Odpověď na tuto otázku by alespoň pro pelhřimovské rodiče měly dát úterní zápisy do školek. Ty se budou konat od 8 do 
16 hodin ve všech pěti školkách sloučených pod městský subjekt Mateřská škola (MŠ) Pelhřimov. Všech pět poboček teď navštěvuje 618 dětí. V září do základních škol odejde 185 z nich a stejný počet dětí bude do mateřských škol letos přijat. Kdo bude navíc, ten se nedostane. Loni se to přihodilo 22 nejmladším dětem.

„Pokud se stane, že počet zájemců na některé školce převýší volná místa, bude přihláška přesunuta tam, kde mají volno. Hlavními kritérii pro výběr dětí je jejich věk a trvalý pobyt v Pelhřimově nebo jeho spádových obvodech. Přednostně jsou přijímány děti v posledním roce před nástupem do základní školy. Mezi další kritéria výběru patří to, jestli má dítě ve vybrané školce sourozence nebo příbuzného mezi zaměstnanci,“ sdělila ředitelka MŠ Pelhřimov Věra Harudová s tím, že žádné testy dovedností či znalostí u zápisu neprobíhají.

Podle vedoucího městského odboru školství Bohumila Kovandy by město mělo uspokojit všechny rodiče s dětmi staršími tří let, což třeba v Jihlavě není samozřejmostí. „V možnostech máme zařadit děti nad tři roky, problém je s mladšími, jejichž rodiče by rádi nastoupili do práce,“ uvedl Kovanda. Poptávku pro mladší ratolesti by mohla vyřešit třída jeslí. Tu ale město neplánuje, jesle totiž považuje spíše za zdravotnické zařízení.

„Rádi bychom vyhověli i rodičům mladších dětí, ale jsme limitovaní předpisy hygieny, které přesně určují počet žáků na rozlohu herny nebo ložnice,“ vysvětlil Kovanda, podle kterého mohou neúspěšní zájemci využít třeba novou soukromou školku v Dubovicích.

Do všech okolních obcí ale vozit děti nelze, třeba při pátečním zápisu v Rynárci měli 
na uvolněných 16 míst převis. Obec chce podle starosty Pavla Kopeckého zvýšit kapacitu školky a čekala na církevní restituce, ale narazila na to, že jí státní úřad nechce vydat pozemek.

„Už  máme i kupní smlouvu a je to stavba ve veřejném zájmu, proto nechápeme, proč to nejde,“ uvedl Kopecký.

Lze si vybrat

Při zápisu do pelhřimovských školek na rozdíl od základních škol nerozhodují spádové obvody, rodiče si sami mohou vybrat školku – ale jen jedinou z pěti. K zápisu stačí rodný list dítěte a občanka rodiče.

Pokud dítě bude mateřskou školku navštěvovat plných dvacet pracovních dní, rodiče dají ze své kapsy pět set korun na úplatu za vzdělání a sedmadvacet korun za celodenní stravné. V něm jsou zahrnuty dvě svačiny a oběd. Dohromady tak měsíční pobyt dítěte ve školce vyjde na 1040 korun.

Eva Leligdonová