Tento folklorní soubor, orientovaný na horácký temperament a jeho tklivé i veselé písně, oslaví sobotním koncertem své 45. výročí.

Kromě různých vystoupení, která budou zakončena zlatým hřebem – společnou dudáckou hrou, kdy bude na podiu najednou vyhrávat šest dudáků, se lidé mohou těšit mimo jiné na výstavu fotografií, kronik a další zajímavosti ze života souboru.
„Stražišťan je pro mne srdeční záležitostí. Hlavně jde o to, že udržujeme lidové tradice, tance, písně, aby neupadly do zapomnění. Lidem se snažíme ukázat, čím náš národ byl a kde se stále nachází. Zkrátka chceme, aby se nezapomínalo na krásné lidové tradice, které nemají nikde jinde na světě," přiblížil vedoucí muziky a zakládající člen Stražišťanu František Zajíc.

Vznikl díky posvícení

Podnětem ke vzniku souboru byla stará pacovská tradice, svým obsahem a zaměřením zcela ojedinělá v celých Čechách. Jednalo se o Kozimberské posvícení, které se slaví druhou neděli v srpnu, po svátku svatého Vavřince.

V roce 1968 byl organizátory Kozimberského posvícení požádán o vystoupení právě pacovský dudák František Zajíc.
O rok později složil Ladislav Křížek píseň o životě a práci kozimberských občanů, kterou zpívala skupinka mladých zpěváků za doprovodu dud. To však ještě nebyl základ souboru. Teprve později František Zajíc s dalšími hudebníky utvořil skupinu, která dala základ vzniku souboru. Ten se postupně rozrostl a rozdělil na hudební a taneční složku.

Sobotní koncert, který začíná v 19 hodin, bude průřezem dlouholeté práce Stražišťanu. V programu nebudou chybět starší, ale i nové písničky a tance.

„Na konec vystoupení jsme si připravili zlatý hřeb – najednou bude vyhrávat šest dudáků. Večerní program ale bude rovněž zajímavý. Pro návštěvníky jsme si připravili starší písně, jako například V tom kraji pod Stražištěm nebo Kdes, holubičko, létala a z novějších zazní třeba Šly panenky silnicí. Zazní rovněž píseň k našemu městu A ty mé město milé," řekl František Zajíc s tím, že členové souboru se na zkoušku sejdou už v 16 hodin.

František Zajíc dál pokračoval: „Aktuálně máme zhruba čtyřiadvacet členů. Nejstarší jsem já. Je mi 77 let a nejmladším členům je do dvaceti let. Stále platí to, že do souboru přijímáme nové členy. Zájem je totiž velmi malý, což v našem koncertu také zdůrazníme. Do budoucna bych si proto přál, abychom nabrali nové členy, aby mohl Stražišťan i nadále pokračovat, protože naše práce má význam pro veřejnost a další generace," uzavřel vedoucí muziky.

Velká vystoupení Stražišťanu

Veliká a možno říci soustavná práce je věnována studiu dnes již téměř zapomenutých lidových písní především z Pacovska, které byly zaznamenány Stanislavem Koubou a Josefem Kratochvílem. Mnoho těchto písní bylo jevištně zpracováno v lidových zvycích na Pacovsku, např. Kozimberské posvícení, čepení nevěsty, stavění májů, soukenický masopust a další.
Soubor Stražišťan hrál, zpíval a tančil zahraničním delegacím, které navštívily Pacov. V roce 1990 soubor koncertoval na několika místech v okolí německého Zindorfu a Erlangenu. V roce 1994 koncertovala muzika souboru v Norimberku.

Zdroj: www. strazistan-pacov.webnode.cz