VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Žirovnici se ptají: Co se vám líbí?

Žirovnice – Rozsáhlé dotazníkové šetření, díky kterému mohou obyvatelé ovlivnit budoucí směřování města, probíhá nyní v Žirovnici.

17.4.2014
SDÍLEJ:

Zámek ŽirovniceFoto: DENÍK/archiv

Takovýto průzkum je tam novinkou. „Nic takhle rozsáhlého jsme zatím neorganizovali," uvedl starosta města Milan Šmíd.

Záležitosti města se jinak řeší v poměrně úzkém kruhu. „Jde o radu města, zastupitelstvo a osadní výbory. Širší veřejnost se do řízení moc nezapojí, proto jsme se rozhodli pro toto šetření. Iniciativa vzešla od pana tajemníka," vysvětlil Šmíd s tím, že pro oslovení veřejnosti je nyní vhodná doba, protože je právě začátek nového plánovacího období pro čerpání peněz z evropských fondů.

Účelem šetření je kromě zjištění vizí obyvatel do budoucna také dostat zpětnou vazbu ohledně toho, co se v minulém období lidem líbilo, nebo naopak nelíbilo a zda je úspěchy města uspokojují.

Jak využít školu?

Žirovničtí odpovídají například na to, jaké využití by si představovali pro budovu bývalé mateřské školy. „Budova je zavřená asi dva roky. Byli bychom rádi, kdyby někdo přišel s investičním záměrem a budovu chtěl koupit, což se zatím nestalo. My pro ni ale zatím žádné využití nemáme," dodal Šmíd.

Dotazníky jsou ve třech verzích – pro soukromé osoby, podnikatele a zájmové organizace. Soukromé osoby mohou dotazník vyplnit i v on-line podobě, ostatní si ho mohou stáhnout na webu města.

„Do domácností jsme roznesli tisíc dotazníků a byli bychom rádi, kdyby se jich vrátilo alespoň sto. To už by mělo nějakou vypovídací hodnotu," říká starosta.  Několik vyplněných dotazníků už se vrátilo.

Formuláře mohou zájemci vyplňovat do konce dubna, výsledky průzkumu by mohly být známy do poloviny května. „Předložíme je na zasedání zastupitelstva," sdělil Šmíd. Zprávu o nich dají i do místního zpravodaje Žirovničanu.

Dotazník pro soukromé osoby se ptá na názor v záležitostech jako bydlení, práce, životní prostředí, ale i mezilidské vztahy. „Spolková činnost u nás docela funguje, lidé dokážou uspořádat řadu akcí, kde se setkají, ale v téhle obla-sti vždy nějaké rezervy jsou," vysvětlil starosta důvod zařazení otázek týkajících se názoru na vztahy a společenské kontakty ve městě. Materiál má název Vize města 2014-20.

Názor na kamery

Dotazníková šetření nejsou ničím neobvyklým ani v dalších městech okresu. Třeba loni na podzim město Pelhřimov chtělo znát názor na rozšíření kamerového systému.

Ankety se zúčastnilo 49 lidí, 40 psalo, že má ve městě pocit bezpečí. Většina podpořila rozšiřování kamer, ale ochotu strpět kameru v okolí bydliště uvedly jen dvě třetiny.

Dotazníky pro obyvatele připravují nyní i v Humpolci, a to v souvislosti s přípravou strategického plánu rozvoje města. Místní se prostřednictvím dotazníků mohli vyjádřit i k minulému plánu rozvoje, tedy na léta 2006 až 2013.

Dotazník byl distribuován prostřednictvím Radničních listů do každé domácnosti. Kromě těchto dotazníků byly připraveny i verze pro firmy a pro mládež. „Mimo jiné už proběhlo i několik anket, kde se lidé mohli vyjádřit k některým větším investičním akcím," upozornil starosta Humpolce Jiří Kučera.

Možnost vyjádřit svůj názor měli v minulých letech také v Černovicích. „Nešlo sice přímo o velké šetření v souvislosti s plánem rozvoje, ale v roce 2011 a 2012 jsme se pomocí dotazníků snažili identifikovat, co lidé považují ve městě za největší problémy," uvedl starosta Jan Brožek. Výsledky se pak zabývali na zasedání zastupitelstva.

„Návratnost byla úspěšná, bylo to něco kolem deseti procent," podotkl Brožek s tím, že aktuálně žádné šetření mezi místními neplánují.

Zuzana Rodová

Žirovnická vize

Některé otázky z dotazníku:

1. Jak jste spokojeni s Vaším městem jako místem, kde žijete?

2. Co se Vám na Vašem městě nejvíce osobně líbí? (3 přednosti)

3. Co se Vám na Vašem městě nelíbí? (3 nedostatky)

7. Mezilidské vztahy ve městě považujete za:

8. Myslíte si, že obyvatelé mají dostatek příležitosti ke vzájemným společenským kontaktům?

10. Jste ochoten/ochotna udělat něco pro rozvoj svého města?

11. Na co byste přednostně vy-užil/a peníze z rozpočtu města?

Autor: Redakce

17.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení