VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pelhřimov: Zkratky už řeší policie

Pelhřimov – Minulý týden začaly rozsáhlé práce na opravě průtahu Pelhřimovem v Nádražní ulici. Zpomalení provozu a dočasné svedení dopravy do dvou pruhů vyvolalo u řidičů snahu najít jinou trasu.

9.4.2014 5
SDÍLEJ:

V ulici u hasičárny město zpevnilo mez a tím rozšířilo vozovku, ale pořád je tu občas pro dvě auta těsno. Foto: Deník/Jan Mazanec

Jednou z nich je tradiční problém Pelhřimova – úzká ulice u hasičárny, která umožňuje objet část průtahu v úseku od autobusového nádraží po Myslotínskou ulici.

Pro hasiče tím vzniká riziko, zvlášť v době, kdy končí směny v největších podnicích. „Je tu podstatně zvýšený provoz. Kolem čtrnácté hodiny se tvoří fronta, která vede až za koleje. Někteří dokonce stojí na nich," říká ředitel pelhři-movských hasičů Jiří Hörner.

„Včera se vraceli chlapi ze zásahu a museli jsme zastavit dopravu, aby auto vůbec mohlo vjet do areálu," dodává s tím, že někteří řidiči nerespektují semafory pro výjezd hasičů. Podle ředitele hasičů je zvýšená doprava i rizikem pro sousední mateřskou školu, kam rodiče vozí své děti. Hörner by v místě uvítal nějaké dopravní omezení.

Problémem se zabýval pel-hřimovský dopravní inspektorát. „Po vyhodnocení situace jsme dospěli k názoru, že by bylo vhodné po dobu rekonstrukce zjednosměrnit ulici kolem hasičské zbrojnice, a to od Agrostroje směrem do centra. Dále jsme navrhli, aby byla zjednosměrněna ulice Za Náspem, a to část ve směru od ulice Nádražní po vjezd do Agrostroje," vysvětlil vedoucí inspektorátu Rostislav Sůva.

Tím by odpadlo vyjíždění aut od Agrostroje na průtah. To i za běžného provozu komplikuje blízkost železničního přejezdu. „Pokud bude návrh akceptován, dojde v rámci stavebních prací ke změně přechodného dopravního zna-čení v příštím týdnu. Tak by se mělo dopravě v této části města ulevit," doplnil Rostislav Sůva.

Dalším místem zpomalení dopravy se stal vjezd na průtah z Rynárecké ulice. I tady ale už řidiči našli objížďku – ve směru na Rynárec jezdí přes Vokov a libkovodskou výpa-dovku, nebo dokonce neres-pektují zákaz průjezdu v Myslotíně a projedou jím, aby se pak dostali na výše uvedenou ulici u hasičárny.

Starosta Vokova František Straka už zvýšený dopravní ruch v obci zaznamenal.

„Někteří řidiči už se naučili jezdit přes Vokov. Zakázat dopravu tu nemůžeme, je tudy vedená autobusová doprava, ale přivítal bych zvýšený dohled policistů nad provozem, případně nad dodržováním rychlosti, protože tady vzniká riziko střetu s chodci," říká vokovský starosta a dodává, že zvýšený provoz na stavu vozovky nic nepřidá. To už obec poznala při objížďce v době uzavírky Rynárecké ulice.

František Straka jako klad vidí to, že policie nedávno „naučila" řidiče dodržovat stopku u nedalekého železničního přejezdu ve směru na Rynárec, a doufá, že nyní řidiči budou respektovat zákaz vjezdu vozidel nad 3,5 tuny přes obec s výjimkou dopravní obsluhy.

Nyní probíhají na průtahu práce na vodovodu, jejichž investorem je město. Po nich nastoupí kompletní oprava povrchu vozovky, kterou zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Do 31. května má být hotova oprava vodovodu v dolní části Nádražní ulice a povrch vozovky od vlakového nádraží ke křižovatce u bazénu.

Pak se vozovka opraví i v dolní části průtahu. Silnice nebude přestavována na dva pruhy, jak se také uvažovalo a jak je tomu dnes v Humpolci.

Zůstanou čtyři pruhy, zúžení se objeví jen u přechodů pro chodce, které už vznikly u vlakového nádraží a v Myslotínské ulici. Jak uvádí mluvčí ŘSD Nina Ledvinová, s úplnou uzavírkou se během oprav průtahu zatím nepočítá.

„Dodavatelem stavebních prací je sdružení firem Swietelsky a Metrostav, smluvní cena je 68,5 milionu korun, termín dokončení je 30. listopadu," objasňuje finanční objem opravy průtahu mluvčí.

Kaluž pod tratí

Město chtělo při opravách průtahu také řešit to, že pod viaduktem se při větším dešti tvoří neodtékající kaluž vody.

„Problematický odtok srážkových vod z prostoru železničního podjezdu jsme řešili s městem již v minulosti – bohužel limitujícím faktorem je úroveň hladiny vodního toku, kam je kanalizační řad vyústěn," reaguje mluvčí ŘSD.

Lze podle ní opravu průtahu chápat také tak, že se zároveň odkládá západní obchvat města? „Oprava vozovky v průtahu nemá na eventuální přípravu obchvatu vliv – bude záležet na prioritách ministerstva dopravy, zda jeho přípravu zařadí do investičních plánů budoucích let. Vzhledem ke lhůtám přípravy staveb rozhodně nelze očekávat, že by se podařilo stavbu připravit do pěti let k realizaci," dodává Nina Ledvinová.

Autor: Jan Mazanec

9.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem s rozhlednou.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Slaměné ovečky a včelí medvídky obdivují návštěvníci Horní Vsi

Horní Ves - Horní ves na Pelhřimovsku zdobí včelí medvídci a tři ovečky z balíků slámy. S takovou výzdobou, kterou v obci každoročně obměňují, přišla tamní zemědělská společnost Klas Horní ves.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Pojišťovací agentku poslal soud do vězení

Vysočina – Pojišťovací agentku Marii Vašíčkovou ze Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku poslal ve středu 16. srpna Krajský soud v Hradci Králové na šest let do vězení. Osmačtyřicetiletá žena podle soudu připravila v letech 2009 až 2016 své klienty ve dvaasedmdesáti případech o více než pětatřicet milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení