„Jsem ráda, že to tady nezavřou. Bylo by to špatné, chodím u nás v Leskovicích na poštu tak čtyřikrát do měsíce. Pro důchod, se složenkou či pro časopis. Takhle bych musela jezdit vlakem buď do Pacova, nebo do Pelhřimova. To mě stojí třicet korun. ICOM je ještě dražší,“ konstatovala Marie Vrbatová z Leskovic.

Ucelený názor

Podobně se nechali slyšet i obyvatelé dalších osmi obcí na Pelhřimovsku, kterých se zrušení pošty týkalo.

Byly to Leskovice, Vyklantice, Křešín, Chválkov, Bohdalín, Kaliště, Mladé Bříště, Koberovice a Křeč.

Nový generální ředitel pošt Petr Sedláček na informační schůzce se starosty již zmiňovaných obcí uklidnil přítomné svou koncepcí.

„Zakázal jsem zrušit jakoukoli pobočku pošty nebo měnit způsob poskytování služeb, aniž by byla vzájemná shoda obou stran. Nebudeme nikomu nic diktovat, chceme být partnery.“

Rychlá změna

Podle Josefa Čamry, starosty Křeče, není možné, aby se během jednoho měsíce změnily plány.

„Podle toho, co nám řekli minulý týden v Jihlavě, lze usoudit, že budou nyní zkoušet do konce roku motorizované doručování. Pak se prý uvidí, zda to tu zavřou či nikoliv,“ prohlásil Čamra.

Co se však nyní děje s řadou zaměstnanců u České pošty, o tom raději každý mlčí. Ještě na začátku září čekala Alena Černá z křečské pobočky, co bude dál. Nyní se dočkala.

„Paní Černá už u nás na poště nepracuje, dostala výpověď. Nyní od října tuto funkci zastává paní v důchodu,“ prohlásil Čamra.

Pro každého starousedlíka patří budova se znakem trubky na oranžovém podkladu k tradicím ve vsi. V místech, kde je pošta zrušená, obyvatelé její absenci silně pociťují.

„Nám už tady v Dobré Vodě pošta nefunguje více než rok. Motorizovaní doručovatelé sem jezdí každý pracovní den. Téměř nikoho přes den nezastihnou. Každý je v práci,“ informoval starosta Dobré Vody Zdeněk Smrčka.

Nevyhovující pracovní doba

Jak ale následně starosta uvedl, zrušení pobočky bylo vedením pošt odůvodněno malým množstvím návštěv a transakcí. Už se ale nikdo nepozastavil nad skutečností, že pracovní doba nebyla vůbec přizpůsobená lidem.

„Řada lidí dělá od rána a vrací se do svých domovů okolo šestnácté hodiny. Když byla pobočka otevřená každý den dopoledne a následně některý den jen do šestnácti hodin, už neměli šanci stihnout pošťačku. To je však současný problém téměř všech obcí,“ prohlásil Smrčka.