VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se zpěváky nemá smysl se rozčilovat, nikam to nevede

Pelhřimov – Pěvecký sbor Záboj je nejstarším pelhřimovským spolkem.

22.4.2012
SDÍLEJ:

Přednes klasiky českých Vánoc, Rybovy mše vánoční, letos v zimě. Foto: Josef Novák

Letos slaví 150 let svého založení. Pro mnohé je důležitou součástí zdejšího kulturního života, což se bez nadsázky dá říct i o Vlastě Veselé, předsedkyni pěveckého sboru Záboj a sbormistryni smíšeného sboru.

Jak jste se vlastně dostala ke zpívání?
Zpívám úplně odmalička, asi od čtyř let. U nás v rodině zpívalo několik generací, takže jsem k tomu samozřejmě byla vedená. Ke sborovému zpěvu jsem se pak dostala ve škole.  Tenkrát jsem chodila na jedenáctiletku. Pak jsem také zpívala ve sboru pacovského kostela. A od roku 1964 působím v Záboji.


Jak jste se do sboru dostala?
V Pelhřimově byl výborný dirigent pan Dobrodínský. A ten se od své dcery, která bydlela v Pacově, dozvěděl, že se stěhuji do Pelhřimova. To bylo na konci roku 1963. Přišel za mnou a zeptal se mě, jestli bych chtěla zpívat v Záboji. A já chtěla. Tak jsem se v lednu 1964 stala řadovou zpěvačkou pelhřimovského sboru Záboj.


V čem spočívá vaše práce dnes?
Diriguji smíšený sbor, což není úplně jednoduchá práce. K tomu samozřejmě patří i vybírání repertoáru. Jsme sbor, který se nezaměřuje na žádný určitý žánr, naopak máme široký záběr. Samozřejmě nezpíváme žádnou zvlášť moderní muziku typu rocku a podobně. Na repertoáru máme upravené lidové písničky, klasickou hudbu jak naši – Smetanu, Dvořáka, tak například i Mozarta. Zpívali jsme i nějaké renesanční věci nebo úpravy moderních skladatelů, zkrátka vše možné. 


Tato práce vás určitě baví…

Bavit mě musí, jinak bych ji nedělala. Tohle nemůže dělat nikdo, kdo nemá vztah k muzice, a ten já získala již jako malá. Je to práce, která vyžaduje mnoho volného času, právě i kvůli výběru repertoáru, a především kvůli nacvičování. To není jen tak, něco nacvičit. My jsme vlastně všichni amatéři, takže se to musí všechno opakovat pořád dokola. Zpěvákům se to musí takzvaně dostat do sluchu, jinak se to nikdy nenaučí.


Máte nějaký recept, jak při zkouškách nepřijít o nervy?
Na to asi žádný recept není. Jen opakovat a opakovat. Nervy občas samozřejmě ztratím, když to někomu nejde. Ale ať už zůstanu v klidu, nebo ne, tak příští zkoušku stejně musíme začít znova. Nemá tedy moc smysl se rozčilovat, k ničemu to nevede.


Záboj letos slaví 150. výročí svého založení. Chystáte nějaké oslavy?
Chystáme, máme už i stanovené datum – 28. září. Spojili jsme se s městským úřadem a s kulturním zařízením. Oslovili jsme pět dalších sborů, doufám, že všechny naše pozvání přijmou, ale ještě od nich nemáme definitivní resumé. Rádi bychom zároveň oslavili i svátek české státnosti. Chtěli bychom zapojit i agenturu Dobrý den a pelhřimovskou ZUŠ. Už teď ale máme problém sehnat peníze. Město to bere právě i jako velkou oslavu nejstaršího pelhřimovského spolku, takže nám finančně přispěje, stejně jako kulturní zařízení. Nejspíš ale budeme muset oslovit i nějaké potencionální sponzory. Vstříc nám vyšlo i pelhřimovské muzeum, kde máme mít během podzimu výstavu o historii sboru, a také paní Martínková, která nám pomůže s propagací.


Co budete při oslavách zpívat?
Připravujeme veliký koncert, kde by se každý pozvaný sbor ukázal a všechny by pak zpívaly společně. Budeme zpívat Smetanovu Českou píseň a také Sbor židů z operety Nabucco od Verdiho, které samozřejmě znají všechny sbory. 


Jak je to s rozdělením sboru na muže a ženy?
My nemáme jen smíšený sbor, ale i sbor mužský. Zpíváme tedy vlastně dva sbory. Mužský sbor je velmi dobrý, zpěváci nám ale pomalu stárnou a my nemáme nové. Na různých celorepublikových akcích pozoruji, že se jedná o všeobecný trend. Všude je problém s mužskými zpěváky. Muži o zpívání prostě nemají zájem. U žen, tam je to něco jiného. Například od ledna teď máme i nějaké nové zpěvačky. Pan Žák, který vede mužský sbor, navíc na základě inzerátu v novinách a obchůzek škol dal dohromady malý dětský sbor Zábojáček. Už vystupovali na Vánočním koncertě. Ale i v tomto dětském sboru jsou dívky v převaze.

Jak vidíte budoucnost Záboje?
Dneska jsou nové sbory zaměřené například na spirituály nebo na jazz, ale třeba jen na to. My si zatím udržujeme širší záběr, ale nevím, nejspíš to takhle nepůjde pořád. Postupně se asi budeme muset zaměřovat trošku moderněji. To je ale spíš otázka už pro naše nástupce. Byla by velká škoda, kdyby sbor s tak dlouhou tradicí zanikl. Bohužel mám pocit, že mladá generace obecně málo zpívá. Jak to tak vidím, tak má každý sluchátka na uších, poslouchá si jen to svoje a vůbec už se nezpívá. Mám pocit, že ty mladé už to nebaví.

Viktorie Vítů

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lehce zraněného řidiče si v nemocnici nenechali

Ilustrační foto

Nehoda na dálnici D1 si vyžádala dvě zranění

Hasiči odchytávali hada

Antonka – Typický letní zásah si v sobotu 22. července v poledne připsali hasiči z Kamenice nad Lipou.

OBRAZEM: Pelhřimovští Jazz Pilgrim přizvali Jeffreyho Marshalla

Pelhřimov – U stromečku v centru Pelhřimova pokračoval 21. července cyklus prázdninových pátečních koncertů vystoupením oblíbené domácí formace Jazz Pilgrim.

Při srážce dvou aut se zranilo devět lidí

Vysočina – K vážné dopravní nehodě vyjížděli v sobotu odpoledne policisté i zdravotníci na silnici I/38 za Želetavou ve směru na Jihlavu.

Slavnostně přivítali CT přírůstek pelhřimovské nemocnice

Pelhřimov - Radiodiagnostické oddělení Nemocnice Pelhřimov se od včerejšího dopoledne oficiálně pyšní vysoce moderním přírůstkem. Nový počítačový tomograf byl pro pacienty slavnostně uveden do provozu v pátek 21. července mimo jiné za přítomnosti předních zástupců Kraje Vysočina i vedení okolních nemocnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení