VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V pivovaru se seznámíte s tím, jak šikovné ruce měli knoflíkáři

Žirovnice - Největší investiční akcí v novodobé historii Žirovnice byla kompletní oprava tamního pivovaru. Ta vyšla na 38 milionů korun, přičemž město ze svého rozpočtu zaplatilo přibližně devět milionů korun. Stavební práce na historické budově začaly v dubnu 2009.

17.7.2014
SDÍLEJ:

Stavební práce na obnově budovy pivovaru začaly v roce 2009 a skončily v roce 2011. Nyní je zde instalována Expozice knoflíkářství, šicích strojů a pivovarnictví. Foto: archiv Zámecký areál Žirovnice

Objekt, který v minulosti využívaly k bydlení asociální vrstvy občanů, vypadal podle starosty města Milana Šmída velmi špatně. „Po stavebně technické stránce byl objekt spíše v havarijním stavu, než aby se s ním dalo něco dělat. Kdyby nebylo regionálního operačního programu a našeho záměru, tak by město nikdy nemělo sílu pivovar opravit," řekl pro Deník starosta a pokračoval: „Myslím si, že jsme tam vytvořili důstojné místo pro knoflíkářskou expozici, protože knoflíkářství od Žirovnice odtrhnout nelze. Historické perleťářství má u nás velmi dobré zastoupení, na což jsme náležitě hrdí," dodal Milan Šmíd.

Návštěvníci mají možnost v expozici zhlédnout širokou škálu šicích strojů a malou ukázku pivovarnictví.Sice se to může někomu na první pohled zdát zvláštní, že se jedná o pivovar a nachází se tam expozice šicích strojů, ale ve městě se z pivovarnictví takřka nic nezachovalo. „Aby město provozovalo třeba malý pivovar, tak do toho se pouštět nechceme, protože by to stálo nemalé finanční prostředky," komentoval pro Deník starosta Žirovnice.

Perleťoví motýlci

V expozici knoflíkářství perleti v pivovaru návštěvníky jistě zaujmou perleťoví, prostorově úžasní motýli, hodiny, různé šperky či šperkovnice. Dále si lidé mohou poslechnout, jak přišel Josef Žampach do Žirovnice za svou milou a jak začal s výrobou perleťových knoflíků, až postupně po nedávnou historii, kdy Knoflíkářský průmysl měl v Žirovnici učňovskou školu pro perleťáře.

„V expozici šicích strojů doporučujeme zaměřit se na nejstarší stroj sbírky od firmy Wheeler a Wilson, která byla založená roku 1852 a další vystavené šicí a ševcovské stroje určené pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky, které za léta sběratelské činnosti nashromáždil Jiří Vetýška," informovala Věra Daňhelová z Odboru kultury Města Žirovnice s tím, že aby mohli pracovníci historický pivovar v letních teplých měsících bezpečně větrat, nechali tam nainstalovat do oken a dveří mříže.

-----------------

Pivovar od historie po současnost

Byl postaven v Žirovnici už za vlády Vencelíka z Vrchovišť. Je zmíněn v kupní smlouvě, kterou uzavíral Petr Vencelík při prodeji žirovnického panství Albrechtovi z Gutštejna roku 1544. Projektovali ho italští stavitelé Baltazar Maggi a Antonio Cometto. Stavba začala 1589 a trvala asi do 1592. V žirovnickém pivovaru se vařilo pivo až do roku 1865. Poté zde byl hostinec.

Od 80. let 19. století byl využíván jako tělocvična Sokola a v roce 1924 byla část pivovaru přestavěna na byty. Zastupitelstvo města rozhodlo o revitalizaci pivovaru a získalo dotační finanční prostředky z EU, konkrétně z Regionálního operačního programu. Stavební práce na obnově budovy pivovaru začaly v roce 2009 a skončily v roce 2011.

Nyní je zde instalována Expozice knoflíkářství, šicích strojů a pivovarnictví.

Zdroj: Odbor kultury Města Žirovnice

Autor: Alexandra Knapová

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení