VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby mohou připravit Pacov o úspěšného starostu Vlčka

Pelhřimovsko – Nadcházející krajské volby mohou mít významný dopad na veřejný život v Pacově.

4.10.2016
SDÍLEJ:

Lukáš VlčekFoto: Deník/Archiv

Lídrem kandidátní listiny Starostové pro Vysočinu je starosta Pacova Lukáš Vlček. Pokud zmíněná volební strana o druhém říjnovém víkendu výrazně uspěje a její lídr získá vlivnou funkci, v Pacově si budou muset hledat nového starostu. „Primárně usiluji o post krajského zastupitele, což je vlivná funkce. Další postup ukáže výsledek voleb," odpověděl mimo jiné Vlček na otázky Deníku.

Pelhřimovsko má na kandidátních listinách i další osobnosti, které mají šanci ve volbách do nového krajského zastupitelstva uspět. Navzdory všem přesunům na politických mapách za poslední čtyři roky zůstává favoritem číslo jedna Jiří Běhounek, který končí už druhé volební období jako vysočinský hejtman a na kandidátce ČSSD jako nestraník je lídrem i pro další čtyři roky.

Slušnou výchozí pozici má rovněž Hana Veronika Konvalinková, dvojka na kandidátce Žijeme Vysočinou, což je volební spojenectví TOP 09 a Strany zelených. Na kandidátkách silných stran nejsou bez šancí ani další osobnosti, které by mohly získat některé z pětačtyřiceti křesel v novém krajském zastupitelstvu.
Po volbách v roce 2012 obsadili kandidáti z Pelhřimovska devět postů. Byl mezi nimi i Max Kašparů, který šel do voleb na kandidátce TOP 09 a během volebního období opustil postupně stranu a pak rezignoval na mandát.

A s Pelhřimovskem byl kvůli trvalému bydlišti spojován také lidovecký politický matador Jan Kasal.
Mezi krajskými zastupiteli už čtyři roky usedal i zmíněný pacovský starosta Lukáš Vlček. Volební strana, za kterou tehdy kandidoval, se jmenovala Pro Vysočinu, a Vlček pro ni tehdy získal jeden ze tří mandátů.
Letos míří výš. Jisté je, že pacovským voličům rozhodování zkomplikoval. Za deset let, co stojí v čele města, získal v Pacově silnou pozici. S Lukášem Vlčkem bude vždycky spojováno období, kdy se město měnilo k lepšímu.

Teď mohou mít tamní voliči obtížně řešitelné dilema. Když Vlčka podpoří, mohou o něho jako o starostu za jistých okolností přijít. „Ano, setkávám se obavami," potvrdil sám Vlček. „Ale zároveň i s velkou podporou," dodal jedním dechem.

Starostové pro Vysočinu vsadili opravdu hlavně na starosty a komunální politiky, za nimiž jsou vidět výsledky z práce ve městech
a obcích, takže v popředí kandidátky figurují třeba místostarosta Třebíče Pavel Pacal, žďárský radní Martin Mrkos nebo starosta Telče Roman Fabeš.

Ambice kandidátky se starostou Pacova na místě lídra jsou jasné. „Naší ambicí je promluvit do sestavení budoucí krajské koalice. Koaliční forma vlády je podle našeho názoru nevyhnutelná," odhadoval Vlček.
Týden před volbami ale zůstává pokorný. „Nebudeme předjímat, důležitý je výsledek voleb, kde se rozdají karty pro další hru," vzkázal Vlček.

Jiří Běhounek v podobné situaci jako nyní Vlček nikdy nebyl. Když kandidoval na pozici hejtmana poprvé, byl v Pelhřimově zastupitelem. Tím zůstal i v dalších volebních obdobích.

Podobně je na tom teď 
i Hana Veronika Konvalinková. Také ona je v Počátkách řadovou zastupitelkou, poprvé byla zvolena před dvěma roky. „Pokud bychom jako koalice TOP 09 a Strany zelených i já osobně výrazněji uspěli, tak by to na moje dosavadní politické aktivity nemělo žádný zásadní dopad," poznamena-
la Konvalinková, která je navíc členkou republikové rady Strany zelených.

V případě, že by sama získala významnou funkci 
v budoucím vedení kraje, musela by omezit některé společenské a spolkové aktivity. Například ty spojené 
s organizováním mezinárodního festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět v regionu. „Asi bychom v takovém případě museli posílit organizační tým, ale to jsou zatím předčasné úvahy," dodala Konvalinková.

Reálnou šanci stát se řadovými krajskými zastupiteli mají v letošních volbách další kandidáti.
Patří mezi ně lidovec Miroslav Houška, který je pětkou na kandidátní listině, stejně jako komunista Pavel Hodáč, rovněž z páté pozice. Oba už patřili do současného krajského zastupitelstva.

Mezi nováčky najdou voliči na hodně výhodné pozici Bohumilu Kobrlovou, která je čtyřkou na kandidátce ANO 2011. Za to samé hnutí může uspět i sedmička Martin Kukla a možná
i čtrnáctka Václav Přibyl.
Bez šance není ani Ladislav Med (ODS), další pětka na stranické kandidátce 
z Pelhřimovska.
Pokud ČSSD zopakuje zisk z roku 2012, kdy získala sedmnáct mandátů, mohou 
se stát zastupiteli společně 
s Běhounkem Jaromír Pa-řík, desítka na kandidátce, 
i patnáctka František Kučera. Naproti tomu malou šanci na znovuzvolení má Pavla Kučerová.

Téměř jistě skončí krajská politická kariéra pro dvaasedmdesátiletého sociálního demokrata Antonína Daňka, který je na 40. místě kandidátky, i pro komunistu Ladislava Brože, který v letošních volbách figuruje na dvacátém místě.

Na lidovecké kandidátce už není zmíněný Jan Kasal. Podle jednoho z průzkumů má šanci vstoupit do zastupitelstva sedm stran z je-denadvaceti kandidujících.

Krajští zastupitelé

V současnosti jsou v krajském zastupitelstvu následující politici z Pelhřimovska:
Jiří Běhounek 
(za ČSSD)
Ladislav Brož (KSČM)
Antonín Daněk (ČSSD)
Pavel Hodáč (KSČM)
Miroslav Houška 
(KDU-ČSL)
Jan Kasal (KDU-ČSL)
Pavla Kučerová (ČSSD)
Lukáš Vlček
(Pro Vysočinu)
Poznámka: Max Kašparů byl v roce 2012 zvolen za TOP 09, v polovině roku 2014 ze strany odešel
a o rok později na post krajského zastupitele rezignoval.

Autor: Jiří Jíra

4.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Prokeš je předsedou Okresního mysliveckého spolku Jihlava, zároveň je také ředitelem 43. ročníku Memoriálu Richarda Knolla.

Nejlepší ohaři budou soutěžit na Vysočině

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Jubilant Jan Zoubek přizval deset přátel výtvarníků

Pacov – Bude to nejspíš největší kulturní událost v Pacově ve zbytku léta! Hned jedenáct výtvarníků se společně představí na výstavě v zámecké kapli svatého Václava, která je letos o to výjimečnější, že se koná u příležitosti 75. narozenin akademického sochaře Jana Zoubka.

Na Design piknik už moc lístků nezbývá

Počátky – Druhý ročník netradičního festivalu Design piknik se blíží. Lidé, kteří se vyžívají v designu, jídle a hudbě se sejdou v Počátkách na Pelhřimovsku 12. srpna od 10 hodin. K vidění tam bude nejen český design a výborné jídlo, ale i sedm koncertů v čele s Anetou Langerovou či Milanem Peroutkou.

K projetí všech krás Vysočiny nestačí jeden život, říká vášnivý cyklista

Vysočina /ROZHOVOR/ - První kolo dostal od rodičů před více než padesáti lety. Láska k němu vydržela Jiřímu Vlachovi z Benetic na Třebíčsku až dodnes. Ve volných chvílích podniká výlety, které často překračují hranici sta kilometrů. Účastní se i závodů, ale spíše než o umístění závodí sám se sebou.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení