VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauting v Žirovnici slaví 80 let, jeho oporou je Akéla

Žirovnice – Veselá mysl patří ke skautům stejně jako pravdomluvnost, věrnost, prospěšnost celku či pomoc lidem. V Žirovnici se skauti snaží naplňovat tyto ideály už 80 let, i když s přestávkami.

17.10.2013
SDÍLEJ:

Jaroslav Klaška s dortemFoto: Archiv Marie Fronkové

Junák – svaz skautů a skautek byl zakázán za nacisticů, pak v letech 1948-1968 a 1970 až 1989. Jeho ideje ale zákazy nepřemohly, uplatňovaly se v různých „krycích" sportovních organizacích, které vznikly pod Svazarmem.

Klíčovou postavou žirovnického skautingu je Jaroslav Klaška neboli Akéla, který se hnutí věnuje od roku 1969, tedy téměř 45 let. Začínal s družinou Sobů, s níž roku 1970 absolvoval první tábor v Malém Jeníkově, kam od té doby jezdí skauti každé léto.

Po rozpuštění hnutí v roce 1970 se oddíl pod jeho vedením začlenil pod Svazarm a věnoval se radioorientačnímu běhu, v němž dosáhl velmi dobrých výsledků. Trénovali seskoky padákem, i sám Akéla skákal na letišti v Jindřichově Hradci. V roce 1980 založil Klub branných vodáků (starší žáci), jako součást vodáckého klubu v Horní Cerekvi. „S vodáky jsme jezdili na soutěže a výlety po republice, ale i do NDR a Polska. Velmi úspěšná byla žákovská posádka, v níž byli Ondra Koudelka a Pavel Klaška, Radek Semorád z Počátek, Luděk Ficenc a Viktor Vláčil z Dolní Cerekve," vysvětluje Akéla. Chlapci trénovali na Hutním rybníku a na Hladově v Cerekvi. Získali první kvalifikační třídu a roku 1989 byli nejlepší žákovskou posádkou v zemi.

Kanadské varování

Roku 1989 se Jaroslav Klaška účastnil ustavující schůze Junáka v Praze. V Žirovnici mu s obnovou hnutí pomáhali Jaroslava Dvořáková a Radek Daňhel, který zorganizoval v roce 1992 výměnný pobyt kanadských a našich skautů.

Kanaďané přijeli do Malého Jeníkova a naši skauti pak jeli za nimi na americkou vojenskou základnu v Německu.  Podle Akély tehdy Kanaďané českým skautům záviděli původní přírodní skauting, „dřevní" podmínky, v nichž tábořili, obdivovali jejich šikovnost a fyzickou zdatnost. Kanaďané už neuměli sekat sekerkou, nechtěli se mýt studenou vodou a chodit na delší pochody. Technický pokrok omezil jejich přirozenou zručnost i fyzickou odolnost.

„Jenže ty samé problémy, které tehdy měli oni, máme s našimi skautíky teď. Jsou nešikovní a neobratní, víc sedí u počítače, než by lítali venku, a dát jim nůž nebo sekerku do ruky je o strach," říká Akéla, dnes držitel medaile sv. Jiří.

Přístav vodních skautů Modrá kotva Žirovnice má 93 členů, kteří se scházejí v těchto oddílech: Sušené tresky (Počátky), Skautský oddíl (Strmilov), Vodní skauti a vlčata a Vodní skauti a žabičky (Žirovnice), Draci a Modeláři (Žirovnice).

Akéla je kapitánem přístavu, palubným je Jan Matoušek. Opravují lodě a táborový inventář, připravují se na zimní i letní tábor, vyrábějí modely letadel a lodí, tvoří draky na Drakiádu, pořádají výlety, využívají lezeckou stěnu v Jindřichově Hradci, koupou se po indiánsku, pořádají v Žirovnici Perleťovou stezku, pátrají po historii města, účastní se lampionového průvodu a silvestrovského výstupu na Javořici.

Letos v Malém Jeníkově tábořilo 45 dětí a několik dospělých. Navzdory vedru a několika menším úrazům vše dobře dopadlo. „Děkuji Honzovi Matouškovi, Petru Míkovi, Šárce Kottové, Petře Izsofové a Lucii Hochmanové, kteří mi pomáhali. Užili jsme si výlety, koupání a hlavně napínavou a zábavnou táborovou hru Cesta kolem světa. Při ní jsme navštívili USA, Indii, Velkou Británii, Brazílii, Itálii, Japonsko a Egypt," říká Akéla.

Tábor v Jeníkově i další akce tradičně podporuje  město a sponzoři. „I jednatelé jedné z místních firem, Arnošt Kosma a Michal Tolkner, chodili k nám do oddílu. Všichni, kteří u nás skautingem prošli, jsou úspěšní lidé. To je pro mě jedno z velkých zadostiučinění, že jsem pomohl mladým lidem postavit se do života s těmi ideály, které jsem jim ve skautu vštěpoval," dodává Jaroslav Klaška.

Akéla kdysi přísahal, že skautskou družinu neopustí až do okamžiku, kdy v ní zbyde jediný člen, pak skončí. Skautů ale neubývá, a tak nemá na odchod šanci. „Je to správný chlapík a starší brácha skautíků, bez něj to prostě nejde," říká Ondřej Koudelka. S tím souhlasí současní skauti i ti, kteří pod jeho vedením skautingem prošli.

Marie Fronková

Autor: Redakce

17.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.
AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Ilustrační foto

Sloučenou školu povede staronový ředitel Matějů

Policisté pátrají po šestnáctileté dívce z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V muzeu si vyzkoušeli i dobový korzet

Pelhřimov - V úterý odpoledne nejen milovníci historie zamířili do Muzea Vysočiny v Pelhřimově. Tam se konal workshop k výstavě Spodní prádlo a hygiena, který vedly pracovnice muzea Markéta Skořepová a Zuzana Trnková.

Nejkurióznější ztráty? Kosa, moped nebo umělý penis

Pelhřimovsko – Ve ztrátách a nálezech na třech různých městských úřadech na Pelhřimovsku se občas najdou opravdu kuriózní kousky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení