VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PHL: Hrbáč je reálnější způsob hašení požáru

Pelhřimovsko – Pelhřimovsko je jedním z mála regionů Česka, kde se dosud u řady dobrovolných hasičů drží tradiční verze hasičského útoku, tedy „hrbáč".

24.5.2014
SDÍLEJ:

Na vítěze čekají poháry. Foto: archiv PHL

Zatímco jinde se ujímá novější „sport", místní hasiči jsou už pět let sdruženi v Pelhřimovské hasičské lize (PHL), která pořádá soutěže právě v hrbáči a s níž Deník navázal mediální partnerství.

Organizací, v níž dominuje sport, je Pelhřimovská liga v požárním útoku (PLPU). Zajímavé jsou akce, kde návštěvníci uvidí oba způsoby útoku.

Na hrbáč nedají dopustit hlavně menší vsi, jak potvrzuje i předseda PHL Miroslav Šebesta, který sám soutěží za tým Přáslavic na Pacovsku.

„Hrbáč odpovídá reálnějšímu způsobu zásahu už tím, že hadice nemáme předem spojené, ale neseme je v ruce a pak je teprve za běhu nebo na místě spojíme. Vyžaduje i to, že mašina musí umět rychle nasát, protože voda se jen nenabírá, ale saje přes vývěvu. Je to podle mě i pro výcvik hasičů výchovnější," dodává Šebesta.

Trend: zrychlovat

Název hrbáč vznikl v minulosti proto, že na někdejší příručce pravidel pro soutěže dobrovolných hasičů byla vyobrazená kresba hasiče (viz obrázek), která měla nápadně nízkou horní polovinu těla a hlavu „připláclou" pod helmou. Současná pravidla hrbáče postupně upravuje rada PHL, která je volena jednotlivými zástupci sborů.

„Hlavním cílem sladění pravidel je upřesnění některých postů a také zatraktivnění soutěží pro diváky," uvádí Miroslav Šebesta.

Podle něj je trendem hrbáč stále zrychlovat, i když to pak může být pro účastníky nebezpečnější. Pro každý případ jsou na jednotlivých kolech přítomni zdravotníci. „Zatímco naši otcové hrbáč běhali za minutu, v současné době se to podařilo stlačit na neuvěřitelných 18,13 vteřin pro muže a 22,45 pro ženy. Obojího času dosáhli hasiči a hasičky z Bácovic," dodává předseda PHL s tím, že jsou tak kladeny větší nároky na týmovou práci.

Dnes už nemohou být ti nejlepší dosazováni jen na nejnáročnější posty, ale všichni jsou nenahraditelní a musí se umět lépe spolu sladit.

I „mašiny" jsou dnes daleko výkonnější, takzvané „osmnáctky" jsou schopné natlačit vodu od mašiny k proudnicím za několik málo vteřin a nasát vodu i za tři vteřiny.

Letos PHL chystá jednu zásadní novinku. „Pro ženy bude liga otevřená, takže se může jednotlivých kol účastnit i družstvo, které není přihlášené do ligy a neuhradilo startovné," říká Miroslav Šebesta.

Oživením je letos podle něj i účast týmu z Horních Němčic na Jindřichohradecku, kde také zakládají vlastní ligu. Horní Němčice zároveň hostí jedno z kol soutěže.

Do letošního ročníku je přihlášeno dvanáct družstev. Ještě teď se mohou zájemci hlásit, soutěž začíná 21. června v Červené Řečici (viz infoblok).

Jednotlivé týmy se samozřejmě nemusí účastnit všech soutěží, jenže pak budou mít méně bodů. Naštěstí se nehodnotí jen celkový počet bodů, ale také tým s nejlepším časovým průměrem ze všech účastí. PHL má svůj web s fotkami ze soutěží, který dosahuje i třítisícové sledovanosti.

„Pohár je putovní, vždy se na něj přidá štítek s novým vítězem. Další ceny věnovali sponzoři, snažíme se tak ohodnotit úplně všechny. Nejrychlejší tým dostane pohár a putovní plakety," říká Miroslav Šebesta, podle kterého jsou hasiči jedním z posledních ostrůvků dobrovolnictví na malých vsích – tam často pořádají plesy či zábavy a také pomáhají při různých brigádách.

Na soutěžích se sejde i čtyřicet družstev, zvlášť pokud jde třeba o atraktivní noční soutěž, s jejímž pořádáním má nenahraditelné zkušenosti Salačova Lhota.

Nesporným plusem soutěží je i to, že se při nich sejdou místní lidé s obyvateli jiných obcí a pobesedují při dobrém občerstvení.

Termíny kol 2014

21. 6. Červená Řečice

28. 6. Bácovice

5. 7. Buřenice

19. 7. Pacov

26. 7. Horní Němčice (J. Hradec)

8. 8. Salačova Lhota (noční)

16. 8. Přáslavice

6. 9. Jiřice

13. 9. Hněvkovice

20. 9. zakončení – Kletečná

Autor: Jan Mazanec

24.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově, třída 1. B paní učitelky Kateřiny Horákové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Na Pražské v Pelhřimově

Na želivské a hořepnické základní škole se tento týden mluví anglicky

Želiv, Hořepník – Na želivskou a hořepnickou základní školu v pondělí zavítalo osm studentů ze zahraničí, kteří tady po celý tento týden tamním školákům zpestřují výuku. Na obou školách navíc naplánovali i besedu pro veřejnost.

Tři roky vězení rozdal soud za tři mrtvé při loňské těžké havárii u Zvěrkovic

Třebíč – Verdikt tři roky vězení a pět let zákaz řízení všech motorových vozidel. To si před několika dny vyslechl u okresního soudu v Třebíči dvaadvacetiletý Marek N. ze Znojma za to, že kvůli němu zemřeli tři mladí muži při loňské tragické havárii u Zvěrkovic.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení