VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svobodová: Dítě nesmíte přetížit a školu mu otrávit

Pelhřimov - Pozvání k dalšímu on–line rozhovoru přijala tentokrát ředitelka Pedagogicko–psychologické poradny v Pelhřimově Jana Svobodová.

11.9.2008
SDÍLEJ:

Jana SvobodováFoto: Archiv Deníku

Čtenáři se na ni obraceli s nejrůznějšími dotazy týkající mi se nejen problematiky v rodinném zázemí, ale především začátku nového školního roku.
Jak Jana Svobodová říká, nástupem dítěte do první třídy se změní rytmus života celé rodiny.

„Pro prvňáčka začíná nástupem do školy jedno z nejnáročnějších období,“ uvedla speciální pedagožka.

Syn chodí do první třídy. Jak často a jak dlouho se s ním mám učit a připravovat na další den? Mám trvat na tom, aby si věci do aktovky připravoval
sám?

Nástup do školy je důležitým mezníkem v životě dítěte, je to jedno z nejnáročnějších období školní kariéry. Najednou je všechno jinak. Dítě potřebuje maximální podporu a pochopení rodiny. Je třeba být velmi trpělivý, dítě podporovat, chválit a pomáhat mu překonávat počáteční těžkosti. Na druhé straně být důsledný, aby si dítě mohlo vytvořit správné návyky. Zavést nějaká pravidla, režim. Myslím si, že pokud splníte úkol, který dítě ve škole dostane, není třeba více pracovat. Dítě se nesmí přetížit a otrávit. Aktovku by si mělo dítě připravat samo, ale pod vaším dohledem.

Máme syna, který je v 9.třídě a není stále rozhodnut, jakou školu si vybrat. Můžete poskytnout ve vaší poradně nějakou konzultaci ohledně volby povolání? Případně poraďte,na koho se obrátit?

V poradně děláme, většinou v listopadu, testy zaměřené na volbu povolání. Zjišťujeme rozumové schopnosti dítěte, osobnostní charakteristiky, zájmové zaměření. Po zpracování výsledků vždy společně s dítětem a jeho rodiči hledáme optimální směr pro další vzdělávání. Pokud je vaše dítě rozhodnuto o směru, ale nemá informace o školách, je možné se obrátit na poradenské oddělení pelhřimovského úřadu práce.

Na co si mají nejvíce dávat pozor matky při výchově svých dětí při absenci manžela, ať už z důvodu rozvodu nebo úmrtí?

Za nejdůležitější považuji postarat se o sebe. O svou integritu, o svou pohodu, o svou nezávislost a pevnost. Pak budete pro dítě osobou, u níž bude cítit jistotu a bezpečí, o níž se nemusí bát a může si tudíž jít svou vlastní cestou. Jste žena, máma, nikdy nebudete muž a táta, s tím se smiřte. Nenuťte se do něčeho, co vám není vlastní.

Je nutné s předškoláky navštěvovat logopedii, nebo se řeč do nástupu do školy většinou stejně upraví sama?

Pokud dítě po čtvrtém roce věku patlá, tedy má problém s výslovností sykavek, hlásek L, K, neměkčí, považuji návštěvu logopedie za nutnou. U hlásek R a Ř není nutné spěchat, ty se často tvoří až kolem šestého roku. Přesto i v těchto případech bych navštívila logopedii, logoped totiž může velmi pomoci k tomu, aby se hlásky rychleji a správně vytvořily.

Ráda bych, aby moje dcera uměla dobře anglicky. Je jí pět let. Myslíte, že už je vhodné začít s intenzivní výukou?

Pokud vaše dcera již umí dobře česky, je možné začít s takzvanou přípravou na výuku jazyka. Velmi záleží na formě, kterou se v tomto věkovém období s dětmi pracuje. Ověřte si, zda v místě, kde se má vaše dcera učit, pracují s dětmi formou hry. S intenzivní výukou bych ještě počkala.

Celé znění a veškeré otázky a odpovědi si můžete přečíst ZDE

Autor: Marcela Průchová

11.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klokan Kuki skončil po odchytové akci v jihlavském útulku, kde si ho v pátek dopoledne vyzvedl šťastný majitel Radek Helekal.
8

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Počátky – V Kulturních zařízeních města (KZM) Počátky se vystřídalo vedení. Od srpna má tak mimo jiné počátecké volnočasové aktivity na starost Vítězslav Větrovec z jihočeské Velké Lhoty.

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení