Zatímco na vesnici majitelé čtyřnohých společníků zaplatí za rok okolo dvou set korun, ve městech se tato částka může vyšplhat až k patnácti stům.
I na vybírání poplatků mají městské úřady stanovena pravidla. Je tedy běžné, že byť dva chovatelé bydlí ve stejném městě, zaplatí za svého psa každý jinou částku.
 
„Záleží na tom, zda majitel žije v rodinném či bytovém domě, jestli pobírá důchod, nebo zda si pořizuje psa za účelem ochrany majetku jako právnická osoba,“ vysvětlil Pavel Pinkas z humpoleckého městského úřadu.

Nejlevnější je pes v Žirovnici

Nejvíce zaplatí Počátečtí. Za prvního psa pořízeného do bytu je to rovných patnáct set. Připlatit si ovšem musí ti, kterým jeden čtyřnohý mazlíček nestačí.
 
Za druhého psa se totiž poplatek dále zvyšuje o padesát procent, tedy na 2250 korun.Tisícovým částkám se vyhnou páníčci žijící v rodinném domě. Ti zaplatí pouze čtyři sta.O něco lépe jsou na tom majitelé psů z Pelhřimova a z Humpolce, kteří za svého miláčka zaplatí dvanáct set, za každého dalšího potom dva tisíce.
 
Vůbec nejlépe jsou na tom Žirovničtí. Jejich pejsci je ročně stojí pět set v bytovém domě a dvě stě padesát v domě rodinném. Poplatky ve všech městech jsou stanoveny vyhláškou a žádnou roli nehraje například to, jak je pes velký.
 
Vesměs v každém větším městě se potýkají s tím, jakým způsobem zkontrolovat neplatiče. „Většinou to zjistíme pouze náhodou, nebo proto, že nás někdo upozorní. Přitom majiteli psa, který za něj v řádném termínu nezaplatí, může být poplatek zvýšen až na trojnásobek a udělena pokuta,“ uvedl tajemník žirovnického městského úřadu František Pokorný.