Pro pobyt u vody s prutem a hlavně k nějakému tomu kapitálnímu úlovku je deštivé počasí jako stvořené. „Když prší, tak ryby opravdu víc berou. Hodně ale záleží také na denní době. Nejlepší je to časně ráno,“ zamyslel se zkušený rybář Josef Novák. Ten se za poslední týden může pochlubit například kaprem o délce 64 centimetrů.

Právě kapr je v našich vodách nejběžnější ryba a je také nejvíce lovený. Je to i tím, že rybáři na něj mohou políčit po celý rok.

Na kapra celý rok

Kapr totiž není hájený. „Usilujeme o to, aby se to změnilo a i kapr dostal oddech. Zatím ale neúspěšně,“ podotkl Stanislav Panoš, předseda pelhřimovské organizace Českého rybářského svazu. Sezóna rybolovu je ale nyní v plném proudu, takže kromě na kapra mohou rybáři vyrazit například i na štiku, candáta nebo pstruha.

Musejí si ovšem dát pozor. Ne každá povolenka totiž umožňuje chytání ve všech revírech. „Existuje takzvaná mimopstruhová povolenka. Asi o stokorunu dražší je povolenka pstruhová, kdy rybář může jít chytat jen na tekoucí vodu. Samozřejmě, že jde zakoupit obě současně,“ popsal Panoš s tím, že roční povolenka se pohybuje okolo tisíce korun. Ani turisté, kteří přijedou rybařit jen na pár dní, nemusejí zoufat. Mohou si chytání například na Trnávce zaplatit třeba jen na čtrnáct dní.

Berou „podmíráky“

Právě přehrada mezi Červenou Řečicí a Želivem je jedním z nejatraktiv­nějších rybářských míst. „Rád jezdím také k rybníku Stráž u Pelhřimova nebo rynáreckému Mlýnskému rybníku,“ prozradil rybář Radek Sankot.

Nejen tato místa jsou pod bedlivým dozorem rybářských stráží.

„V současné době máme devatenáct lidí, kteří vždy po dvou chodí na kontroly. Nejčastějšími prohřešky rybářů bývají špatné zápisy, nebo braní ryb pod mírou. Bohužel dost často je odhalen i pytlák, který chytá bez povolenky. To je pak už záležitost policie,“ vyjmenoval Stanislav Panoš. Jak dodal, loni byla udělena nejvyšší pokuta tisíc korun, a to třikrát.