VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průčelí fary v Novém Rychnově zdobí znak arcibiskupů

Nový Rychnov – Seriál Deníku, který mapuje zapomenuté památky, tentokrát vybírá z řad církevních objektů.

5.6.2014
SDÍLEJ:

Znak je nad slunečními hodinami. Foto: Deník/Jan Mazanec

Obce v českých zemích kdysi nepatřily jen šlechtě, ale některé také vlastnila církev.

Mezi církevní majetek náležel i městys Nový Rychnov ležící mezi Vyskytnou a Horní Cerekví. Všímavého návštěvníka na tamní faře zaujme členitý znak, který připomíná dřívější majitele obce.

Nový Rychnov patřil pražským biskupům a později arcibiskupům od 12. století až do poloviny 19. století. Výjimkou byla pouze dvě sta let, kdy se obec stala majetkem šlechtického rodu Leskovců.

Zdejší pozdně barokní až klasicistní fara na své fasádě nese upomínku na jednoho z pražských arcibiskupů, erb Antonína Petra Příchovského z Příchovic. Rodilý šlechtic byl významným církevním představitelem ve druhé polovině 18. století. Byl známý mimo jiné svými vlasteneckými sklony a odvážným postojem proti germanizačnímu tlaku tehdejší vídeňské vlády.

Znak je situován na dvoupatrové budově s valbovou střechou, která je souměrně členěna a zdobena kolem čtyř okenních os. Uprostřed fasády vertikálně probíhá dekorativní pruh vynášející nejen znak, ale i sluneční hodiny z 19. století. Znamení provedené ve štuku je složeno z vavřínového věnce vynášeného andílčí hlavičkou s křidélky a zakončeno barokní rostlinnou ornamentikou.

Horní polovině věnce dominuje klobouk, ke kterému je na dekorativně pojaté šňůrce přivázáno deset uzlíků.

Pokrývka hlavy doplněná uzly se během staletí ustálila jako označení hodnosti nositele v církevní hierarchii a původně byla zavedena jako odznak důstojenství. Podle počtu uzlů lze určit, jaké postavení dotyčný zaujímal. Hodnost nositele může být ještě zdůrazněna barvou.

Na štítu pod kloboukem je vyobrazen kříž, koruna a vrchol berly. Berla je arcibiskupovým odznakem a poukazem na jeho pastýřskou funkci.

Symbolicky také upomíná na vedení církevního okrsku, diecéze, a ke směřování k dobru a odvracení od zlého.

Kříž na druhé straně koruny rovněž symbolizuje hodnost církevního hodnostáře, koruna uprostřed pak poukazuje na církevní moc. V erbovním poli je pod těmito insigniemi znak šlechtického rodu Příchovských tvořený třemi labutími hlavami.

V případě, že hodnostář vysokého církevního postavení byl bez šlechtického titulu, mohl si do erbovního pole zvolit vlastní symbol. To ale není případ Nového Rychnova.

V barevném provedení je symbol umístěn na červeném podkladu s třemi pruhy v horní části, dvěma černými a jedním žlutým. Provázky označující arcibiskupskou hodnost bývají značeny zeleně.

Kromě rychnovské fary můžeme obdobný znak v souvislosti s architekturou spatřit např. na Arcibiskupském paláci v Praze, kde za arcibiskupa Příchovského probíhala významná rokoková přestavba. Zdánlivě nenápadné dekorace na fasádách domů tak leckdy napoví více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Anna Hamrlová - Autorka je absolventkou Dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, žije v Rynárci

Autor: Redakce

5.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

AKTUALIZOVÁNO

Obviněného z vraždy z Humpolci poslal soud do vazby

Humpolec /EXKLUZIVNÍ FOTO/ – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Z vraždy policie obvinila muže ukrajinské národnosti. Okresní soud v Pelhřimově na něj ve středu uvalil vazbu, aby se nevyhýbal trestnímu řízení a nemohl ovlivňovat svědky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení