VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další tři přírodní památky v regionu nově zaměřené

Nový Rychnov, Obrataň - Po přírodní rezervaci Křemešník a přírodní památce Ostražka převyhlásila tento týden krajská rada další tři zvláště chráněná území na Vysočině.

19.4.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Úpravou prostorového vymezení a zpřesněním skutečného stavu hranic památek nově prošly přírodní památky Kocoury, Křižník a U Bezděčína. Celková nová výměra těchto tří „staronových“ památek se blíží 2,5 ha.

Hlavním důvodem pro převyhlášení stávajících výše zmíněných přírodních památek je jejich prostorové vymezení, které vždy přesně neodpovídalo výskytu předmětu ochrany nebo z důvodu nejednoznačného vymezení chráněného území ve zřizovacích dokumentech.

V případě přírodní památky U Bezděčína (ok. Pelhřimov, blízko obce Obrataň) byl z vymezení vypuštěn smrkový porost lesa, na který není nutno vyhlašovat předmět ochrany. Naopak nově je do území přírodní památky zahrnuta malá část olšiny na severovýchodním okraji s výskytem bledule jarní.

U přírodních památek Křižník a Kocoury (přírodní park Svratecko) došlo k úpravám rozloh území, které spočívaly ve vypuštění částí pozemků, na kterých se běžně zemědělsky hospodaří. Předmětem ochrany přírodní památky Křižník zůstávají dobře zachovalá travino-bylinná společenstva s výskytem řady zvláště chráněných a významných rostlinných druhů.

Přírodní památka Kocoury je tvořena remízkem vzniklým na kamenných snosech a vystupujícími drobnými skalkami s dřevinným porostem. Předmětem ochrany tohoto území zůstala dobře zachovalá travino-bylinná společenstva významných druhů rostlin a populace zvláště chráněné sasanky lesní.

V kraji Vysočina je celkem 172 maloplošných zvláště chráněných území. Z toho 44 jich je v rámci CHKO. Kraj Vysočina má ve své působnosti 118 zvláště chráněných území kategorie přírodní památka nebo přírodní rezervace. V letošním roce kraj předpokládá, že u zhruba 10 z nich dojde k úpravě prostorového vymezení.

V nejbližší době bude krajské radě předložen návrh na nové vyhlášení např. přírodní památky Laguna u Bohdalova, Rašeliniště u Vintířova, Ivaniny rybníčky a přírodní rezervace U Miličovska, Doupský a Bažantka.

19.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zatáčka vynesla motorkáře do příkopu

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka zaměstnala hasiče hlavně na Pelhřimovsku

Pelhřimovsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Orlík nad Humpolcem se o víkendu vrátí do pravěku

Orlík nad Humpolcem – Tento víkend se zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem přesune zpět do pravěku. Na návštěvníky památky čeká mimo jiné i filmová projekce.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení