V Humpolci porodnice, kde se v roce 1978 narodil například i populární komik Lukáš Pavlásek, sice už není, ale prvnímu občánkovi Humpolecka se i tak dostává stejné pozornosti. Jen s tím rozdílem, že
si na návštěvu radnice musí chvíli počkat.

Jak vysvětlila humpolec-
ká matrikářka Jana Vránová, o miminku z Humpolecka, které se letos s největší pravděpodobností narodilo jako první, vědí, ale pro jistotu 
vyčkávají, zda se nedozvědí 
o dítku, jež přišlo na svět ješ-tě dříve. „První občánek našeho města obdrží, jak je zvykem, pamětní stříbrnou medaili Humpolce, dárkový poukaz v hodnotě dvou tisíc korun, pamětní listinu a maminka dostane květinu," zmí-nila Jana Vránová.

Slavnostní akt je většinou naplánován na březen v kanceláři starosty Jiřího Kučery. Společnost mu dělá místostarostka města Lenka Bartáková a zástupkyně humpolecké matriky. „Tradicí je i přítomnost redaktora z vašeho Deníku, který setkání dokumen-tuje," dodala Vránová.

Vítání do života

Také podotkla, že se v Humpolci nesoustřeďují „jen" na prvního občánka. „Každý mě-síc pořádáme vítání občánků do života. Zveme jak miminka z Humpolce, tak i z jeho místních částí," zmínila matrikářka.

Starosta Pelhřimova František Kučera vítal miminko, které na Pelhřimovsku přiš-
lo na svět jako první, už prv-
ní týden v lednu, kdy malého Mirečka Bartoše a jeho maminku Ilonu Bartošovou navštívil v pelhřimovské porodnici. Chlapec vážící 2 400 gramů se narodil 2. ledna.

Také první pelhřimovský občánek dostává od města dary. „Rodiče prvního občánka obdrží finanční dar ve výši pět tisíc korun, knihu o Pelhřimovsku a květinu," vyjmenovala mluvčí pelhřimovské radnice Alexandra Knapová.

Ani v Pelhřimově však nezapomínají na ostatní miminka, která se ve městě nebo v jeho místních částech narodí. „Občánci jsou na základě žádosti zváni na vítání občánků. Město jim společně s bankou Sparkasse daruje částku ve výši dvou tisíc korun, přičemž město přispívá tisíc pět set korun a banka pět set korun. Tento příspěvek poskytují formou vkladu na vkladní knížku na základě vydaného certifikátu," řekla Knapová s tím, že pokud se rodiče vítání občánků nemohou nebo nechtějí účastnit, certifikát dostanou na odboru sociálních věcí pelhřimovské radnice.

Rodiče během slavnostního odpoledne dostanou ještě knihu Naše děťátko a maminky si odnesou kytičku. „Vítání občánků pořádáme většinou jednou do měsíce, ale záleží na tom, kolik dětí se narodí. Například loni v listopadu i v prosinci jsme v jednom dni organizovali dvě vítání," podotkla Knapová.

V Pacově a Kamenici nad Lipou vítání prvního občánka nového roku zvykem není. Děťátka ale zkrátka nepřijdou, užijí si totiž slavnostní vítání občánků na zámku. V obou městech se koná dvakrát do roka. „Většinou vítání pořádáme v květnu a v prosinci a na každém se sejde zhruba dvanáct dětí. Občánky obdarujeme knihou českých pohádek a zlatým přívěskem," uvedla matrikářka městského úřadu v Kamenici nad Lipou Šárka Kubů.

Rovněž připomněla, že zákon úřadům zakazuje zvát rodiče a miminka na vítání občánků. „Sami rodiče se na radnici musí přihlásit," upozornila Kubů.

Lukáš Pavlásek a Humpolec

Populární komik známý z pořadu Na stojáka nebo z letošního ročníku taneční soutěže Lukáš Pavlásek je skutečně humpoleckým rodákem. Ale ve městě pobyl asi jen prvních čtrnáct dní svého života, pak ho sanitka převezla zpět do Prahy. „S Humpolcem to mám tak, že máma, která je z Prahy, tam jela na návštěvu za kamarádkou a rovnou mě porodila v humpolecké porodnici," vysvětlil Deníku sám Lukáš Pavlásek.