Následuje běžný proces. Policie, která záznam obdrží, si hříšníka předvolá, a o přestupku ho informuje.

„Nejdříve zjistíme, zda předvolaná osoba byla skutečně řidičem vyfotografovaného vozidla. Pokud ano, udělíme mu blokovou pokutu. Oznámení o přestupku pošleme na městský úřad,“ vysvětlila zástupkyně vedoucího inspektorátu policie v Pelhřimově Hana Janková.

Odbor dopravy příslušného městského úřadu obce s rozšířenou působností následně posoudí vážnost přestupku a na jeho základě se pak rozhodne, zda je přestupek natolik vážný, aby byl ohodnocen ztrátou bodů.

Není oznamovací povinnost

Jestliže se rozhodne, že za přestupek se body hříšníkovi odeberou , zapíší se do karty řidiče. O tom se už ale řidič nemusí dovědět.

„My nemáme oznamovací povinnost. O to se musí řidič zajímat sám,“ informoval vedoucí odboru dopravy Miloslav David z Městského úřadu v Pelhřimově.

Oznamovací povinnost nemá ani policie. „My o stavu karty řidiče nemáme přehled. Policista může, ale nemusí řidiči sdělit, jestli mu za daný přestupek nebudou nějaké body odebrány,“ řekla Hana Janková.

„Tento systém je celý špatně, protože pokud vám policie neřekne přímo, že vám odebírá body, ani to nevíte. Myslím si, že toto je věc, která by měla být veřejně ke zjištění,“ postěžoval si Jaromír Vytopil z Rynárce.

Výpis z karty řidiče za peníze

Pokud se řidič o stav své karty nezajímá, může se stát, že jednoho dne mu do schránky přijde obálka s oznámením, aby do pěti dnů odevzdal řidičský průkaz. Jak se tomu vyvarovat? Jsou dvě možnosti.

Tou první je vlastní iniciativa řidiče. Pokud chce vědět, jaký je stav jeho karty, musí si zajít nebo jiným způsobem kontaktovat odbor dopravy městského úřadu, v jehož okrese má trvalé bydliště. Tato informace ale není zadarmo.

„Pokud by chtěl řidič výpis, musí za něj zaplatit. Jedná se ale o malou částku ve výši patnácti korun,“ řekl Miloslav David. Druhou variantou, tou nejsnadnější, je dávat si na cestách pozor a hlavně dodržovat dopravní přepisy.