Kurzy jsou stále poměrně dobře navštěvované, ale úbytek dětí se podepsal i zde. „Letos chodí zase o trochu méně žáků. Je to přirozený trend, který bude pokračovat ještě další čtyři roky. S tím nic nenaděláme," přiblížil taneční mistr Jiří Černý, který spolu se svojí manželkou Marcelou vyučuje společenské tance v Pelhřimově a v Humpolci. „V Humpolci jsme vůbec rádi, že jsme kurzy naplnili," dodal Jiří Černý.

Jeho slova potvrzuje i Vlasta Motyčáková, pracovnice kultury v Kamenici nad Lipou. Podle ní každý rok záleží na tom, kolik dětí vyjde z devátých tříd základních škol. „Všeobecně je málo děvčat. Třeba letos jsme dali dohromady sedmnáct párů, ale předešlé roky jsme jich mívali i přes dvacet," uvedla Vlasta Motyčáková.

To v Pacově letos výuku společenských tanců navštěvuje jednatřicet dívek a třicet dva chlapci. „Loni jsme měli o tři žáky více," řekla Petra Volfová z Městského kulturního střediska v Pacově.

Dříve narození byli zvyklí, že taneční kurzy měly vždy vesměs deset lekcí. V dnešní době je to však jiné, a tím pádem se město od města liší i cena kurzů. Zatímco v Pacově vyjde osm tříhodinových lekcí a pak prodloužená s věnečkem, které trvají shodně po pěti hodinách, na rovnou tisícovku, v Kamenici nad Lipou už stojí těch samých deset lekcí dvanáct set korun.

Naopak v Pelhřimově zaplatí rodiče za dvanáct tříhodinových lekcí zhruba 1 650 korun a v Humpolci za ten samý počet 1 750 korun. „U nás se cena kurzů odvíjí od pronájmu kulturního domu. Dále je také důležité, za jakých podmínek se koná třeba prodloužená nebo věneček. Někde tančí při těchto větších akcích na reprodukovanou hudbu. U nás se věnečku říká závěrečný absolventský ples a hraje na něm živý dvacetičlenný bigbandový orchestr," dodal Černý.

První lekce v tanečních není pro některé mladé procházka růžovou zahradou. Vždyť jen zvyknout si na společenské šaty, oblek, kravatu či lodičky na vysokém podpatku je leckdy velkým problémem.

Na druhou stranu tam mladí mají možnost navázat nová přátelství, procvičí si potřebná společenská pravidla a hlavně se naučí základům společenských, diskotékových i country tanců.

„Mladí berou kurzy jako společenskou událost, dávají si pozor, co si vezmou na sebe, jak mluví či tančí," zhodnotila Vlasta Motyčáková. Jiří Černý poznamenal, že záleží na skladbě žáků. „Důležitý je věk. Také záleží na tom, zda jsou to děvčata či chlapci. Obzvlášť na pánech je vidět, že kdyby do tanečních nemuseli chodit, tak už tam dávno nejsou. Ale je fakt, že během dvanácti lekcí je u většiny z nich alespoň nějaký pokrok vidět," uzavřel Jiří Černý, který v Pelhřimově učí vždy od ledna tančit i dospělé.

Máte i vy fotky ze svých tanečních? Pošlete nám je na pelhrimovsky@denik.cz. Fotografie rádi uveřejníme.

Taneční v okrese

Město / Počet žáků (v kurzech od září 2012)

Pelhřimov / 90 párů (2 kurzy)

Humpolec / 40 párů

Pacov / 63 žáků

Kamenice nad Lipou / 17 párů

Alexandra Knapová