Takové důsledky zůstaly za šikanou na pelhřimovské základní škole Krásovy domky. O tom, že ve druhé třídě mezi sedmiletými dětmi není něco v pořádku, se vedení školy dozvědělo v polovině ledna od rodičů chlapce, který se začal bát chodit do školy. „Rodina navštívila pedagogicko-psychologickou poradnu, kde se ukázalo, že jde o šikanu. Během vyšetřování vyšlo najevo, že za ní stojí pět chlapců. Ve spolupráci s poradnou jsme se rozhodli, že agresory potrestáme ředitelskými důtkami," uvedl ředitel základní školy Krásovy domky Pavel Rafaj.

Jak dodal, na škole již v minulosti řešili případ šikany, ovšem s takovým průběhem se setkali poprvé. „Jde o netradiční případ a atmosféra kolem něj je velice složitá. Skupinka pěti chlapců různě ubližovala ostatním spolužákům. Nejčastěji šlo o rvačky nebo o zamykání na záchodech. Jeden klouček vše sledoval a velice intenzivně to vnímal a prožíval. Bál se až tak, že nechtěl chodit do školy," nastínil nestandardní situaci ředitel Rafaj.

Chování pětičlenné skupinky vyústilo v přestup stresem poznamenaného chlapce na jinou školu a zavedení dočasného režimu, který ředitel označil přívlastkem policejní. „Na škole panuje naprosto nestandardní atmosféra. Žáci jsou pod neustálým dohledem. Každý jejich pohyb, každé pošťouchnutí hlídáme. Ve třídách, na chodbách, dokonce i na záchodech držíme dozory. Bude trvat dlouho, než se vše vrátí k normálu," povzdychl si nad opatřením Rafaj.

Ředitel základní školy Krá-sovy domky také podotkl, že uplynul zhruba měsíc od schůzky s rodiči, které zástup-ci školy, pedagogicko-psy-chologické poradny i města jakožto zřizovatele školy požádali o spolupráci na navržené práci s dětmi.
Problém se ale dostal na veřejnost, což podle některých hlasů jeho řešení příliš neprospělo.

„Mrzí mě, že místo stmelování kolektivu a takzvanou tlustou čárou za vším, což navrhla pedagogicko psychologická poradna, se případ zvrhl ve válku rodičů a dospělo to až do té fáze, kdy je celá situace řešena médii na celostátní úrovni, čímž bylo vyhrožováno ve stížnosti psané rodiči 16. ledna," reagovala na aktuál-
ní situaci maminka jednoho z agresorů.

Dodala také, že s postupem školy v případu šikany absolutně nesouhlasí. „Stejně tak nesouhlasím s už zmiňovanou stížností, pod jejíž text se podepsalo dvaadvacet rodičů dětí z dotčené třídy. V textu stálo, že apelují na odchod pěti agresorů ze třídy, a to s výhrůžkami, že pokud škola nevyhoví žádosti, budou kontaktovat Českou školní inspekci, policii, a především veškerá média," popsala maminka.

Dále uvedla, že v této stížnosti je zmíněno i to, že všechny děti utrpěly újmu od těchto pěti žáků. „Chtěla bych podotknout, že i mému dítěti
bylo ubližováno již v době, kdy navštěvoval první třídu, a to sprostými slovy, fyzickými útoky či posměchy," sdělila maminka jednoho z potrestaných agresorů.

Podle informací Deníku vyhledaly v pedagogicko-psychologické poradně odbornou pomoc i dvě rodiny obviněných chlapců. Během vyšetření mělo vyjít najevo, že ani jeden z těchto chlapců není patologický agresor a ani organizátor šikany. Oba hoši se měli pouze přiklonit na stranu silnějšího, aby se sami nestali obětí, kterou již v minulosti byli.

Místostarosta Pelhřimova Josef Koch řekl, že pelhřimovští radní budou na nejbližším setkání šikanu na první základní škole v Pelhřimově projednávat. „K tomuto jednání bude přizván i ředitel školy," doplnil Koch.

Na otázku, zda město jako zřizovatel souhlasí s postupem vedení školy a zda bude případně vyvozovat nějaké dů-sledky, místostarosta odpověděl, že město bude vycházet z inspekční zprávy a ze všech ostatních dokumentů, které má k dispozici.
„V současné době máme dostatek dokumentů, abychom mohli celý případ posoudit," ujistil Josef Koch.