VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počátky: Stěhování umělecké školy je předmětem kritiky

Počátky – Nevyhovující prostory základní umělecké školy (ZUŠ) v Počátkách se mají zaměnit za nové a větší.

16.1.2013
SDÍLEJ:

Dnešní sídlo Základní umělecké škole v Počátkách už nevyhovuje.Foto: Deník/Jan Mazanec

Obyvatelce Haně Konvalinkové ale vadí, že o přesunu školy do jiného soukromého objektu nerozhodlo výběrové řízení.

Škola sídlí v Tyršově ulici, v objektu patřícímu řádu boromejek. „Podmínky jsou katastrofální, bojím se, že to hygiena zavře. A škola nemá peníze ani možnosti na úpravy," říká Martin Vaverka, ředitel ZUŠ Kamenice nad Lipou, pod kterou počátecká pobočka spadá. Nástroje ve vlhku trpí, chybí zateplení a vadí i sousedství s dvorkem hostince.

Vedení ZUŠ proto s radnicí začalo hledat nové sídlo. Jak říká starosta Karel Štefl, po třech nevyhovujících variantách se teď zdají nejvhodnější prostory, které nad svým novým zdravotnickým zařízením za bývalou nemocnicí nabídl lékař a radní Pavel Heřmánek.

„Zarazilo mě, že se tato poptávka nedostala na veřejnost, ale skončila u pana Heřmánka. Ředitel se odmítl zajímat o jiné prostory. A město neučinilo za dva roky nic než to, že posvětilo přesun k doktoru Heřmánkovi, a ještě to považuje za úspěch!" píše žena v textu, který starosta odmítl otisknout v městském zpravodaji.

Podle ní radní získal neveřejně veřejnou zakázku, a navíc spolurozhoduje o příspěvku pro školu. Konvalinková by školu viděla raději v městských objektech, které jsou třeba nad poštou, či u provozu Agrostroje u rybníka.

„Není pravda, že jsme jinde nehledali," brání se Vaverka i Štefl s tím, že kromě zmíněných objektů radnice zvažovala i přestavbu městského „domu hrůzy" číslo 186. Na tu ale kvůli plánu úprav náměstí nejsou peníze. Podle starosty se nad poštu musely nastěhovat jiné instituce, což souvisí s dotacemi. A z prostor u Agrostroje Heřmánek odešel právě kvůli zvyšování nájmu.

Výběr je věcí Kamenice nad Lipou, která školu zřizuje. Její starosta Ivan Pfaur ale říká, že nájem v nových prostorách bude ročně pouze v řádu desetitisíců korun, a proto nevidí důvod vyhlašovat výběrové řízení. Legislativa to příspěvkové organizaci nenařizuje ani při změně sídla.

„ZUŠ teď sídlí v nevyhovujících prostorách, proto jsme hledali nové, což se podařilo, navíc za dobrou cenu. V novém domě žáci i učitelé budou mít veškerý komfort a pohodlí, což je náš prvořadý zájem," dodává Pfaur.

„Odpovědně můžu říct, že lepší prostor než u pana doktora Heřmánka jsme nenašli," dodává Štefl. A zmiňuje výhody: město nemusí nic investovat, ZUŠ si sama dosud volnou půdu vyprojektuje podle svých plánů a ušetří na provozu.

„Pan doktor Heřmánek dokonce poslal zastupitelům dopis, kde zdůraznil, že se radši vzdá svého záměru, a vybídl, ať do 15. ledna někdo najde lepší prostory. Ale do dneška se nikdo neozval, proto dále podporujeme jím navrženou možnost," řekl včera starosta.

Pavel Heřmánek zdůrazňuje, že jeho cílem rozhodně není na pronájmu vydělávat, jinak by ostatně nenabídl snížený nájem 600 korun za metr čtvereční, který je běžný pro městské objekty – on sám ostatně v minulém sídle platil tisíc.

„Beru to jako možnost podpořit školu. Nabízím jí větší plochu a celou investici uhradím, i když to znamená třeba  rozebrání krovu, protože škola potřebuje lepší světelné podmínky," říká Heřmánek s tím, že jen samotná dvoumilionová investice se mu v nájmu vrátí až tak za desítky let.

Ředitel Vaverka si dál u Heřmánka cení, že nabízí dlouhodobou smlouvu. „Z jeho strany je to naprosto nezisková záležitost a po zvážení všech ostatních možností je to jediná šance, jak školu zachovat ve vhodných podmínkách," říká s dodatkem, že škola by se mohla do nového nastěhovat už v létě.

Má tam sice platit nájem 78 místo asi 60 tisíc, ale bude mít větší a lépe dělený prostor a ušetří na energiích. „Rozruch  ohledně stěhování mě víc mrzí než zaráží, protože zorganizování projektu stojí velké úsilí všechny zúčastněné. Jsem ale přesvědčen, že čas správnost kroku potvrdí," říká Vaverka.

Do ZUŠ chodí 90 dětí. Loni jí město poprvé na provozní náklady přispělo 70 tisíc ročně. Letos se částka zvýšila na 80.

„Budou ale zastupitelé vždy tak štědří, když tím budou dotovat provoz v soukromém prostoru?" ptá se Konvalinková a tvrdí, že starosta původně slíbil opravu zmíněného městského „domu hrůzy" a že soukromník bude v energiích kopírovat tržní ceny. Starosta ale oponuje, že město nyní vhodný objekt ani peníze na jeho opravu  nemá a že přece i teď škola sídlí v soukromém subjektu.

Co se týká neotištění textu Konvalinkové ve zpravodaji, starosta to vysvětluje jeho délkou i tím, že o věci nerozhodlo samo město Počátky, ale hlavně kamenická organizace spolu se soukromým subjektem.

O vyjádření jsme požádali i opozičního zastupitele Víta Kratochvíla. „Jsem rád, že se našel občan, kterému osud školy leží na srdci," říká na adresu Pavla Heřmánka.

Má ale trochu problém s příspěvkem škole. „S panem Třebickým jsme navrhovali, aby těch 80 tisíc nešlo na provoz, ale třeba na nákup nových nástrojů, které by zůstaly v majetku města. Takhle to totiž může opravdu vyvolávat spekulace, že loni zavedený příspěvek města byl připravován právě s ohledem na stěhování školy," dodává Kratochvíl.

Autor: Jan Mazanec, Nela Kyselová

16.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení