Nejvhodnější doba pro aplikaci vakcíny je právě nyní. Vždy se totiž očkuje v době před vypuknutím epidemie, tedy v podzimních měsících. Ve chvíli, kdy je epidemie v plném proudu, nemá podle lékařů už očkování smysl. „Ideální doba pro očkování je právě nyní, v říjnu. Očkujeme 
i v listopadu a někdy na začátku prosince, ale to pouze tehdy, pokud ještě nepropukla epidemie," potvrdil praktický lékař Radek Pauš, který ordinuje v Pelhřimově a také v Horní Cerekvi.

Podle něj je zájem o vakcíny poměrně velký. „Očkujeme zhruba tři týdny. Zatím jsme naočkovali okolo šedesáti lidí. Většinou se jedná 
o seniory nad 65 let," okomentoval Radek Pauš s tím, 
že on sám se nechává proti chřipce očkovat každý rok.  „Myslím si, že lidé v České republice nejsou třeba oproti západní Evropě obecně zvyklí se moc očkovat," dodal praktický lékař.

Vakcína z lékárny nebo od doktora

Pokud se člověk rozhodne pro očkování u svého praktického lékaře, má na výběr ze dvou možností.

V prvním případě má jeho praktik vakcínu, kterou mu aplikuje přímo v ordinaci. 
Ve druhém případě lékař pacientovi napíše recept s tím, aby si jej vyzvedl v lékárně 
a pak přišel na vlastní píchnutí injekce.

Lékárny nejen na Pelhřimovsku jsou už na zájemce 
o očkování proti chřipce připraveny. „Na podzim si pro vakcínu přijde vždy pár lidí. Ale není to nijak závratné číslo oproti tomu, kolik je pojištěnců. Na skladě máme vakcíny Vaxigrip. Jedna vyjde na 167 korun," informovala Iveta Pelíšková z pacovské lékárny Jana Koláře.

V humpolecké lékárně zvané U Polikliniky zatím také žádný převratný zájem o očkovací vakcíny nezaznamenali. Na skladě mají podle tamní lékárnice rovněž jenom Vaxigrip. Loni dali lidé ze své kapsy za vakcínu o pár korun více.

Jak zjistil Deník, mnoho lidí se nechává očkovat s předpokladem, že pak jsou proti chřipce trvale chráněni. To ale vůbec není vzhledem 
k obvyklým mutacím viru pravda. Očkování je třeba každý rok opakovat, protože chřipkové viry se každoročně mění.

„Na trhu je několik druhů vakcín. Zkušenosti s očkováním jsou rozporuplné, protože mutacemi se viry mění a nikdo nedokáže odhadnout, jaký kmen se v republice zrovna objeví," poznamenal Petr Otáhal, pediatr z Kamenice nad Lipou s tím, že on sám očkovaný není.

„Očkování proti chřipce nepotřebuji. Za ta léta jsem protáhlý od dětí a zdravý jako řípa," pousmál se lékař.

Zimnice i horečka

To důchodce Miroslav Dohnal z Pelhřimova se nechal proti chřipce očkovat třikrát a nehodlá jej vynechat ani tento rok. „K paní doktorce se chystám příští týden. Rozhodně se nechám opět přeočkovat. Jako senior nad pětašedesát let mám vakcínu zdarma. Mohu říci, že mi očkování pomáhá. Sice jsem byl párkrát nachlazený, ale rozhodně to nebylo nic vážného," vylíčil senior.

Chřipka na rozdíl od běžného nachlazení nebo virové infekce dýchacích cest přichází náhle. Charakteristická je pro ni vysoká horečka se zimnicí, bolest kloubů, svalů a hlavy, pálení v krku a suchý dráždivý kašel. Nekomplikovaná chřipka trvá zhruba týden, pak následuje rekonvalescence. K přenosu virů dochází kýcháním, kašláním, mluvením.

Chřipka znamená největší riziko pro starší osoby a pro lidi, kteří trpí chronickými nemocemi dýchacích cest, srdce, ledvin, cukrovkou nebo nádorovým onemocněním. Riziko přináší také pro osoby s oslabenou imunitou a pro malé děti. Chřipka u nich může mít komplikovaný průběh a může zhoršit jejich chronické onemocnění.

„Očkuji především děti, které spadají do rizikových skupin, jako jsou například diabetici nebo děti s nemocemi ledvin. Jinak rodiče ostatních dětí o vakcíny moc zájem nemají," uzavřel kamenický pediatr Petr Otáhal.