VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obcích 
se kroniky 
už i natáčí

Pelhřimovsko – Celoroční pečlivou práci vyžaduje pozice kronikáře. Jak Deníkem oslovení obecní kronikáři na Pelhřimovsku potvrdili, často není lehké tuto pozici kvalitně obsadit.

20.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/archiv VLP

V dnešní moderní době mnoho obcí navíc také 
k psané formě kroniky pořizuje takzvané videokroniky.
Mezi ně patří například město Humpolec. Tam se 
o vedení městské kroniky stará místní Muzeum Dr. Aleše Hrdličky. „Od roku 2000 pracujeme na městské kronice my v muzeu. Předtím jsme tu měli takzvané kronikáře 
z lidu, naposledy paní Nápravníkovou, která bohužel už není mezi námi," popsala situaci vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová.

Ta dále nastínila proces sestavování kroniky. „Na začátku roku obešleme instituce, školy, svazy, kluby, podnikatele a tak dále s tím, zda by do kroniky chtěli něčím přispět. Když někdo zareaguje kladně a pošle podklady, pak se jimi v muzeu probíráme a snažíme se vybrat ty nejdůležitější. To většinou trvá dva až tři měsíce," přiblížila Kluchová.

Přepisuje se ručně

Sesbírané informace se pak zapisují do počítače, a když je hotovo, tak se sejde letopisecká komise, která kroniku v této fázi připomínkuje. Poté ji musí schválit rada města.

„Pokud ji schválí, tak se kronika uveřejní a může ji připomínkovat také veřejnost. Letos má šanci do konce června," pokračovala Kluchová.

Poslední fází je ruční zápis kroniky. V říjnu až v listopadu je pak vše zkompletováno a hotovo. Za každý rok se prý napíše zhruba devadesát stran formátu A4. Roční zápis vždy zakončuje zpráva o počasí.
Humpolec patří k těm obcím, které si vedou i videokroniku. „V uplynulém volebním období s ní začal místostarosta Roman Brzoň. My s ní pokračujeme i v tomto. Je to takový průřez tím, co se za tato dvě volební období podařilo ve městě zrealizovat," uvedl tajemník tamního městského úřadu Jiří Fiala, který dodal, že tyto záznamy budou zpřístupněny na webu.

Svůj videomagazín má i Město Žirovnice. Návštěvníci ho mohou najít na webových stránkách města v levém sloupci odkazů na titulní stránce. Cílem je představit lidem video formou, co se pro ně podařilo ve městě zlepšit, opravit a vybudovat.

„Chceme v něm pro naše občany zachytit hlavní události v Žirovnici a místních částech. Pozvat je na zajímavé kulturní, sportovní a společenské akce. Jsme rádi, když si prohlédnou a zavzpomínají na akce, kterých se se sami účastnili," komentovala Věra Daňhelová ze Správy památkových objektů Zámeckého areálu Žirovnice.

Knihovník a zároveň „videokronikář" a „fotokronikář" v Jiřicích Svatopluk Veroněk prozradil, že s pořizováním záznamů akcí v obci začal v roce 1999, kdy si koupil vlastní kameru a rozhodl se tak pokračovat v projektu okresního televizního studia, které v regionu působilo v letech 1991 až 1999. To tehdy vysílalo záběry natočené po obcích na Pelhřimovsku.

„Většinou natáčím nejrůznější akce v Jiřicích od podzimu do jara. Je to náročná práce, protože se nejedná jen o natáčení, ale také o úpravu pořízených záběrů. Ale mě to baví," podotkl Veroněk.

V klubovně tamního pečovatelského domu pak prý od října do dubna každou středu pořízené videozáznamy promítá veřejnosti. „Zájem ale bohužel moc není," posteskl si Veroněk s tím, že na webu Youtube jsou pod jménem Veroněk některé ze záběrů ke zhlédnutí.

Pelhřimov má také vlastní kronikářku, a to Jarmilu Dlouhou. Ta podle slov vedoucího pelhřimovského odboru školství Bohumila Kovandy má v současné době připravený rok 2012 a zpracovává rok 2013. Po schválení zápisu se ručně psaná kronika nechá oskenovat a digitální kopie se uveřejní na webu města. Psané kroniky si vedou i místní části Pelhřimova.

Videokroniku Pelhřimov nemá, ale k psané kronice se ukládají také ostatní materiály, jako jsou například výstřižky z novin a podobně.

S „kronikařením" v Horní Cerekvi nyní končí Jana Krbová, a to z časových důvodů, jelikož se prý chce více věnovat práci v muzeu. Ta se touto činností zabývala od roku 1996, ale doplňovala i chybějící zápisy od roku 1991. Hornocerekvická kronika je přístupná veřejnosti na radnici.

Jako letošní přílohu kroniky Krbová nafotila všechny křížky a boží muka v okolí a ke snímkům sepsala popisky o tom, které z těchto památek jsou udržované.

Aneta Slavíková, reportéři Deníku

Autor: Redakce

20.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cecilka dětem pomáhá se strachem z bílých plášťů

Cecilka dětem pomáhá se strachem z bílých plášťů

Ilustrační foto.

Žena s kalendářem v hlavě se pokusí o rekord

Víno poteče proudem, cimbálovka bude hrát

Pelhřimov – Zcela novou akci připravují na pátek 20. října v Pelhřimově. Do města rekordů totiž zavítají vinaři ze známých vinařství a zahrají cimbálové skupiny.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Přibyl zajistil Pacovu únik od dna

Pelhřimovsko – Domácí slavili. Fotbalisté Kamenice před vlastními fanoušky porazili Žirovnici, Pacov si zajistil výhrou nad H. Borovou únik od dna tabulky.

Želiv završil šokující obrat dvěma góly v nastavení

Pelhřimovsko – Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní, zpívali už Werich s Voskovcem. Deváté kolo III. třídy to jen potvrdilo. Fotbalisté V. Chyšky prohráli v Humpolci navzdory třígólovému náskoku. Ještě hůře dopadla H. Ves, ta nebodovala přestože vedla už 4:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení