VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řečice zatím neví, zda městu církevní restituce prospějí

Červená Řečice, Kladiny, Rynárec – Církevní restituce jsou schváleny. Kromě plánů samotných církví s vráceným majetkem svítá naděje obcím, jejichž rozvoj brzdí dosud blokované pozemky.

19.11.2012
SDÍLEJ:

Červeně, modře a žlutě je značen církevní majetek, bíle obecní s blokací a zeleně soukromý. Foto: Archiv města

Známým případem je Červená Řečice, kde k arcibiskupskému velkostatku a zámku patří pozemky, které město obklopují z devadesáti procent. Malá část z toho sice už pod město přešla, ale to s nimi nemůže nijak nakládat. Kromě toho jde o pozemek pod zámkem, tři rybníky a arcibiskupský velkostatek. Na tom všem teď „hospodaří" stát prostřednictvím Pozemkového fondu (PF).

Slovo hospodaří je v uvozovkách, protože rozdíl mezi rybníkem v majetku města a „církevním" Dolním rybníkem je v Řečici vidět na první pohled: U prvního je vše upravené, druhý zapáchá, je zarostlý a neudržovaný. Přitom obec ho dříve měla pronajatý, a chtěla ho sama odbahnit, ale sešlo z toho. Pole mají pronajatá zemědělci, na statku bydlí hlavně sociálně slabí lidé.

„Bohužel nemáme žádnou metodiku, jak postupovat, ani nevím, jak dlouho to bude trvat a co bude řešeno vydáním a co náhradou," říká starostka Zdeňka Bečková. Pro radnici je otázkou i to, co by církev dál dělala s pozemky, na nichž by město rádo vybudovalo další stavební parcely. O stavění je v Řečici zájem: Teď je připraveno devět prodaných parcel a chystá se další etapa.

Arcibiskupství by je mohlo Řečici buď vyměnit, nebo prodat. „Nějaké zemědělské pozemky máme, takže výměna by byla možná, ale to by záleželo na rozhodnutí zastupitelstva," dodává Bečková.

V druhém případě by město muselo mít připravené peníze. Pro tento účel je podle starostky sice zatím vyčleněné nemá, ale dlouhodobě si v rozpočtu tvoří rezervu asi od jednoho do tří milionů.

K dotazu, jak bude pražské arcibiskupství v případu Červené Řečice postupovat, zatím vedoucí jeho správy Karel Štícha nechce být konkrétní. „Myslím si ale, že neexistuje překážka, která by nám v dohodě s městem bránila," říká. Co se týká stavu navraceného majetku, diplomaticky směrem k PF poznamenává: „Výkon práv a povinností vlastníka nebyl vždy stoprocentní."

To se týká třeba arcibiskupského rybníku Dolní Kladiny, který také spravuje PF a v létě se tam protrhla hráz.

Rybník stále není opraven. „Naše apelování na urychlení oprav by podle mých zkušeností nemělo žádný smysl," dodává Štícha. Kladiny má od PF pronajaté firma Biofish. Její jednatel Petr Tůma zatím nemá tušení, jestli bude nájem trvat i po vrácení rybníka církvi. „Samozřejmě se budeme ucházet o to, aby mohl pokračovat," říká Tůma.

Vedoucí správy pražského arcibiskupství zatím nechce zobecňovat, zda se budou nájemní smlouvy měnit. „V řadě případů ale určitě uzavřeme smlouvy se stávajícími nájemci," dodává Štícha.

Kromě Červené Řečice se z obcí restituce týkají i Nové Cerekve a Rynárce, kde mj. brání stavbě nové mateřské školy. „Restituce jsme přivítali. Nyní čekáme na podpis od pana prezidenta," řekl starosta obce Pavel Kopecký s tím, že Rynárec by po restitucích mohl získat čtyři hektary atraktivních pozemků za hřbitovem, vhodných pro stavbu rodinných domků.

Restituce vyřeší i pět let trvající problém se stavbou nové mateřské školy. Rynárečtí sice na její stavbu mají peníze i dokumentaci, ale chybí jim to nejdůležitější – pozemek.

Montovaná ocelovo-dřevěná budova za přibližně devět milionů korun by měla vyrůst v areálu stávající základní školy na pozemku o výměře zhruba 1400 metrů čtverečních. Pozemek patří farnosti Rynárec.

V současnosti jej spravuje PF a farnost nemůže s pozemkem volně nakládat. „Tři čtvrtě roku jsme se dohadovali s Pozemkovým fondem. Oni se stále odvolávali na paragraf 29. Nechápeme to, budova mateřské školy je přece ve veřejném zájmu," zdůraznil starosta s tím, že problém snad už bude brzo vyřešen.

Autor: Jan Mazanec, Alexandra Knapová

19.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Řidiči budou muset v Holušicích sundat nohu z plynu

Kaliště, Červená Řečice – Obce na Pelhřimovsku se snaží bojovat proti rychle jezdícím řidičům a zvyšovat bezpečnost pro své obyvatele. V Červené Řečici z toho důvodu vybudovali retardér, zastupitelstvo v Kališti oproti tomu odhlasovalo snížení rychlosti v místní části Holušice.

Bramborářské dny zhodnotily letošní sklizeň. Bude slabší

Vysočina – Letošní sklizeň brambor bude pravděpodobně o dvanáct procent slabší, než v loňském roce. Na semináři, který byl součástí Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, to sdělil předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Z garáže se ztratila JAWA i kompresor

Pelhřimov – Případ odcizení kompresoru a motocyklu JAWA 175 MZ zaměstnává hned od začátku týdne policii z obvodního oddělení v Pelhřimově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení