Rodiče, kteří chtějí, aby se jejich dítě zdokonalilo ve zpěvu, malování či hře na hudební nástroj, často naráží na problém. Volná místa pro předškolní děti už v pelhřimovské základní umělecké škole nejsou.
 
Své o tom ví i maminka pětiletého Vojtěcha, která chtěla své dítě do umělecké školy umístit.
 
„Syn by rád hrál na hudební nástroj, baví ho i zpívání. Jestliže má nadání, ráda bych ho podporovala. V lidušce mi však již v červnu řekli, že kurzy, které začínají od září, mají úplně zaplněné,“ povzdychla si mladá maminka.
 
„Předškolní děti k nám samozřejmě chodí. Máme tu pro ně přípravný kroužek, kde se učí základům každého uměleckého odvětví současně. A tak získávají celkový rozhled z oblasti výtvarné, hudební, pohybové a divadelní,“ reagoval ředitel Základní umělecké školy v Pelhřimově Pavel Knězů.

Škola není nafukovací

„Poté už se každé dítě rozhodne, čemu se bude věnovat dál,“ doplnil Knězů. On sám připouští, že kapacita přípravky je nedostatečná, přesto říká, že se s tím zatím nedá nic dělat. „Už několikrát jsme žádali ministerstvo o navýšení kapacity, bohužel nám to nebylo ani jednou dovoleno,“ vysvětlil Pavel Knězů, který požadavky maminek chápe.
 
Rodičům předškolních dětí tak nezbyde nic jiného než počkat, až budou jejich děti starší, a prozatím využít nabídku kroužků ve školkách.

Kroužky musí dětem zatím stačit

„V letošním roce máme v nabídce deset kroužků. Podle svých zkušeností mohu říci, že zájem o ně bývá velký,“ prozradila Zdeňka Kantorová, učitelka v pelhřimovské mateřské škole Pod Náspem.
 
V jejich nabídce nechybí jak kroužky klasické, tak i kroužky podléhající trendům.
 
„Nabízíme například aerobik, jógu, country tanec, či Klubíčko, které se specializuje na grafomotorické cvičení,“ doplnila Kantorová.
 
Někdy je však méně více a budoucím hudebníkům se vyplatí rok počkat. Marie Blažková, zástupkyně ředitele základní umělecké školy, totiž varuje před případným neodborným vedením některých učitelek mateřských škol zejména při kroužcích hudebně založených.
 
„Lepší by možná bylo, aby děti počkaly. Někdy trvá náprava získané špatné techniky i přes půl roku,“ dodala Marie Blažková.