To jsou hlavní výtky, které ve středu odpoledne padaly v diskusi při schvalování rozpočtu Humpolce na letošní rok. „Město má rozpočtované příjmy ve výši 248 milionů korun, rozpočtované výdaje činí necelých 285 milionů korun. Rozpočet je tedy schodkový, ovšem rozdíl doplňují finan-
ce z úspor a z fondů. Rozdíl
je podobný, jako byl v minulých letech, takže nejde o nic výjimečného," komentoval zá-kladní čísla starosta města Jiří Kučera (ODS).

Dvacet zastupitelů nakonec navržený rozpočet schválilo, hlasování se zdržel jen opozič-ní zastupitel Miloslav Vystrčil (KSČM), kterému vadilo, že největší plánovaná investice, tedy oprava křižovatky u polikliniky za čtrnáct milionů korun, by měla být zaplacena z fondu bydlení, který by podle něj měl sloužil k jiným účelům. Vyjádřil i obavy, že se finanční rezervy města znovu nenaplňují.

Člen humpoleckého finan-čního výboru Jan Ságl potvrdil, že částka uložená na fondech se skutečně snižuje.
„V roce 2011 bylo na fondech kolem padesáti milionů, v roce 2015 to bylo už jen sedmnáct milionů. Pomalu a jistě se fondy snižují. Náš zájem by měl být ale takový, aby se rezervy naplňovaly. Například loni za rekonstrukci Rašínovy ulice zbyly městu čtyři miliony korun, které se hned proinvestovaly," uvedl Ságl.

Dodal, že ani unáhlené investování, kdy město hospodaří v rozpočtovém provizoriu, se mu nezamlouvá. Narazil tak na skutečnost, že zastupitelé v prosinci odsouhlasili koupi bývalého školicí-
ho střediska, za které měs-
to zaplatilo patnáct milionů 
korun. „Proč jsme s majite-
lem nemovitosti nevyjednáva-li o ceně? Proč jsme nemohli říct, že nyní máme rozpočtové provizorium a že s koupí chvíli počkáme?" uvažoval Ságl.

Starosta odpověděl, že je přesvědčený, že v dnešní době se právě má investovat. „ V tuto chvíli máme celkovou rezervu kolem třiceti milionů korun. A dotace, které bychom během roku mohli využít, nejsou rozpočtované," zmínil Kučera s tím, že návrh rozpočtu dali k analýze profesionálům, kteří ho ohodnotili nejlepší možnou známkou.

Kvůli koupi budovy bývalého školicího střediska finanční výbor také navrhl, aby plánovaná rekonstrukce křižovatky ulic Masarykovy a Hálkovy (u polikliniky) byla z letošního rozpočtu vyřazena. „Jelikož jsme koupili budovu za patnáct milionů korun, tak jsem navrhovali vyřadit akci, která je rozpočtována v podobně vysoké částce," zdůvodnila úvahu finančního výboru jeho předsedkyně a zároveň opoziční zastupitelka Alena Štěrbová (za ANO).

Jiří Kučera ale reagoval se slovy, že peníze na tuto opravu město má. „Podle mě ztrácí logiku vyřazovat akci, která 
je připravená, vysoutěžená, 
a hlavně potřebná," řekl starosta.

Alena Štěrbová podotkla, že situace se na tomto místě nezlepší, pokud k tamní zastávce bude stále jezdit tolik autobusů, a především dálkových, jako nyní. „To je ten hlavní problém," uvedla svůj názor zastupitelka.
Místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo (za ČSSD) dodal, že na začátku roku si město k projektu opravy křižovatky nechalo vypracovat bezpečností audit od odborníka, který po dvou drobných úpravách prohlásil, že místo bude bezpečnější a že rekonstrukci dává zelenou.
Alena Štěrbová ještě upozornila, že letošní rozpočet počítá se zhruba stejně vysokou ztrátou sportovišť jako v roce 2015. „Zaujalo nás, jak je možné, že ta ztráta je podobná? Chtěli bychom, aby tato ztráta byla zkoumána a lépe zdůvodňována," zmínila opoziční zastupitelka a předsedkyně finančního výboru.

Letošní kapitálové výdaje, což je částka, která poputuje na investice, činí v Humpolci 91 milionů. Jde tedy o zhruba třetinu rozpočtovaných výdajů města. Podobně tomu bylo i v loňském roce.
⋌⋌