VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V centru Černovic řidiči stále ignorují stopku

Seriál Deníku: Deset míst, kde se nejvíc bourá. Číslo čtyři: křižovatka v Černovicích.

25.1.2013
SDÍLEJ:

Stopka je výrazná, ale cizí řidiči se kochají náměstím a žádnou křižovatku tu nečekají.Foto: Deník/Alexandra Knapová

Dalším místem, které představujeme, je křižovatka na černovickém náměstí, které se Deník samostatně věnoval už dříve. Jde o to, že řidiči ve směru Pelhřimov – Soběslav tam ignorují stopku, a pak se střetávají s auty na hlavní silnici ve směru od Kamenice nad Lipou.

„Problém je, že řidiči od Pelhřimova nebo od Soběslavi dlouho jedou po hlavní silnici, která je navíc i po příjezdu na náměstí opticky širší než přehlédnutelná „proluka" mezi domy ze směru od Kamenice nad Lipou," vysvětluje zástupce vedoucího pelhřimovského dopravního inspektorátu Jiří Matějka.

Svou roli podle něj hraje i to, že  řidiči, kteří neznají místní situaci, nevěnují dostatečnou pozornost řízení a přehlédnou značky, přestože jsou dobře viditelné a navíc umístěné na fluorescenčním podkladu. A jak potvrzuje starosta Černovic Jan Brožek, nejvíc nehod se odehraje na jaře a v létě, kdy tudy projíždějí turisté. Místní řidiči už dokonce radši preventivně na hlavní ve směru Tábor – Kamenice nad Lipou zpomalují, aby do nich z boku někdo nepozorný nenarazil.

Diskutovalo se o osazení retardérů, zřízení ochranných ostrůvků ve vozovce nebo zavěšení značek na rampu nad silnici.

Nakonec policisté navrhli, že značka STOP se umístí do reflexního podkladu a pak se k ní přidá varování, že se „stopka" blíží. „Dále bylo předloni na příjezdech z vedlejších silnic doplněno vodorovné značení, takzvaná opticko – psychologická brzda, která opticky i vibrací do volantu upozorní na křižovatku," uvádí Jiří Matějka s tím, že loni došlo k dalšímu zvýraznění a doplnění značení, které je teď intenzivnější.

Kuriózní případ nastal, když jeden řidič příčné pruhy pochopil jako parkovací místa a nechal v nich ve vozovce stát své auto.

Nicméně dodnes podle starosty Brožka nedošlo k výraznému zlepšení. „Pořád vidíme auta, která stopku projedou," říká dnes s tím, že město zamítlo variantu prohodit hlavní a vedlejší silnici, protože by změna vedla k dalším nehodám.

„Pro zlepšení situace jsme v rámci dopravního značení udělali maximum, situaci by plně řešilo až zřízení okružní křižovatky, která by navíc esteticky mohla náměstí pomoci," říká dopravní policista Matějka, který si ale zároveň uvědomuje, že řešení naráží na peníze a že souvisí s úpravou celého náměstí.

Černovický starosta dodává, že pokud by tu dál měly jezdit kamiony, které nejde jinudy odklonit, okružní křižovatka by se do lokality nevešla. „Ale uvažujeme, že pokud získáme dotaci na úpravu náměstí, tak by se při ní mohly vedlejší silnice „ohnout", aby řidiči byli donuceni zpomalit a došlo jim, že nejsou na hlavní," uzavírá Brožek.

Výběr z nehod
1. 4. 2010 – Řidič nákladního Dafu jel do centra a před domem č.p. 155 narazil do svodu,  zábradlí a sloupu mostu. Řidič se odmítl podrobit zkoušce i odběru.
11. 5. 2010 – Řidič nákladního Fiatu jel od Soběslavi a nedal přednost Fabii jedoucí zprava. Došlo k lehkým zraněním řidičů.
15. 3. 2011 – Řidička Fordu jela od Pelhřimova a nedala přednost zleva jedoucí sanitce. Ke zranění nedošlo.
9. 7. 2012 – Řidič Volkswagenu jel od Soběslavi a nedal přednost zprava jedoucímu Volksvagenu. Jeho řidič i spolujezdkyně byli převezeni na ošetření.

Autor: Jan Mazanec

25.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Ilustrační foto.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Lupič potravin stále uniká

Nová Ves – Policisté z obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou řeší případ porušování domovní svobody a krádeže, kterého se dopustil v době od od poloviny června do pátku 23. června neznámý pachatel v Nové Vsi.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Právě jsme se narodili. Podívejte se

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici se narodila další krásná miminka. 

O brodskou speciální školu se zajímá policie

Havlíčkův Brod – Základní škola a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě poskytuje základní i střední vzdělání dětem s výchovnými a jinými problémy a handicapy. Jenže problémy nemají jen žáci, ale v posledních měsících i vedení školy a někteří její zaměstnanci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies