Vedení policie v Pardubickém kraji a na Vysočině zatím nechce změny nijak komentovat. Kvůli pracovní vytíženosti Malíř i Trojánek ústy svých mluvčích pouze odkázali na pondělní tiskové brífinky.

Získat tak vyjádření Miloše Trojánka, s jakými pocity bude z Vysočiny odcházet, nebylo včera možné. „Pan Trojánek je pracovně v Českých Budějovicích a nemá cenu mu ani volat," zdůvodnila krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Po odchodu Bačkovského

Miloš Trojánek se stal ředitelem policie na Vysočině 1. prosince 2010. Ve funkci vystřídal Josefa Bačkovského, který byl historicky prvním ředitelem nově vzniklého krajského ředitelství na Vysočině, jehož fungování se datuje od 1. ledna 2010. Po jedenácti měsících se Bačkovský rozhodl na vlastní žádost odejít. U policie strávil přes třicet let svého života. Miloš Trojánek byl tehdy jeho náměstkem a spolupodílel se na vybudování krajského ředitelství.

„V osobě Miloše Trojánka získává celý tým krajského ředitelství policie zkušeného člověka, který stál při zrodu krajského útvaru a byl při každém zásadním rozhodování o jeho formování," řekl tehdy na adresu Miloše Trojánka odcházející ředitel Josef Bačkovský. Nutno podotknout, že Bačkovský tehdy Trojánka na post ředitele sám doporučil.

Během tří let a necelých čtyř měsíců působení na postu krajského ředitele na Vysočině Miloš Trojánek příliš veřejně nevystupoval. Vyjadřoval se pouze ke strategickým rozhodnutím týkajícím se chodu krajského ředitelství. V roce 2012 se například podařilo navýšit počet policistů o dvacet tabulkových míst.

Největší obavy a emoce vzbuzovalo rozhodnutí zrušit obvodní oddělení v šesti městech v kraji a změnit je ve stanice. Toto rozhodnutí začalo platit od ledna 2013. Přestože vedení policie tehdy deklarovalo, že půjde o kosmetické změny, starostové dotčených obcí se obávali zhoršení bezpečnostní situace v regionech. Jednalo se o Počátky na Pelhřimovsku, Okříšky na Třebíčsku. Velkou Bíteš na Žďársku, Přibyslav, Golčův Jeníkov a Ledeč nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Asi největší hlas nevole byl slyšet z Ledče nad Sázavou. Jak změnu s odstupem jednoho roku vnímá starosta města Petr Vaněk?

„Je pravda, že se nás změna nijak výrazně nedotkla. Na druhou stranu mi vadí, že se změna týkala hlavně havlíčkobrodského okresu. Hlavní změnou oproti obvodnímu oddělení a stanici je ten, že na stanici už nesedí velitel, jako tomu bylo dřív. Z psychologického pohledu je to ale chyba. Na lidi lépe působilo, když tu byl velitel přítomen," míní starosta Petr Vaněk, který před časem vyhrožoval, že Ledeč přejde k sousednímu kraji, protože už nechce být na periférii zájmu. Policejní změny ale podle Vaňka v tomto směru nehrály roli. „I nadále budu usilovat o to, abychom se stali takzvanou trojkovou obcí s rozšířenou působností," dodal Vaněk.

Jeho kolega z Přibyslavi Deníku řekl, že změny nijak neovlivnily bezpečnost ve městě ani okolí. „S panem Trojánkem jsem byl často v kontaktu a myslím, že své sliby dodržel. Policisté nikam neodešli a jsou stále vidět," zhodnotil současnou situaci Jan Štefáček.

Kriminalita na Vysočině patří za působení Miloše Trojánka ke druhé nejnižší v zemi. Celková objasněnost všech případů se pohybuje přes padesát procent. V loňském roce se podařilo objasnit 52,97 procenta všech případů, což je pátá nejvyšší objasněnost v porovnání s ostatními kraji.

Velká pozornost je věnována odhalování drogové kriminality. Díky aktivitě speciálního Toxi týmu se na Jihlavsku podařilo paralyzovat celou drogovou scénu. Kriminalistům se daří objasňovat také násilnou trestnou činnost, především vraždy. V tomto směru jsou stoprocentní.

Zasloužená kritika

Na druhou stranu byly i události, které si vysloužily kritiku. Například když policejní zásahová jednotka v Jihlavě při loňské razii na výrobce drog vtrhla do jiného domu. Vedení policie se postižené rodině omluvilo a nahradilo škodu. Policie byla kritizována i za zásah na dálnici, při němž po honičce v autě uhořel mladík. Kauzu vyšetřovala Inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ale pochybení nezjistila. Ostudné bylo přistižení policejní hlídky, která v červnu 2012 během služby spala na odpočívadle na dálnici D1. Hlídka byla potrestána.

--------------

Kdo je Miloš Trojánek

Plk. Mgr. Miloš Trojánek se narodil v roce 1967 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval Gymnázium ve Žďáře nad Sázavou a poté Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Do služebního poměru k Policii České republiky nastoupil v roce 1992 jako inspektor 1. skupiny dopravního inspektorátu dohled nad silničním dohledem. Od roku 1996 působil na pozici vedoucího dopravně správních agend Dopravního inspektorátu Okresního ředitelství Policie ČR ve Žďáře nad Sázavou. Od roku 1997 zastával pozici vedoucího Dopravního inspektorátu Okresního ředitelství policie ČR ve Žďáře nad Sázavou. Dne 1. září 2006 byl jmenován do funkce zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR v Jihlavě. Z této pozice přešel k 1. lednu 2009 na základě výběrového řízení na pozici vedoucího Územního odboru Jihlava pro vnější službu. Byl členem týmu, který se podílel na přípravě a vzniku Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Od 1. ledna 2010 zastával pozici náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina pro vnější službu. Od 1. prosince 2010 do současné doby zastává funkci ředitele Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.