„Je to smutné, když město jako Pelhřimov nemá žádný vlastní útulek. Něco by se s tím mělo udělat,“ domnívá se jedna z obyvatelek Pelhřimova Veronika Holadová.
 
V Pelhřimově ani v Humpolci se však v dohledné době žádná stavba útulku pro opuštěné psy nechystá.
 
„Psí útulek neplánujeme. Nevidím důvod, proč zatěžovat rozpočet. Zatoulané psy přece odvážíme do Polné,“ reagoval Jaroslav Hraníček, který se stará v Pelhřimově o odchyt psů.

Psí útulek je jen další starost

Podle jeho slov není v okrese zase až tolik zatoulaných psů, aby bylo potřeba situaci radikálně řešit.
 
Stejného názoru je i Pavel Pinkas, který vykonává tu samou práci pro Humpolec. Jak prozradil, ročně do Polné odvezou přes třicet psů, což je běžný průměr.
 
„My máme na odchyt psů přímo zjednanou firmu. Ta je chytne a odveze rovnou do Polné. Až tam následně provedou veškeré veterinární prohlídky,“ informoval Pavel Pinkas.
 
Jak dále vysvětlil, nový domov pro pejsky v nouzi není žádoucí ani z toho důvodu, že by s ním byly spojené další starosti.
 
„Peníze na odchyt psů máme, jsou dané z rozpočtu města. Nechtělo by se nám ještě provozovat nějaký útulek, vždyť příliš nevyužíváme ani zdejší kotec,“ doplnil Pinkas.
 
Dále ale uvedl, že by se vybudování útulku někde poblíž vůbec nebránil, zvláště pokud by byl za nižší poplatek na psa. Provozovatelé polenského útulku si mnou ruce. Za každého psa, který je v jejich kotcích umístěn a najde nového majitele, dostane zařízení peníze na krmení a provoz.

Počty se zvyšují

„Nemůžeme si stěžovat. Ročně k nám z Pelhřimova, Humpolce a okolí přibude kolem sedmdesáti až osmdesáti psů,“ vyjádřil se předseda spolku na ochranu zvířat v Polné Jiří Dvořák.
 
Nejvíce psů se do útulku dostane hlavně před Vánoci. Buď se sami zatoulají, nebo je lidé vyhodí z domu. O každém odchyceném psu se mohou lidé dozvědět z vývěsky města.