VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uplyne 80 let od smrti malíře Justitze

Nová Cerekev – Významným členem novocerekvické židovské komunity byl malíř, grafik a ilustrátor Alfréd Justitz. Zemřel před osmdesáti lety, 9. února 1934, a rodný městys na něj nezapomíná.

7.2.2014
SDÍLEJ:

Hrob malíře JustitzeFoto: Deník/Libor Plíhal

Během částečného otevření rekonstruované synagogy v říjnu byla odhalena pamětní deska na domě čp. 44 na místním náměstí. „Desku financovali jeho příbuzní. Někteří dodnes žijí v České republice nebo v cizině, část z nich jakožto příslušníků židovského obyvatelstva se za války ocitla za branami koncentračních táborů," říká Libuše Hodíková, která se jako předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu spolu s městysem a vedením školy připomínku spoluiniciovala.

„Ráda návštěvníky synagogy a hřbitova seznamuji s tímto jeho krédem: Myslel jsem, že je třeba zvláštního umění a prostředí, aby člověk něco dokázal. Teď ale vidím, že zlato a všechny drahokamy rostou na každém nejskromnějším kousku země, a že je třeba mít jen pravou vůli, a pravý jediný cit, aby člověk všude viděl to nejkrásnější," doplňuje Hodíková.

Inspirace Paříží

Spoluzakladatel moderního českého malířství Alfréd Justitz se narodil 19. července 1879 jako třetí syn lékaře Adolfa Justitze a Terezie Polákové. Studoval německé gymnázium v Jihlavě, kde se setkal s malířem Romanem Havelkou, pokračoval studiem architektury na ČVUT v Praze.

Pak přešel na akademii k profesorům Maxmiliánu Pirnerovi a Františku Thielemu. Ve studiu pokračoval v Karlsruhe a pak pobýval také v Berlíně a Paříži, kde se seznámil s nejmodernějším vývojem malířství.

Roku 1919 se oženil se svou sestřenicí Annou Polákovou. „Po návratu z Francie dojíždí za bratrem do Nové Cerekve a zejména v letech 1924-25 maluje okolí městyse," vysvětluje Libuše Hodíková s tím, že Justitz patří ke klasicistní větvi českého moderního malířství a významnou roli sehrál v jeho tvorbě kubismus.
Roku 1929 se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Byl také významným ilustrátorem, doprovodil mj. román Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži. Kromě malířství se zajímal i o kynologii a byl i aktivním svobodným zednářem. Náhrobek na hřbitově v Nové Cerekvi nese zednářskou symboliku.
Zednářská lóže se po jeho smrti snažila zabezpečit jeho ženu, která ale brzy po jeho odchodu zvolila sebevraždu. Justitz zemřel na tyfus, který zkomplikoval zánět pohrudnice. Popel obou manželů je uložen v Nové Cerekvi.

„Židovský hřbitov dlouho chátral, náhrobky byly rozsekané a nakonec tam někteří pěstovali i králíky a brambory. To bylo zneuctění památky. V letech 2000 až 2004 se o jeho zvelebení postarali vedle mého muže i pánové František Václavek, Vladimír Vaněk, Josef Coufal, Jan Hána a Miroslav Dvořák. Teď je jeho správcem pan Antonín Tošer, který se o něj stará velmi dobře," dodává Hodíková, která zájemce hřbitovem provádí.

Autor: Jan Mazanec

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal. Ilustrační foto.

Střelci Pacova a Kamenice selhali, na hřišti soupeře uspěla pouze Žirovnice

Ilustrační foto

Čtyři góly Štěpána nestačily, béčko Plačkova přišlo o vítězství v závěru

Božejov bral v Hořepníku body a ukázal i gesto fair play

Pelhřimovsko – Bezpochyby největší událostí úvodního kola III. třídy je divoká přestřelka v Petrovicích. Fotbalisté Horní Vsi překonali domácího brankáře jedenáctkrát.

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Vysočina – Mezi oblíbené prázdninové kratochvíle patří letní kino.

Oprava vrátí dvěma křížům v Horní Cerekvi jejich půvab

Horní Cerekev – Hned dva kříže v Horní Cerekvi prochází renovací. Zastupitelstvo města odsouhlasilo opravu kříže stojícího u kostela Zvěstování Páně na hornocerekvickém náměstí Tomáše Garrigua Masaryka i kříže u kostela svatého Jana Křtitele na hřbitově.

Právě se narodili. Podívejte se na další miminka

Pelhřimov  - V pelhřimovské porodnici se narodilo dalších 9 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení