Při vernisáži uvedli výstavu Martin Ecler, ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova a Vlastimil Simota, ředitel Městského muzea Antonína Sovy v Pacově.

„Popsat v několika větách dílo člověka, který se celý život intenzivně věnuje vlastní tvorbě, není snadným úkolem. První z dlouhé řady samostatných výstav Jiří Duffek uspořádal v pelhřimovském kulturním domě Máj v roce 1973. Ve stejné době Jiřímu učarovala Šumava, náš kumštýř se ostatně na Šumavu dodnes rád vrací. V posledních létech se ovšem Šumava o Jiřího přízeň dělí s Toskánskem v Itálii. Přívětivá krajina, architektura a památky prosluněného Toskánska zanechávají v Jiřím otisky a inspirační stopy, které lze spatřit i na této výstavě," uvedl Vlastimil Simota.

Nejoblíbenějším tématem Duffkova malířského díla je žena, její půvab, nahota úplná nebo tušená. V tlumených tónech pastelů na obrazech Jiřího Duffka je žena skutečně oslavována.„Kladně jsou hodnoceny i umělcovy grafiky, ex libris a novoročenky. Kvalitu jeho dílek dokládají četné zakázky od čtenářů z domova i z ciziny. Má slova potvrzuje čestné uznání za tvorbu ex libris dosažené v roce 1984 na Evropské přehlídce v Rawicz v Polsku. V roce 2008 se Jiří Duffek na výzvu pořadatelů zúčastnil přehlídky 3. Miedzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Malej Formy Graficznej v Polsku. V konkurenci několika stovek autorů z různých evropských zemí byla Duffkova sestava tří ex libris oceněna čestným uznáním poroty," doplnil slova chvály ředitel pacovského muzea.

Obrazy a grafiky Jiřího Duffka můžeme spatřit ve sbírkách mnoha galerií a muzeí i soukromých sběratelů. Duffek je v tomto směru autorem vskutku kosmopolitním a jeho obrazy bychom nalezli nejen v Čechách, ale také v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Estonsku, Japonsku a ve Spojených státech amerických.

Počet samostatných výstav a akcí, na kterých se Jiří Duffek podílel, dosahuje v současnosti úctyhodného čísla sedmdesát. I tato výstava dokládá, že tvůrčí síly umělce rozhodně neopouští a múzy, jejichž vábení podléhá, na něj nezanevřely.

Eva Leligdonová