Projekt šitý na míru okresním podmínkám se týká zejména zaměstnanců úřadů, škol, dětských domovů či neziskových organizací, tedy lidí, kteří s národnostními menšinami přichází do styku.
 
„Zjistili jsme, že dotyční pracovníci často vědí o problematice národnostních menšin velmi málo. Mohou tak vzniknout naprosto zbytečná nedorozumění, která mnohdy přetrhnou komunikaci s určitým etnikem,“ zdůraznil za policisty Jiří Šalda.

Cizinců přibude

Přednášku si nenechá ujít ani humpolecký starosta. Nejen proto, že to má ze své kanceláře doslova pár kroků.
 
„Poklidné soužití s národnostními menšinami se stává aktuálním tématem i pro nás. Obzvláště pak nyní po otevření schengenského prostoru. Naše město navíc leží na křižovatce dopravních tepen, přistěhovalců bezpochyby přibude,“ řekl starosta Jiří Kučera.
 
Humpolečtí se již s cizinci v ulicích potkávají. Nejčastěji se jedná o Vietnamce, Romy či lidi ze Slovenska a ze zemí postsovětského bloku, kteří pracují v tamních strojírenských podnicích a přespávají po ubytovnách. Každé z etnik vyžaduje jiný přístup.
 
Humpolečtí policisté prozatím nemuseli řešit výraznější rasově motivované nepokoje. „Asi je to i tím, že tito lidé přichází do města čistě za výdělkem a nemají potřebu vyvolávat konflikty. Kvůli nim by mohli přijít o zaměstnání,“ konstatoval Šalda.
 
Účastníci se dozvědí v rámci půlhodinové přednášky spoustu cenných informací, dozví se mimo jiné i o historických spojitostech národnostních menšin. To vše jim pomůže najít nejvhodnější způsob komunikace s těmito lidmi.
 
Sociální pracovnice humpoleckého dětského domova Olga Kotlíková zamíří ke Kulatému stolu s konkrétní otázkou. „Přiblížení problematiky při jednání s těmito lidmi není na škodu. My však nyní řešíme i nejasnosti ohledně legislativních změn. Některé děti jsou u nás v rámci humanitárního azylu a hrozí jim
vyhoštění z republiky v den ukončení ústavního pobytu,“ podotkla Kotlíková.

Soud podle většiny

Přednášku o etnických menšinách si už například vyslechli pelhřimovští i pacovští úředníci.
 
„Přestože zrovna v Pacově příliš mnoho cizinců nemáme, bylo to užitečné. Jsme zvyklí posuzovat vystupování lidí většinově. Neuvědomujeme si, že tito lidé se vlastně chovají normálně, ačkoliv nám to tak třeba nepřipadá,“ sdělila své dojmy z povídání u Kulatého stolu vedoucí pacovského odboru sociálních věcí Eva Kamenická.