VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastní znaky a vlajky si stále častěji pořizují také malé obce

Pelhřimovsko - Řada menších obcí na Pelhřimovsku se od letoška může pochlubit vlastními znaky a vlajkami. Do svých obecních symbolů neváhají vložit nemalé prostředky z rozpočtu. K obcím, které si pořídily svůj znak a vlajku, se přidal i Bořetín.

15.11.2008
SDÍLEJ:

Svými obecními symboly se od září může pochlubit také Kejžlice.Foto: Martin Hurda

„Návrh už jsme měli od heraldika hotový dva roky. Ale teprve letos jsme symboly nechali vyrobit,“ uvedl bořetínský starosta Stanislav Koukal. Bořetín tak odnedávna nese ve znaku dva medvědy a modré pruhy.

„Medvědi symbolizují sílu panství Červená Lhota, pod které Bořetín kdysi patřil. A modré pruhy vyznačují vodu,“ vysvětlil Koukal. V Bořetíně jsou na svůj nový znak hrdí.

„Je to určitě dobrá věc. A investice dvaačtyřiceti tisíc z obecního rozpočtu na jejich pořízení rozhodně nelitujeme,“ dodal starosta. Obecní symboly se před dvěma měsíci slavnostně představily i v Kejžlici. O podobě znaku tam rozhodovali sami obyvatelé.

„Nechali jsme si od odborníka udělat několik návrhů. Místní pak volili, který z nich se jim nejvíc líbí,“ vysvětlil kejžlický starosta Václav Zástěra.

Obyvatelům podoba jejich budoucích obecních symbolů nebyla lhostejná. Svůj názor v hlasování vyjádřila většina Kejžlických.

„Nejvíce sympatií si nakonec získal motiv kosy a obilního snopu. To jsou symboly z historické pečeti. Součástí znaku je i vlnité břevno, což připomíná Pstružný potok, který protéká obcí,“ popsal Zástěra. Kejžličtí do obecních symbolů vložili z rozpočtu celkem padesát tisíc korun.

Znak a vlajka se nyní rodí ve Veselé. Tam už od čtvrtka znají podobu svého nového znaku. Na Veselou bude z obecních symbolů shlížet sup.

„Námět pochází od jednoho z majitelů panství Ondřeje z Hostišova a Prašivé, který měl v erbu supí hlavu,“ vyprávěl veselský místostarosta František Peroutka. A supí hlava se proto z historie přemístí i na nový znak Veselé. Stříbrný sup na červeném poli bude symbolizovat udatnost a živost obce.

„Do konce listopadu návrh symbolů schválí obecní zastupitelstvo. Pak ho ještě pošleme k posouzení do poslanecké sněmovny. A na jaře na setkání rodáků bychom vyrobený znak a vlajku chtěli slavnostně představit,“ dodal Peroutka.

Veselá se raduje

Návrh symbolů se zamlouvá i Veselským. „Pokud znak zobrazuje živost, myslím, že se to na Veselou hodí. Pořád se tady totiž něco zajímavého děje,“ uzavřel jeden z obyvatel obce Jan Mazanec.

Do erbu se jen tak něco nedostane

Tvorba erbů a vlajek není jednoduchá záležitost. Ale dají se při ní zažít i veselé chvilky. Práci heraldika a dexilologa přiblížil Tomáš Zdechovský. Ten navrhuje obecní znak a vlajku pro Veselou.

Potřebuje člověk k navrhování znaků a vlajek také nějaké speciální vzdělání?
Musí mít určité historické, grafické a místopisné znalosti. A především hodně času k tomu, aby dokázal opravdu navrhnout originální a nezaměnitelný znak.

Vychází se při tvorbě jen z historických pramenů nebo autor může popustit uzdu své fantazii?
Tam, kde neexistují potřebné doložené historické prameny, nebo v místech, kde by znak po dějepisné stránce působil spíše posměšně, je možné vytvořit znak zcela nový. Ta fantazie ale musí splňovat určitá heraldická pravidla.

Výběr barev také jistě hraje důležitou roli.
Ano. Velmi zásadní. Neméně důležitou složkou je i výběr symbolů a figur.

Jaká část přípravy návrhu se vám zdá nejobtížnější?
Myslím, že nejtěžší je vysvětlit zastupitelům, že si na obecní symboly nemohou dát vše, co se jim líbí. Mnohdy jsem se setkal i s absurdními požadavky typu, že vesnici charaktarizuje traktor a rádi by ho měli ve znaku.

Sami obyvatelé také mívají nějaké zvláštní požadavky?
V některých obcích nechtějí zastupitelé rozhodovat o obecních symbolech sami. A doma nebo v hospůdce tak nejčastěji vznikají různé nápady, jak to vylepšit.

Jaký nejoriginálnější nápad u pivečka třeba vymysleli?
Třeba tam chtěli mít nahou ženu, prý se jimi vesnice jenom hemží.To samozřejmě projít nemohlo. Byla to legrace, kterou se bavila celá ves.

Co se týče Veselé, bylo vymýšlení znaku také „veselé“, jaké jste zažil jinde?
Ne, tam je verze znaku a vlajky zcela jasná a vychází z historie obce.

A kdy budete mít veselský znak a vlajku hotové?
Počítám, že v konečné podobě tak do čtrnácti dnů. Už to spíše jenom dolaďuji.

Autor: Nela Kyselová

15.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení