VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimovská umělecká škola slaví 75 let

Pelhřimov – Tři čtvrtě století už poskytuje umělecké vzdělání zájemcům všeho věku pelhřimovská Základní umělecká škola (ZUŠ).

19.11.2014
SDÍLEJ:

Pavel KnězůFoto: Deník/Archiv

Výročí oslaví ve čtvrtek slavnostním koncertem v 18 hodin v divadle. Oficiálně instituce jako čistě hudební škola vznikla 1. září 1939. Jak ale zmiňuje její současný ředitel Pavel Knězů, její myšlenka se rodila už mnohem dříve. „Bohužel se nedochovala kronika školy. Z historických pramenů ale víme, že se vznikem pěveckého sboru Záboj a dalších těles se objevila potřeba vzdělávání nových muzikantů, kteří se do té doby učili pouze po domácnostech," vysvětluje ředitel.

Podotýká, že škola a její žáci vždy spolupracovali s kulturními institucemi města – od ochotníků přes slavnostní události města až po vernisáže výstav.

S vývojem se nabídka školy postupně rozšiřovala: čistě hudební přestala být v roce 1962, kdy se otevřel výtvarný obor. O patnáct let později následoval obor taneční a tři roky poté spektrum završil literárně-dramatický obor.
Hudba je ale dodnes „základem" školy, tvoří asi 60 procent její činnosti.

Po několika stěhováních se před devíti lety konečně ustálila také druhá budova školy, a to v bývalé školce v ulici Antonína Sovy. Krátce předtím přešla instituce z kraje pod město.

Celková kapacita školy je naplněna, nyní se v ní vzdělává 620 žáků a studentů, další zájemce už musí vedení odmítat. „Jsme na tento zájem hrdí. Už jsem několikrát žádal o navýšení kapacity, ale ministerstvo školství to odmítá," vysvětluje Pavel Knězů.

Co škola alespoň může a chce udělat, je plán na otevření nového oboru. „S ohledem na vývoj v umění přemýšlím už delší dobu o multimediální tvorbě, při které se mísí digitální a hudební technologie, počítače a grafika," říká ředitel s tím, že co se týká vybavení, není to kvůli ceně technologií zrovna levný obor. Každopádně jeho absolventi se mohou uplatnit jako zvukaři, specializovaní grafici či dýdžejové.

Vzdělání ve škole zajišťuje 26 učitelů, řada z nich je sama známá ve svém uměleckém oboru. Stejně tak řada žáků v umělecké dráze pokračuje na konzervatořích a často se pak profesionálně uplatní hlavně ve velkých městech, a to nejen v tuzemsku – příkladem je třeba operní pěvec Vladimír Stejskal, který působí ve Vídni a zpívá po celém světě.

Výuku nevyužívají jen děti a mládež, ale škola poskytuje i celoživotní vzdělávání. Takto se zde třeba hře na trumpetu učil textař a kapelník Libkovanky Zdeněk Beneš.

Pelhřimovská ZUŠ se podobně jako ostatní školy účastní řady festivalů, přehlídek a soutěží. Na čtvrteční koncert jsou zváni hlavně žáci a jejich rodiče. Nepůjde jen o hudební událost, ale návštěvníci uvidí i „ochutnávky" z tanečního a literárně-drama-tického oboru a v prostorách divadla si prohlédnou výstavu výtvarného oboru.

Několik dat z historie školy

1862– svou činnost v Pelhřimově začal rozvíjet pěvecký sbor Záboj
1886 – při hasičském sboru vznikla městská kapela, kapelníkem byl sbormistr Záboje Josef Fabián
1906 – byla vytvořena komise, která chce zřídit „stálou disciplinovanou kapelu s řádně vzdělaným a placeným kapelníkem"
1907 – konkurz: kapelníkem je vybrán Antonín Láznička z K. Hory
1938 – průzkum z popudu sbormistra Záboje Jaroslava Dobrodinského, jaký je zájem o výuku hudby
1. září 1939 – založena Hudební škola, první ředitel: Bohumil Radáš
1949 – škola je zestátněna jako Městský hudební ústav
1961 – celostátně jsou ustaveny Lidové školy umění
1990 – nový název: Základní umělecká škola Pelhřimov

Výběr z koncertu

hudba – Astor Piazzolla: Café 1930, Bedřich Smetana: Vendulčiny ukolébavky, W. A. Mozart: Árie Zuzanky, Franz Liszt: Motivy z Božské komedie, George Gershwin: A Foggy Day
tanec – Světlušky, Maškaráda
literatura-drama – Pavel Šrut, Lenka Čurdová: Občané gothamští

Autor: Jan Mazanec

19.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Pěstujeme olivy

Policisté hledají svědky úterní tragické nehody na dálnici D1

Vysočina - Policisté nyní hledají svědky, kteří viděli v úterý 15. srpna před půl jedenáctou dopoledne průběh tragické dopravní nehody na 161,7 kilometru dálnice D1 směrem na Prahu. Při nehodě osobní vozidlo Porsche Cayenne černé barvy se slovenskou registrační značkou narazilo na zadní části nákladního vozidla. Jeho řidič na místě zemřel. Lidé, kteří mohou událost objasnit, se mají hlásit na lince 158. 

Celostátně hledaný muž po dopadení nadýchal více než 5 promile

Humpolec – Celostátně hledaného muže zadrželi policisté v Humpolci. Před eskortem do vězení nadýchal více než 5 promile.

Zámeckou kapli v Pacově ovládne multižánrová výstava

Pacov – Nadcházející víkend bude v Pacově patřit jedinečné kulturní události. Místní Zámeckou Kapli svatého Václava ovládne umělecká výstava s názvem Jan Zoubek a přátelé.

Se zákazem řízení se proháněl po silnicích

Pelhřimov – Trest odnětí svobody až na dva roky hrozí devětadvacetiletému řidiči, který i přes stanovený zákaz usedl za volant.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení