Co se týče planet, večer bude možné pozorovat jen Saturn, a to nad jihozápadním obzorem. Ostatní planety budou k vidění v ranních hodinách. „Venuše jako Jitřenka rozjasní oblohu především 21. září o půlnoci, kdy dosáhne jasnosti -4,5 magnitudy, tudíž bude velice jasná. Zářit bude ale i další dny," zmínil David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

Nízko nad východem bude vidět také Mars a v druhé polovině měsíce se přidá Jupiter. V pátek 4. září v 11 hodin nastane elongace Merkuru, planeta se tedy ocitne nejdále od Slunce, ale to vzhledem 
k času nebude pozorovatelné.

Zajímavým jevem bude zákryt hvězdy Aldebaran ze souhvězdí Býka, kterou 5. září zhruba hodinu po východu Slunce zakryje Měsíc. Konjunkce Měsíce s Venuší nastane 10. září v sedm hodin ráno, 25. září v pět hodin ráno dojde k seskupení Měsíce, Venuše a Marsu, k Marsu se navíc přidá hvězda Regulus ze souhvězdí Lva.

Září bude také ve zname-
ní zatmění. Zatmění Slunce 
u nás pozorovatelné nebude, ale zatmění Měsíce už ano. Nastane ve sváteční den 28. září ráno. V 1.12 hodin budou na Měsíci patrné první změny, v 3.11 hodin bude Měsíc zcela zakrytý a z plného zakrytí začne vycházet v 4.23 hodin. V 6.05 hodin Měsíc zapadne a z polostínu vystoupí v 6.23 hodin. „Zatmění Měsíce se dá bez problému pozorovat pouhým okem," dodal Sulaiman s tím, že je samozřejmě možné použít i dalekohled.

K září patří také podzimní rovnodennost. Astronomický podzim začne 23. září v 9.20 hodin. Příští úterý připomene 415. výročí úmrtí české-
ho astronoma Tadeáše Hájka z Hájku, který se zasloužil zejména o přítomnost Tycha de Brahe a Johannese Keplera v Čechách.

Zatmění Měsíce

28. září:
1.12 hodin – vstup Měsíce do polostínu, patrné první změny
2.07 hodin – na Měsíc se začne nasouvat plný stín
3.11 hodin – Měsíc je zakrytý
3.47 hodin – střed zatmění
4.23 hodin – Měsíc začíná vycházet z plného zatmění
5.27 hodin – Měsíc je v polostínu
5.55 hodin – vychází Slunce
6.05 hodin – zapadá Měsíc
6.23 hodin – Měsíc vystoupí
z polostínu