VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapojí se do boje o jeřabinu

Pelhřimovsko – Už podesáté udělí hejtman Kraje Vysočina cenu za nejúspěšnější kulturní aktivitu a za péči o kulturní dědictví v uplynulém roce.

13.3.2014
SDÍLEJ:

Novocerekvická synagogaFoto: Deník/Libor Plíhal

V pondělí totiž odstartovalo hlasování v desátém ročníku krajské ankety s názvem Zlatá jeřabina. Svá želízka v ohni tu má i pelhřimovský okres.

V první kategorii Kulturní aktivita se o přízeň veřejnosti utká mezi celkem třicetičlennou konkurencí například humpolecký majáles, který už patnáctým rokem pořádá Městské kulturní a informační středisko v Humpolci. „Majáles jsme do krajské soutěže nominovali sami. Myslíme si totiž, že je to asi jediná akce tohoto druhu na Vysočině. Na jednom pódiu se střídají jak profesionální, tak i neprofesionální hudební tělesa a vstup je zdarma, což u podobných festivalů bývá málokdy," přemítala Marcela Kubíčková, ředitelka humpoleckého infocentra.

Zmíněné kulturní a informační středisko není v anketě Zlatá jeřabina žádným nováčkem. Už v minulosti se několikrát zúčastnilo tohoto soutěžního klání. Jak prozradila Marcela Kubíčková, například loni nominovali dva projekty, a to Festival amatérských divadelních představení Honzlův Humpolec a majáles. Tehdy do užšího výběru postoupil divadelní festival a veřejnost ho svým hlasováním posunula na jedenácté místo. Na otázku, co umístění v anketě na předních příčkách pro infocentrum znamenalo, odpověděla Kubíčková: „Hlavně dobrý pocit z toho, že jsme byli oceněni za něco, co budujeme už patnáct let. Určitě by nás to potěšilo," uvedla Kubíčková.

Ve stejné kategorii soutěží, a to poprvé, také počátecký Divadelní spolek AJe To se svým představením Sluha dvou pánů. To v minulém roce, a ještě i letos sklízí zasloužené ovace. „Do Zlaté jeřabiny nás nominovalo skoro devět set našich příznivců. Myslím si, že Sluha dvou pánů je úspěšná hra," prozradila jednatelka spolku Jana Kráslová s tím, že s představením navštěvují mnoho koutů Vysočiny a jen v Počátkách letos v květnu přidávají sedmou reprízu. „Pokud bychom v anketě uspěli, bylo by to pro nás takové poděkování od našich diváků, ze kterého bychom měli opravdu radost," uzavřela Kráslová.

Kromě zmíněných kulturních počinů budou z pelhřimovského okresu soutěžit také loňské akce jako Černovicko se baví, Slámování na červenořečickém zámku či Staročeská pouť v Mladých Břištích, kterou pořádá občanské sdružení Čtveráci.

Nováčkem v této soutěži není projekt Tanečního klubu Pelhřimov s názvem Pojďme tančit. Tato kulturní akce, která si klade za cíl přilákat zábavnou formou co nejširší veřejnost na taneční parket, se v minulém ročníku Zlaté jeřabina umístila na krásném třetím místě.

V druhé kategorii Péče o kulturní dědictví, v níž je zařazeno rovněž třicet akcí, je možné hlasovat pro obnovu fasády evangelického kostela s přilehlou školou a farou v Humpolci, dále pro restaurování dvojice božích muk v Mezné či pro obnovu křížové cesty a restaurování oltáře s relikviářem svatováclavské koruny na Křemešníku. Nechybí tu ani obnova synagogy v Nové Cerekvi. „Ráda bych poděkovala všem, kteří finančně přispěli na celkovou rekonstrukci unikátní stavby evropského významu v době, kdy každý obrací korunu. Také bych chtěla poděkovat stavebníkům za odvedenou práci," zdůraznila předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu v Nové Cerekvi Libuše Hodíková.

Cílem ankety Zlatá jeřabina je poukázat na množství zajímavých kulturních akcí uskutečňovaných každoročně v našem kraji a také upozornit na příkladnou péči o památky. Kromě propagace zajímavého kulturního dění se jí vyjadřuje podpora organizátorům těchto akcí. První tři vítězné počiny v obou kategoriích získají finanční dar a na slavnostním vyhlášení vítězů, které se bude konat 27. května v nově opravených prostorách třebíčského zámku, převezmou organizátoři z rukou hejtmana Cenu Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2013, tedy Zlatou jeřabinu.

Aneta Slavíková

Jak hlasovat

Hlas je možné udělit jen jedné akci v každé kategorii, a to buď elektronicky, nebo písemnou formou prostřednictvím hlasovacího lístku. V prvním případě je třeba vyplnit formulář ve spodní části seznamu soutěžních akcí na webu Kraje Vysočina a opsat číselný kód. Ve formuláři je nutné vyplnit e-mailovou adresu, na kterou bude zaslána informační zpráva, a na základě jejího potvrzení se teprve daný hlas započítá do ankety.

V druhém případě se hlasuje pomocí hlasovacího lístku, který bude uveřejněn v březnovém čísle novin Kraj Vysočina společně se seznamem kulturních počinů v obou kategoriích. Pouze originál hlasovacího lístku bude započítán jako platný hlas. Vyplněné hlasovací lístky je nutné zaslat na adresu: Krajský úřad Kraje Vysočina, Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, a to navíc s označením Zlatá jeřabina 2013.

Autor: Redakce

13.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení