VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šroubky a matičky baví školáky třetím rokem

Pelhřimov – Již třetím rokem slouží na pelhřimovské základní škole Osvobození k rozvoji praktických pracovních činností školáků legendární stavebnice Merkur.

25.10.2016
SDÍLEJ:

Na pelhřimovské základní škole Osvobození mají samostatnou učebnu se stavebnicí Merkur.Foto: Monika Pliešovská

Podle kantorů plní záměr podpořit touto formou zvyšování technické gramotnosti svoji roli, i když na nějaké komplexnější hodnocení zatím uplynula poměrně krátká doba.

V základní škole Osvobození navíc stále hledají formu, jak prostřednictvím merkuru technické dovednosti školákům přiblížit, neboť samotný zájem o techniku není ze strany dětí nikterak vysoký. „Dva roky se nám dařilo otevřít zájmové kroužky pro mladší 
a starší žáky. V letošním školním roce jsme kroužek neotevřeli z důvodu nízkého počtu žáků," popsala dosavadní zkušenosti zástupkyně ředitelky ZŠ Osvobození Marta Buchtová.

Přitom podle ní je zájem 
o práci se stavebnicí mezi dětmi, a to všech věkových skupin, solidní. „Od nového školního roku si děti zdokonalují svoji manuální zručnost zábavnou formou se stavebnicí Merkur 
v rámci odpolední školní družiny," přiblížila současnou praxi ve škole Buchtová.

Zatímco do kroužku se děti nehrnuly, neformál-
ní zájem je velmi slušný.
„O stavebnici mají zájem všechny děti a ze všech tříd, od nejmenších po deváťáky. U merkuru spatříte nejen kluky, ale stavebnice baví 
i děvčata," všimla si při pohledu do samostatné speciální učebny se stavebnicí zástupkyně ředitelky školy.

Základní škola Osvobození disponuje 28 stavebnicemi Merkur, takže zamýšlený rozvoj technických dovedností prostřednictvím právě této stavebnice může být dostatečný.

Samostatná učebna je pak zárukou, že se žáci mohou dopracovat k finálnímu výrobku, což je pak nejlepší motivací k další práci.

Merkury do školy dodala místní strojírenská firma Agrostroj, ale dílem také městský úřad a osobně
i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Díky merkuru jsme navázali těsnější spolupráci s Agrostrojem, který je navíc i významným zaměstnavatelem ve městě," připomněla Buchtová.

Třetím rokem využívají zmíněnou populární stavebnici i další pelhřimovské základní školy, které získala stavebnice stejným způsobem jako ZŠ Osvobození.

Základní škola Krásovy domky, která disponuje patnácti stavebnicemi, ale zvolila odlišný model práce. „Se stavebnicí se na naší škole pracuje vždy v sedmém ročníku, takže se s ní každý rok podrobněji seznámí padesát až šedesát žáků. Větší zájem o ni je pochopitelně mezi kluky, ale s merkurem pracují i děvčata," popsal praxi ředitel ZŠ Krásovy domky Pavel Rafaj.

Také podle něho je stavebnice jen jednou formou, která napomáhá rozvoji zručnosti a technické gramotnosti. „Merkur je určitě přínosem, ale stejně tak je důležitá účast našich žáků na projektových dnech, které organizuje Střední průmyslová škola a střední odborné učiliště Pelhřimov. Samotný Merkur by asi při volbě povolání nerozhodl," dodal Rafaj.

Na základní škole Komenského pracují děti 
s merkurem na prvním 
i druhém stupni ve školní družině a také tam si jeho přínos kantoři pochvalují. „Merkur je cesta, které může k lepší technické vzdělanosti na základních školách pomoci," připojil se k pozitivnímu hodnocení ředitel ZŠ Komenského Martin Skořepa.

Také ředitel základní školy Pražská Luděk Charouzek vidí v merkuru přínos. „Merkur je výborný nápad. Vždyť je to pro děti možná první příležitost, aby vzali do ruky šroubek, matičku, klíč nebo šroubovák," připojil se Charouzek 
a upřesnil, že na ZŠ Pražská pracují se stavebnicí děti ve čtvrtých a pátých třídách.

Autor: Jiří Jíra

25.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení