VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šikovní včelaři soutěžili v Senožatech ve Zlaté včele

Senožaty – Žáci ze Základní školy Senožaty se zapojili do soutěže Zlatá včela. Soutěž, která se uskutečnila v sobotu 6. května, pořádali vedoucí senožatského včelařského kroužku.

16.5.2017
SDÍLEJ:

V Senožatech se v sobotu 6. května uskutečnilo oblastní kolo soutěže Zlatá včela.Foto: Hana Skálová

Při soutěži každoročně porovnávají své teoretické i praktické zkušenosti žáci základních škol, kteří navštěvují včelařské kroužky. Žáci soutěžili v pěti disciplínách. V okruhu botaniky poznávali včelařsky významné rostliny, v anatomii soutěžící potřebovali znalost stavby těla včely medonosné a také museli pojmenovávat a vzpomenout si na použití včelařských pomůcek.

Malí včelaři navíc předvedli praktické včelařské znalosti u demonstračního úlu. Součástí soutěže byl také test se třiceti obtížnými otázkami z oboru včelaření.

V rámci soutěže Zlatá včela se v Senožatech konalo takzvané oblastní kolo, které je předstupněm kola celostátního. „Oblastí se v našem případě rozumí všechny kroužky, které působí v Kraji Vysočina. Těch se v Senožatech sešlo celkem devět,“ informoval Josef Zeman z včelařského kroužku Senožaty.

Kromě pořádajícího včelařského kroužku Senožaty se soutěže zúčastnili ještě včelaři z Bobrové, Hořepníku, Jimramova, Nového Města na Moravě, Oudoleně, Třebíče, Věcova, a Řečice. Do včelařské soutěže v Senožatech se zapojilo celkem šedesát žáků ve třech věkových kategoriích, a to od první do třetí třídy, od čtvrté do páté třídy a od šesté do deváté třídy.

Žáci z první kategorie měli soutěž jednodušší a kromě uvedených disciplín měli možnost se pobavit také při výtvarných dílničkách, které pro ně připravily učitelky z tamní školy. „V této kategorii nakonec zvítězili všichni a kromě drobných dárků si odnesli i zlatou perníkovou medaili,“ prozradil Josef Zeman.

Účastníci prostřední kategorie, ve které se nejvíce dařilo dětem z Jimramova, už soutěžili naplno. Všechna medailová místa totiž patřila právě jim. Účastníkům poslední kategorie, kde soutěžili nejstarší žáci, už šlo o postup do celostátního kola. „Při vyhlášení výsledků byl přítomen čestný host, předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová, která při závěrečné řeči pogratulovala všem úspěšným včelařům a poděkovala organizátorům za zdařilý průběh soutěže,“ popsal závěr soutěže Zeman.

Finalisty z nejstarší kategorie čeká srovnání sil s postupujícími z ostatních krajů, a to o víkendu 9. až 11. června v Nasavrkách u Chrudimi. Definitivní tečkou za celou soutěží pak pro všechny účastníky Zlaté včely byla exkurze do zemědělského podniku Senagro Senožaty.

Autor: Denisa Šimanová

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška Kubíková pracuje v jihlavské zoologické zahradě 28. rokem. Od roku 2005 stojí v jejím čele. Během jednoho roku ji chce předat dál.

V horizontu jednoho roku chci zoo předat dál, říká Kubíková

Žáci základní školy v Pelhřimově se zúčastnili kurzu angličtiny.
6

Pelhřimovští žáci studovali angličtinu v přírodě

Právě jsme se narodili

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici se narodila další miminka.

Pelhřimovský domov seniorů má už pár dní novou kapli

Pelhřimov – Klienti Domova pro Seniory Pelhřimov prožili slavnostní chvíle při žehnání nové kaple a křížové cesty, které se nacházejí přímo v budově. Žehnání se ujal pelhřimovský kněz Martin Brácha, který tu odsloužil i první mši.

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

Vysočina - Terénní jízdu předvedli v sobotu v areálu Radarka u Koněšína řidiči historických vojenských vozidel. Na Radarku je zavedla trať letošního ročníku závodu O zlomenou poloosu.

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies