VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účetní se musí učit nové věci a komunikovat s vedením obce

Pelhřimovsko – Po obecních volbách zasednou v některých zastupitelstvech obcí noví lidé. Ne všichni se dobře orientují ve finančních záležitostech obcí.

27.10.2014
SDÍLEJ:

Jitka SochorováFoto: Deník/Jan Mazanec

Vítanou pomocí v této souvislosti jsou obecní účetní. O rozhovor jsme proto požádali Jitku Sochorovou, která se účetnictví obcí věnuje celý život. Nejprve z pozice metodičky kraje Vysočina účetním v obcích pomáhala radou, nyní sama působí v „terénu", jako účetní městysu Božejov.

Jak v reálu vypadá takový rozpočet obce a jakou roli v něm hraje účetní?
Musí vycházet z příjmů, které tvoří hlavně státem přerozdělované daně a transfery. K nim se připočítají příjmy pro konkrétní obec – třeba za dřevo z obecních lesů, za poplatky za odpad, za vodné a stočné a za nájmy z bytových nebo nebytových prostor. Účetní to vše sečte a rozdělí do paragrafů a položek. Pak se plánují výdaje a o těch už musí rozhodnout zastupitelé. Ti musí přitom vycházet i z rozpočtového výhledu na tři až pět let, který musí obec sestavovat ze zákona, kontroluje ho audit a zastupitelé se ho musí držet. Účetní předávají finanční výkazy měsíčně krajskému úřadu, který je po kontrole a zpracování za celý kraj odesílá na ministerstvo financí.

Jaký je postup, pokud ho nově příchozí zastupitelé chtějí změnit, anebo se změní daňové zákony?
Pokud noví zastupitelé chtějí v budoucnu dělat něco jiného, než uvádí výhled, musí vysvětlit, proč ho nedodrží a zpracovat nový rozpočtový výhled. Někdy se výhled musí přepracovat i po změně některých zákonů. Podle výhledu se každoročně sestavuje rozpočet, který musí být zastupitelstvem schválen do konce roku, jinak musí obec až do schválení hospodařit podle rozpočtového provizoria. Obec neovlivní, kolik z přerozdělení daní dostane, ale účetní musí sledovat, zda se příjmy plní podle rozpočtu. Pokud příjmy nebo výdaje neodpovídají plánu, rozpočet se musí upravit rozpočtovou změnou.

Co když mají zastupitelé přehnané nároky, nepřijde dotace nebo se projekt náhle navýší?
V takovém případě účetní pouze na základě čísel může zastupitele upozornit, co hrozí, ale zabránit jim nemůže. Může doporučit úvěr, který ale opět musí odsouhlasit zastupitelé. Účetní podle výhledu může spočítat, jestli obec dlouhodobě má na jeho splácení. V okrese Pelhřimov jsem se ale za svou praxi nesetkala s tím, že by nějaká obec na splácení dluhu neměla. Dotace se rozpočtují, až když přijde rozhodnutí o jejich přidělení, předtím se rozpočtují jen peníze určené na spolufinancování.

Je dobré, aby účetní chodila na jednání zastupitelstva?
Není to povinné, protože finanční i účetní výkazy podepisuje starosta, který s nimi má seznámit zastupitele. Ale je lepší na zastupitelstva chodit. Jednak proto, když se některý zastupitel potřebuje zeptat, a jednak proto, aby si účetní sama „hlídala", zda všechna rozhodnutí zastupitelů byla zanesená do účetnictví obce.

Jaký je trend v účetnictví obcí?
Bohužel se stále navyšuje administrativa. Potíž je i v tom, že kraj dřív vyžadoval celá data, ze kterých se dala lépe poznat případná chyba, ale teď už vyžaduje jen výkaz, kde už je vše sečtené. Další problém je, že metodická pomoc pro účetní z obcí byla na okresních pobočkách zrušena, takže pokud někdo chce poradit přímo s původními dokumenty, musí s nimi dojet do Jihlavy na krajský úřad. Malé obce si účetní na plný úvazek nemohou dovolit, takže je zaměstnávají na část úvazku, anebo existují účetní, které mají na starosti víc obcí najednou.

Co je tedy pro účetní v menší obci nejtěžší?
Hlavně už zmíněné zákony, vyhlášky a předpisy, které se mění a pořád jich přibývá. A kolikrát není ani možnost se na změnu připravit – něco se změní v prosinci a už od ledna se jede naostro, někdy jsou problémy i se softwarem. Účetní tak pořád musí studovat a sledovat novinky ve svém oboru, musí umět s počítačem a znát potřebné vyhlášky a zákony.

Většinu účetních tvoří ženy. Čím to je a jaké vlastnosti by taková účetní měla mít?
Jednak je to dané už tím, že ekonomické školy většinou studují děvčata, a jednak je to asi opravdu práce spíš pro ženskou. I když třeba ve Zlátence, Zachotíně nebo Bácovicích vedou účetnictví muži, stejně jako třeba finanční odbor na kamenickém městském úřadě. Každopádně potřebné vlastnosti jsou hlavně pečlivost, snaha se učit a především dobrá komunikace s vedením obce.

Autor: Jan Mazanec

27.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení