VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandalové v Pelhřimově řádí často, lidé jejich činy nehlásí

Pelhřimov – Paní Jarosla
va venčí každý den několik-
rát denně svého psíka ko
lem pelhřimovských Strachovských rybníků. Nedávno byla při pravidelné noční procházce svědkyní toho, jak opilí mladíci natlačili do rybní-
ka kontejner na odpadky.

20.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

„Je to vandalismus a asi jsem měla volat policii, ale mladíci, když na ně můj pes začal z dálky štěkat, rychle utekli," říká žena a dodává, že se opilců bála a neměla u sebe ani telefon.

Nepořádek hlaste

Vandalství je divný zlozvyk, většinou opilých lidí. Pokud 
ničí odpadkové koše nebo kon-tejnery či lavičky, odnesou pak jejich činy většinou pracovníci technických služeb, kteří po nich musejí nepořádek uklízet. „Převrácené kontejnery, lavičky či vysypané koše jsou k vidění po Pelhřimově po každé taneční zá-bavě, respektive po každém víkendu," potvrzuje zkušenost paní Jaroslavy i Jaroslav Záběhlík z Technických služeb Pelhřimov.

Podle něj je dobře, když jim vysypané koše nebo podobné řádění vandalů lidé nahlásí, aby mohli jejich pracovníci dát vše zase do pořádku.
Horší případy vandalství, kvůli kterým většinou lidé
již na linku 158 zavolají, jsou poničená auta. Opilci lámou 
zrcátka, ryjí do laků, propichují gumy. „Letos máme hlá-šeno celkem devět případů takovýchto trestných činů, za loňský rok jich bylo nahlášeno dvacet," říká policistka Hana Kotková.

Letos se prý většinou jednalo o poškození automobilů,
v jednom případě došlo i na další vandalský trestný čin, sprejerství. „Došlo k němu 
v ulici Na Příkopech a vznikla škoda kolem čtyřiceti tisíc korun," informuje Kotková 
a upozorňuje, že i případy vandalství, jehož byla svědkyní paní Jaroslava, by měli lidé hlásit na linku 158.

Hlášených případů je však opravdu málo. „Pravidelným vyhodnocováním bezpečnost-ní situace na teritoriu územního odboru Pelhřimov nebyl zaznamenán zvýšený počet vandalských útoků. Za rok 2015 se jedná o jednotky případů," potvrzuje šéf pelhřimovské policie, plukovník Jaromír Štěpánek.

Podle hlášených případů skutečně není vandalismus 
v Pelhřimově kritickým problémem. Také z městského úřadu znějí hlasy, že to s vandalstvím není až tak vážné.

Radnice tvrdí, že nemusí v současné době přistupovat k vandalismu s žádným razantním či novým krokem, protože ve městě k žádnému bezohlednému a účelnému poškozování nedochází. „V současné době jsou problémy ve městě minimální. Zmizely i grafity, které se objevovaly, protože se policistům podařilo rozkrýt skupinu pachatelů, kteří se touto protizákonnou činností zabývali," říká Alexandra Knapová z kanceláře starosty a tajemníka města Pelhřimova.

Za vandalství, které je klasifikováno právní řečí jako trestný čin poškození cizí věci, však agresivní výtečník může vyfasovat až rok vězení. „Zejména mládež by měla být seznámena s následky tohoto chování, aby se podobných agresivních výlevů, jakých byla svědkem paní Jaroslava, vyvarovala" říká policistka Hana Kotková. Ze strany policie však už k preventivním přednáškám na školách téměř nedochází. „Územní odbor Pelhřimov v současné době nedisponuje policistou či zaměstnancem, který by měl jako hlavní náplň problematiku prevence. V roce 2012 došlo na územním odboru ke zrušení systemizovaných míst preventista a tiskový mluvčí. Policisté územního odboru Pelhřimov se snaží v primární prevenci, ač v omezené míře, pokračovat. Vzhledem k tomu, že problematika prevence je však velmi obšírná, policisté se snaží ve svých vystoupeních zaměřit na nejohroženější část populace, což jsou děti a senioři." říká šéf pelhřimovské policie Jaromír Štěpánek.

Pokud vás tedy v noci probudí mládež vysypávající koše nebo snažící se o utopení kontejneru, volejte linku 158 nebo 112. I poničený kontejner nebo jeho výlov z rybníka platíte přeci ze svých daní.

Zdeňka Bradáčová

Autor: Redakce

20.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení