VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok nekoncepčních novinekv dopravě završila další změna

Pelhřimov – Podoba dopravy a parkování v centru Pelhřimova se v příštím roce zřejmě výrazně nezlepší. Na druhé straně by se neměla dál měnit. Obě tyto zprávy jsou ale spíš špatné.

12.12.2016
SDÍLEJ:

Přístup do centra Pelhřimova ulicí Dr. Tyrše rámovaly zákazové dopravní už dříve. Letos na podzim další přibyly, ale k pořádku na ulici zatím moc nepomohly. Foto: Deník/Jiří Jíra

Poslední změnu připravila radnice motoristům v listopadu, kdy se v tichosti na levém okraji ulice Dr. Tyrše ve směru jízdy od Svatovítského náměstí objevila dopravní značka „zákaz stání". Řidiči přišli zhruba o desítku bezplatných stání, která ve větší části ulice Dr. Tyrše vznikla v září, kdy byla tato část ulice přeměněna na jednosměrku.

Nově stanovený „zákaz stání" byl zřejmě reakcí na volání podnikatelů, kteří mají v těchto místech provozovny, a parkující auta jim komplikovala zásobování, nebo naopak rozvoz zboží.

„Jednalo se jen o úpravu jednosměrného režimu, kdy kvůli neakceptování dopravních předpisů řidiči, kteří zde parkovali, vznikaly situace, kdy v případě zásobování provozoven tato vozidla zastavovala vedle již stojících vozidel a tato ulice se po dobu vyložení (naložení) nákladu stala téměř neprůjezdnou," popsal důvody pro dodatečnou instalaci značky zakazující stání při levém okraji ulice Dr. Tyrše starosta Pelhřimova František Kučera (ČSSD). „Docházelo zde k tvorbě kolon a částečné neprůjezdnosti i v blízkosti křižovatky ulice Dr. Tyrše a ulice Pražská," dodal.

Na počátku října, tedy před pouhými dvěma měsíci, ale na stejných místech v ulici Dr. Tyrše a v části Solní ulice, jenž byla rovněž zjednosměrněna, právě starosta Kučera doporučoval parkování klientům nového pracoviště České pošty, které se přestěhovalo na Svatovítské náměstí, tedy poblíž křižovatky ulic Pražské a Dr. Tyrše. „Vzhledem k tomu, že v blízkosti nové adresy České pošty nebyl parkovacích míst takový dostatek, bylo toto řešeno jednosměrným provozem v ulici Dr. Tyrše a části ulice Solní, kde vznikla další parkovací stání, která můžou zákazníci České pošty využít," sdělil tehdy první muž pelhřimovské radnice Deníku.

Podle Kučery se však poslední úpravou nejednaloo změnu dopravního režimu, ale pouze o reakci na vznikající nezákonný dopravní stav, který zapříčinil zásadní zhoršení průjezdnosti, jak této komunikace, tak i v blízkosti nacházející se křižovatky ulice Dr. Tyrše a ulice Pražská.
Pak není jasné, když docházelo k nezákonnému dopravnímu stavu před umístěním této značky, proč by dřívější nezákonný dopravní stav měla napravit dodatečně instalovaná dopravní značka.

Jasné naopak je, že se rok 2016 zapíše do historie Pelhřimova jako rok, kdy se radnice pokoušela řešit absenci koncepce dopravy v centru města nejrůznějšími záplatami a záplatami záplat. Řešení vyvolávala nesouhlasné reakce především ze strany obyvatel centra Pelhřimova a podnikatelů, kteří mají v centru provozovny.

Nic se nepovedlo na první pokus. Počínaje zpoplatněním parkování v části městské památkové rezervace na začátku roku a konče úpravami dopravy v ulicí Dr. Tyrše a Solní v podzimních měsících.

Právě v této části města si zejména návštěvník neznalý pelhřimovských poměrů musí připadat jako v Jiříkově vidění. Novou jednosměrku tady totiž obklopuje několik naprosto nesourodých parkovišť či typů parkování.

Kdo má štěstí, může zde stát na luxusním místě v centru města celý den zcela zadarmo. Na ty zbylé čeká na jedné straně zpoplatněné městské parkoviště se závorou a naproti privátní parkoviště s obsluhou. Kdo se nebojí riskovat, může pak nechat auto u kostela.
Na tom by se v dohledné době nemělo už nic měnit. „Žádné citelné zásahy do změny dopravy v centru města Pelhřimova vedení města nepřipravuje," potvrdil starosta Kučera.

Jestliže tuto zprávu přivítají řidiči, kteří mají posledních nahodilých změn už plné zuby, jako dobrou, pro komplexní rozvoj dopravy v centru Pelhřimova to příliš dobrá zpráva není.

Přitom řešení a zlepšení tohoto stavu zůstává v nedohlednu. „Město Pelhřimov v současné době nemá v připravovaném rozpočtu města účelově vymezené prostředky na pořízení takové analýzy," reagoval starosta na dotaz Deníku, s jakými prostředky se v rozpočtu města pro rok 2017 počítá na analýzu a zpracování koncepce dopravy ve městě, zvláště v jeho centru, která prokazatelně chybí. „Nicméně situace je průběžně monitorována a hledají se vhodná řešení k zajištění plynulosti dopravy a rozšíření parkovacích míst," doplnil o alespoň trochu optimisticky znějící slova svoji reakci Kučera.

Autor: Jiří Jíra

12.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počátecké náměstí - ilustrační foto

Nový ředitel: Divadelní prostředí znám, takže vím, do čeho jdu

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Malí pasažéři dostali od policistů dopravní kvíz

Horní Cerekev - Děti, které včera dopoledne cestovaly přes Horní Cerekev, se mohly stát součástí preventivního programu dopravně bezpečnostní akce. Krajští policisté si totiž pro všechny malé pasažéry připravili na letošní rok novinku, a to projekt Komunikace s dětmi.

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Tomu se říká pech. Měl být jedním z hlavních favoritů na titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii, místo toho bude judista Lukáš Krpálek s největší pravděpodobností léčit zraněný kotník na levé noze. Jak přiznal během autogramiády v Hranicích, kde měl s reprezentací absolvovat soustředění, pravděpodobnost, že stihne světový šampionát v Budapešti, je mizivá.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Z Třebíče vezli body. Obrat přišel po přestávce

Pelhřimov - Výhrou na hřišti regionálního rivala odstartovali nový ročník divize fotbalisté staršího dorostu Pelhřimova. Cenný bodový zisk si zajistili zlepšenou hrou ve druhém poločase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení