VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůj ateliér otevře i kovář Habermann

Žirovnice – V rámci Dne otevřených ateliérů se tuto sobotu a neděli otevřou dveře jednoho ze zajímavých pracovišť také v Žirovnici.

5.10.2013
SDÍLEJ:

Dílo legendýrního uměleckého kováře, Němce Alfreda HabermannaFoto: net

Tvorbu uměleckého kováře, restaurátora kovu a výtvarníka tam v ateliéru na Novém Světě představí Josef Habermann, a to každý den od 13 do 17 hodin.

Kovy přetváří tradičními kovářskými postupy, které používal už jeho praděd a děd a používá je i jeho otec a bratr v kovárně v Klátovci  a další členové habermannovské kovářské „sedmičky".

A na čem se podle Habermanna kovářské umění zakládá? „Na ruční kovářské práci, kterou zatím žádný stroj nenahradil. Kladivo, kleště, kovadlina, oheň, to je základ řemesla, bez toho se neobejde ani umělecký kovář," říká umělec.

Techniky ručního kování jsou fyzicky náročné – ať už jde o utínání, vytahování, rozkovávání, ohýbání, kroucení, rovnání nebo probíjení, a kovář je musí podle něj zvládat dobře všechny, neboť na sebe navazují a mění tvar výkovku. „Bez fortele daného cvikem a zkušeností se dělat nedají," doplňuje Habermann, který klade důraz na originalitu každého díla.

„Snažím se, aby každé mé dílo neslo mou kovářskou pečeť. Pokud se to podaří, tak vynikne originalita návrhu. Originální může být jak symbolika tvaru díla, tak jeho úprava. Pokud dělám volné plastiky, tak se pokouším o originální abstrakci," vysvětluje. Zdobící techniky jako je rýhování, leptání, cizelování nebo taušírování, což je vykládání zlatem nebo stříbrem, se používají převážně při restaurování, kde jde o vystižení dobové podoby díla.

„Originalita povrchových úprav záleží na metalizaci, barvě, na výběru oleje, laku nebo vosku. Tuto úpravu stejně jako tvar díla mohu ovlivnit já, ale i objednavatel díla," dodává Habermann, který se účastní také různých kovářských soustředění, soutěží a výstav.
Jednou za dva roky jezdí na setkání kovářů z Evropy v Brtnici, kde je soutěžní výstava kovářských výtvorů, předvádějí se ukázky řemesla a udělují se ceny.

„Letos  jsem si z tohoto setkání odvezl cenu za soubor volných kovářských plastik. V roce 2015 by tady měli vystavovat své „majstrštyky" Habermanni z celé Vysočiny.  Jezdívám také na hrad Helfštýn na Hefaiston, kde předvádějí řemeslo a soutěží o ceny kováři z celého světa. Toto setkání pořádá od roku 1982 přerovské muzeum, kde jsou díla z Helfštýna ve sbírce kovářského umění. V roce 2010 jsem u nás na Novém světě uspořádal poprvé setkání spřátelených kovářů Kování bez hranic, které chci příští rok zopakovat," připomněl umělec.

Kováři ze světa

Pokud je řeč o setkání kovářů celého světa, nutno dodat, že už k dědovi Josefa Habermanna přijížděli zájemci o „černé" řemeslo nejen z Evropy, ale i z Japonska, Izraele či  Argentiny. I jeho otec je za hranicemi známý a v jeho kovárně koval nejeden cizinec.

Zahraniční tovaryše má pak i jeho syn. „Půl roku byl u nás v Žirovnici student z Nevady a tři měsíce student z Kalifornie. Přijeli z vlastní vůle a snažili se načerpat co nejvíce znalostí i praktických dovedností, i když ruční kovařina pro ně byla opravdu tvrdá a první týden měli krvavé mozoly. Ale chlapa zapáleného do profese to neodradí," uvádí Josef Habermann, který má za sebou řadu kovářských děl, ať už jde o vjezdové brány, náhrobky, ochranné mříže, vývěsní štíty, květníky, interiérová zábradlí.

Nyní dokončuje pro kapli ve Štítném u Žirovnice klasickou renesanční mříž do okna a do dveří. Pro soukromé objednavatele dělá moderní balkonové zábradlí z nerezové oceli a osvětlovadla z téhož materiálu v kombinaci se sklem dle vlastního designu.
Kovářství, které patří k nejstarším řemeslům, je spojováno s různými pověrami.

Jedna z nich praví, že kovář nemá nechávat kladivo přes noc na kovadlině. „V noci s ním totiž bouchají na kovadlinu čerti a kovář se nevyspí," upřesnil Josef Habermann. 

Marie Fronková

Autor: Redakce

5.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Budova Krajského soudu v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení