VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukavecká škola se dočká velkých investic

Lukavec -Využívat energii obnovitelných zdrojů. Touto cestou se v nadcházejícím roce rozhodli jít v Lukavci. Vybudování nového systému vytápění v lukavecké základní škole je pro zastupitelstvo prioritou.  

14.2.2008
SDÍLEJ:

Sluneční kolektory.Foto: Milena Cibulková

Záměr topit pomocí tepelného čerpadla a slunečních kolektorů vítá i vedení školy.

„Je to určitě velká úspora nákladů. O tomto systému se mluví už tři roky, ale zatím bez výsledku. Věřím, že v tomto roce se vše podaří realizovat,“ uvedl ředitel lukavecké základní školy Petr Musil.

Méně peněz může záměr ohrozit

Tato největší investiční akce městyse v tomto roce je podmíněna státními dotacemi. V současné době se však zdá, že vše je na dobré cestě.

„Obdrželi jsme sdělení státního fondu životního prostředí o akceptování naší žádosti o finanční podporu. To znamená, že nám byla přiznána dotace,“ informoval starosta Lukavce Pavel Kubec.

Ovšem i tato věc má svůj háček, který by mohl celý záměr ohrozit, nebo dokonce úplně zastavit.

Lukavec se měl původně podílet deseti procenty celkových nákladů, které činí 12 milionů. Tedy částkou zhruba 1,2 milionu korun.

Vzhledem ke krácení dotací ale nyní bude muset zaplatit dalšího jeden a půl milionu navíc.

„I kdyby nám nebyla přiznána plná výše dotace, jsme rozhodnuti se do realizace pustit. Musíme se nyní dohodnout a najít nějaké řešení,“ podotkl starosta Kubec.

Stejný názor sdílí i Musil. „Pokud se s výstavbou nezačne v tomto roce, pak už nikdy. Jistě existují možnosti, například oslovení sponzorů. V úvahu připadá Dřevozpracující družstvo Lukavec. Doufáme, že by nám mohlo vyjít vstříc,“ předeslal Musil.

Vysoké náklady na pořízení

O návratnosti investic u tohoto typu vytápění se hovoří zhruba o pěti až sedmi letech. Jeho uživatel není závislý na cenách energií, a navíc šetří životní prostředí.

„Princip tepelných čerpadel spočívá ve využití energie z okolí. V konečné fázi jsou jejich nespornou výhodou nízké provozní náklady, přičemž se jedná o plnohodnotný zdoj energie,“ popsal David Behner, zástupce firmy zabývající se alternativními zdroji vytápění s tím, že problémem mohou být právě vysoké pořizovací náklady.

Společnost, která by měla čerpadlo vybudovat v lukavecké škole, podle jejího ředitele zatím známá není.

„Bude provedeno výběrové řízení, přičemž hlavním kritériem bude kvalita zařízení,“ dodal Petr Musil.

Autor: Petra Nováková

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bez střihání pásky, jen zvednutí dopravního kuželu. Tak ve čtvrtek vypadalo zprovoznění sedmého zmodernizovaného úseku dálnice D1 u Devíti křížů na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny.
24

Dálnice u Devíti křížů je hotová. Silničáři dokončili modernizaci

Horka lákají k vodě. Na Barboře je hezky...
18

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Rekvizity nalezené na půdě kina budou o pouti k vidění na zámku

Červená Řeřice – Divadelní opony a rekvizity, které byly před půl rokem nalezeny na půdě kina v Červené Řečici, bude moci poprvé spatřit veřejnost.

Recidivista kradl v obchodě

Humpolec – Maso, alkohol a drogistické zboží za více než sedm set korun se začátkem července pokusil v jednom humpoleckém supermarketu ukrást dvaatřicetiletý muž z Pelhřimovska.

OBRAZEM: Poznat barokní Pelhřimov pomáhá v létě muzeum

Pelhřimov – Úterní odpoledne 18. července patřilo objevování barokních prvků v Pelhřimově. Trojúhelníkové a segmentové frontony, římsy, pilastry, štítové voluty a mušle typické pro barokní období měli účastníci možnost zhlédnout v rámci projektu Muzea Vysočiny v Pelhřimově, který nese název Baroko, velký sloh na malém městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení