E-mail s touto větou nedávno svým známým rozeslal počátecký patriot 
a amatérský badatel Jaroslav Ledvinka. Vila U Novotných v Horní ulici má opravdu horní část fasády zdobenou malbami hudebníků s ornamenty květin, které odkazují na secesní styl proslavený právě Muchou.
Barvy maleb na domě jsou už zašlé. Pokud by fresku opravdu maloval světově uznávaný umělec, byl by to pro město převratný objev.
Ledvinka se opírá o text, který popisuje lázně Svatá Kateřina nedaleko Počátek.

A mezi jejich hosty jmenuje Vrchlického a Sládka, který si mimochodem v Počátkách našel svou ženu, a také Muchu. „Alfons Mucha, tehdy ještě neuznaný malíř, pobýval v Počátkách často na pozvání přátel. Aby si trochu přivydělal, maloval dům čp. 49 u Novotných," stojí doslova v textu, jehož celý kontext, a tím pádem ani zdroj, ale Ledvinka bohužel nezná.

Dodává ale, že Muchovo malířské angažmá na zmíněném domě se ve městě traduje i ústně. Jenže některé věci tu nesedí. Freska se na domě mohla objevit buď v roce 1870, kdy bylo Muchovi teprve deset let, nebo pravděpodobněji o čtyřicet let později, jak vysvětluje ředitelka místního muzea Marie Filipová.

„V době, kdy se tento dům přestavoval do nové podoby, tedy v letech 1906 až 1907, byl Mucha v Americe," uvádí. Muchovi navíc tehdy bylo 47 let, zatímco pamětníci autora fresky prý popisovali jako dvacetiletého mladíka.

Vše tak nasvědčuje tomu, že malby na „Domě u tiché muziky" jsou dílem Václava Hübschmanna, jednoho z napodobitelů Alfonse Muchy. Hübschmann se podle Ledvinky do Počátek dostal přes svého bratra Bohumila, který jako architekt pracoval právě pro místní zámožnou rodinu Novotných a který navrhl i proslulý hotel U Modré hvězdy na náměstí.

Václavu Hübschmannovi bylo v té době přes dvacet let a jeho autorství z té doby nese i opona počáteckých ochotníků uložená v muzeu. Nicméně Mucha se podle Ledvinky údajně od Hübschmanna jako svého napodobitele měl distancovat.

Muchovo autorství je tak zřejmě zpochybněno – bylo by ostatně s podivem, kdyby některé z jeho děl bylo takto zapomenuto.
Každopádně Hana Kašparová z výtvarného oboru Základní umělecké školy v Pelhřimově po konzultaci s vysokoškolským pedagogem vysvětluje, že malby na domě U Novotných v Počátkách každopádně stojí za bližší prozkoumání.

A jak se obecně postupuje, kdyby k nějakému objevu zapomenutého díla slavného autora došlo? „Majitel nebo objevitel souvislostí a dokladů o původu by se měl obrátit na příslušný památkový ústav, případně na odbor kultury. V případě, že by se potvrdila pravost, je možno žádat o dotaci na opravu a též o restaurování památky," vysvětluje Kašparová.