VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastní znaky a vlajky si stále častěji pořizují také malé obce

Pelhřimovsko - Řada menších obcí na Pelhřimovsku se od letoška může pochlubit vlastními znaky a vlajkami. Do svých obecních symbolů neváhají vložit nemalé prostředky z rozpočtu. K obcím, které si pořídily svůj znak a vlajku, se přidal i Bořetín.

15.11.2008
SDÍLEJ:

Svými obecními symboly se od září může pochlubit také Kejžlice.Foto: Martin Hurda

„Návrh už jsme měli od heraldika hotový dva roky. Ale teprve letos jsme symboly nechali vyrobit,“ uvedl bořetínský starosta Stanislav Koukal. Bořetín tak odnedávna nese ve znaku dva medvědy a modré pruhy.

„Medvědi symbolizují sílu panství Červená Lhota, pod které Bořetín kdysi patřil. A modré pruhy vyznačují vodu,“ vysvětlil Koukal. V Bořetíně jsou na svůj nový znak hrdí.

„Je to určitě dobrá věc. A investice dvaačtyřiceti tisíc z obecního rozpočtu na jejich pořízení rozhodně nelitujeme,“ dodal starosta. Obecní symboly se před dvěma měsíci slavnostně představily i v Kejžlici. O podobě znaku tam rozhodovali sami obyvatelé.

„Nechali jsme si od odborníka udělat několik návrhů. Místní pak volili, který z nich se jim nejvíc líbí,“ vysvětlil kejžlický starosta Václav Zástěra.

Obyvatelům podoba jejich budoucích obecních symbolů nebyla lhostejná. Svůj názor v hlasování vyjádřila většina Kejžlických.

„Nejvíce sympatií si nakonec získal motiv kosy a obilního snopu. To jsou symboly z historické pečeti. Součástí znaku je i vlnité břevno, což připomíná Pstružný potok, který protéká obcí,“ popsal Zástěra. Kejžličtí do obecních symbolů vložili z rozpočtu celkem padesát tisíc korun.

Znak a vlajka se nyní rodí ve Veselé. Tam už od čtvrtka znají podobu svého nového znaku. Na Veselou bude z obecních symbolů shlížet sup.

„Námět pochází od jednoho z majitelů panství Ondřeje z Hostišova a Prašivé, který měl v erbu supí hlavu,“ vyprávěl veselský místostarosta František Peroutka. A supí hlava se proto z historie přemístí i na nový znak Veselé. Stříbrný sup na červeném poli bude symbolizovat udatnost a živost obce.

„Do konce listopadu návrh symbolů schválí obecní zastupitelstvo. Pak ho ještě pošleme k posouzení do poslanecké sněmovny. A na jaře na setkání rodáků bychom vyrobený znak a vlajku chtěli slavnostně představit,“ dodal Peroutka.

Veselá se raduje

Návrh symbolů se zamlouvá i Veselským. „Pokud znak zobrazuje živost, myslím, že se to na Veselou hodí. Pořád se tady totiž něco zajímavého děje,“ uzavřel jeden z obyvatel obce Jan Mazanec.

Do erbu se jen tak něco nedostane

Tvorba erbů a vlajek není jednoduchá záležitost. Ale dají se při ní zažít i veselé chvilky. Práci heraldika a dexilologa přiblížil Tomáš Zdechovský. Ten navrhuje obecní znak a vlajku pro Veselou.

Potřebuje člověk k navrhování znaků a vlajek také nějaké speciální vzdělání?
Musí mít určité historické, grafické a místopisné znalosti. A především hodně času k tomu, aby dokázal opravdu navrhnout originální a nezaměnitelný znak.

Vychází se při tvorbě jen z historických pramenů nebo autor může popustit uzdu své fantazii?
Tam, kde neexistují potřebné doložené historické prameny, nebo v místech, kde by znak po dějepisné stránce působil spíše posměšně, je možné vytvořit znak zcela nový. Ta fantazie ale musí splňovat určitá heraldická pravidla.

Výběr barev také jistě hraje důležitou roli.
Ano. Velmi zásadní. Neméně důležitou složkou je i výběr symbolů a figur.

Jaká část přípravy návrhu se vám zdá nejobtížnější?
Myslím, že nejtěžší je vysvětlit zastupitelům, že si na obecní symboly nemohou dát vše, co se jim líbí. Mnohdy jsem se setkal i s absurdními požadavky typu, že vesnici charaktarizuje traktor a rádi by ho měli ve znaku.

Sami obyvatelé také mívají nějaké zvláštní požadavky?
V některých obcích nechtějí zastupitelé rozhodovat o obecních symbolech sami. A doma nebo v hospůdce tak nejčastěji vznikají různé nápady, jak to vylepšit.

Jaký nejoriginálnější nápad u pivečka třeba vymysleli?
Třeba tam chtěli mít nahou ženu, prý se jimi vesnice jenom hemží.To samozřejmě projít nemohlo. Byla to legrace, kterou se bavila celá ves.

Co se týče Veselé, bylo vymýšlení znaku také „veselé“, jaké jste zažil jinde?
Ne, tam je verze znaku a vlajky zcela jasná a vychází z historie obce.

A kdy budete mít veselský znak a vlajku hotové?
Počítám, že v konečné podobě tak do čtrnácti dnů. Už to spíše jenom dolaďuji.

Autor: Nela Kyselová

15.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Portské víno - ilustrační foto.

Víno poteče proudem, cimbálovka bude hrát

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Přibyl zajistil Pacovu únik od dna

Pelhřimovsko – Domácí slavili. Fotbalisté Kamenice před vlastními fanoušky porazili Žirovnici, Pacov si zajistil výhrou nad H. Borovou únik od dna tabulky.

Želiv završil šokující obrat dvěma góly v nastavení

Pelhřimovsko – Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, zpívali už Werich s Voskovcem. Deváté kolo III. třídy to jen potvrdilo. Fotbalisté V. Chyšky prohráli v Humpolci navzdory třígólovému náskoku. Ještě hůře dopadla H. Ves, ta nebodovala přestože vedla už 4:0.

Maraton nedal šanci juniorce Kamenice nad Lipou, vstřelil osm gólů

Pelhřimovsko – Týmy ze špice tabulky Poutník ligy vyhrávaly. Výjimkou byla juniorka Žirovnice, kterou vyloupil Plačkov. Fotbalisté Slavoje tak klesli na šestou příčku.

Střídání na špici. Do vedení jde Nová Cerekev

Pelhřimovsko – Remízy znamenají změnu na špici tabulky IV. třídy. Fotbalisté Vyskytné a Třeště C získali jen po bodu, na první příčku se tak po vítězství nad Rohoznou posunula Nová Cerekev. Prvních bodů v soutěži se dočkaly Hněvkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení