpolec z vlastních zdrojů využilo zhruba 480 tisíc kubíků vody a nakoupilo se asi 270 tisíc kubíků. Letos je zatím předpoklad takový, že se tyto poměry mohou obrátit," zmínila Kučírková s tím, že cena vody převzaté je zhruba trojnásobně vyšší než cena vody z vlastních zdrojů.

Výhodou pro Humpolec, ale i pro některé další obce je prý to, že kromě vlastních zdrojů vod má možnost využít i vodu převzatou od skupinového vodovodu HUPEPA, napojeného na vodní zdroj Želivka, takže nehrozí omezení dodávek pitné vody. Jeho vlastníkem je společnost PEVAK.

„Jedná se o vodu povrchovou, jejíž cenu ovlivňují náklady na náročnou úpravu, které vznikají na Úpravně vody Želivka, následně náklady na dopravu do předávaných obcí a náklady na elektrickou energii k čerpání vody," přiblížila Kučírková.

Zdražit nechtějí, úspory hledají jinde

Ta dále uvedla, že zdroj HUPEPA je stabilně využíván, ale s ohledem na podmínky se mění poměr mezi využitím vlastní a nakupované vody. Podle informací firmy VODAK Humpolec se za období od letošního ledna do května využilo 150 tisíc metrů krychlových vody z vlastních zdrojů a 150 tisíc metrů krychlových nakoupené vody od společnosti PEVAK.

„Zatím se jedná o hypotézu, protože nikdo neví, jaké bude počasí v druhé polovině roku. VODAK nás o situaci informoval s tím, abychom mohli připravit řešení, kterých se nabízí více. Varianta zdražení vodného se mi ale jako optimální nejeví. Spíše se budeme snažit hledat úspory v některých plánovaných investicích či opravách," komentoval Jiří Kučera, starosta Humpolce.

Pelhřimov větší problémy nehlásí. Podle vedoucího tamního hospodářského odboru Stanislava Kropáčka má Pelhřimov přibližně ze čtyřiceti procent zdroje vlastní a ze šedesáti procent vodu kupuje z HUPEPA. „Samozřejmě záleží na období, ale čerpáme především z místních zdrojů," vysvětlil Kropáček.

Největším zdrojem pro Pelhřimovsko je podle něj Sázava pod Křemešníkem. Tento zdroj je původní už z období první republiky, potrubí bylo pouze zrekonstruováno.

„Letošní zima byla suchá, bylo extrémně málo srážek, takže úbytek vody je znatelný, ale větší potíže jsme nezaznamenali," dodal Kropáček.

Město Pacov vlastní tři zdroje pitné vody – dva na Strážišti a jeden ve Velké Rovné. Podle starosty Pacova Lukáše Vlčka tyto zdroje pokryjí až devadesát procent spotřeby vody a v případě, že kapacitně nedostačují, je pitná voda rovněž odebírána z HUPEPA. „Pacov v poslední době nezaznamenal žádný nedostatek vody, vlastní zdroje nám stačí," řekl Vlček.

Aneta Slavíková, Tereza Konířová