VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počátecké náměstí prokoukne. Nakolik, to záleží na dotaci

Počátky – Více zeleně, pestřejší dlažbu a lepší členění prostoru včetně parkování plánují Počátečtí na Palackého náměstí.

13.6.2013
SDÍLEJ:

Náměstí v Počátkách.Foto: Deník/archiv

Tento týden je klíčový, protože se rozhodne 
o případné dotaci na tuto více než dvacetimilionovou investici. Úpravy ale pozvolna 
a v menší míře začnou, i když město dotaci nezíská.

„Dlažba na průjezdní silnici se zachová, ale asfalt v jejím okolí se odstraní, srovná se podloží, pak se osadí obrubníky a různé typy dlažby – jiná bude kolem kašny, jiná kolem kostela. Zároveň vzniknou hlavně po obvodu náměstí ostrůvky zeleně a dosadí se i několik nových dřevin," popsal starosta Karel Štefl s tím, že ostrůvky zároveň rozčlení prostor na parkovací místa. Pod radnicí vzniknou zcela nová podélná stání, na dalších stranách náměstí se vyčlení kolmá stání. Prostor doplní informační tabule, lavičky, veřejné osvětlení a odpadkové koše, vše v jednotném stylu.

Projekt se chystá už šest let a má navázat na opravy kanalizace. Letos bude připravená veškerá dokumentace tak, aby se na jaře 2014 mohlo začít. Projektovaná cena je přes 21 milionů korun. V sobotu se rozdělují dotace, které mohou tvořit až 85 procent ceny.

„Kritéria pro dotované projekty se sice zúžila, takže máme větší šanci, ale pořád se celkově rozděluje jen necelých 150 milionů na celé dva kraje," podotkl Štefl. Zároveň dodal, že pokud město dotací nezíská, rozdělí úpravy náměstí do etap, začne samo 
a bude hledat další možnosti získání peněz. První etapa by pak mohla začít kolem kostela. Rozsah, termíny a případné čerpání rezervy z rozpočtu nebo vzetí úvěru ale závisí na rozhodnutí zastupitelů.

„Každopádně musíme sami zaplatit archeologický průzkum, který se odhaduje až na 1,7 milionu korun," řekl starosta. Zpozdit stavbu by mohl průzkum hlavně okolo kostela, kde kdysi býval hřbitov 
a kde se předloni při opravách kanalizace našla řada kosterních pozůstatků i základy zdi.

Otázkou také zůstává, zda úpravy náměstí spojit s restaurováním kašny. „Z dálky to vidět není, ale při bližším pohledu jsou na soše vidět praskliny, které se zvětšují. Máme studii od odborníka 
o rozsahu poškození kašny. Pokud bychom ji chtěli opravit kompletně i s vanou, je tam rozpočet 2,5 až 3,5 milionu, 
a dotace na to nejsou," doplnil Štefl. Dodal, že teď by rozhodně byla škoda, kdyby se úpravy náměstí zbrzdily, protože město už na něm vyřešilo kanalizaci, plynofikaci, elektrické rozvody, telefonní kabely i zasíťování pro internet.

Autor: Jan Mazanec

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška Kubíková pracuje v jihlavské zoologické zahradě 28. rokem. Od roku 2005 stojí v jejím čele. Během jednoho roku ji chce předat dál.

V horizontu jednoho roku chci zoo předat dál, říká Kubíková

Žáci základní školy v Pelhřimově se zúčastnili kurzu angličtiny.
6

Pelhřimovští žáci studovali angličtinu v přírodě

Právě jsme se narodili

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici se narodila další miminka.

Pelhřimovský domov seniorů má už pár dní novou kapli

Pelhřimov – Klienti Domova pro Seniory Pelhřimov prožili slavnostní chvíle při žehnání nové kaple a křížové cesty, které se nacházejí přímo v budově. Žehnání se ujal pelhřimovský kněz Martin Brácha, který tu odsloužil i první mši.

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

Vysočina - Terénní jízdu předvedli v sobotu v areálu Radarka u Koněšína řidiči historických vojenských vozidel. Na Radarku je zavedla trať letošního ročníku závodu O zlomenou poloosu.

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies