„Jedná se asi o jednu třetinu odběrových míst, kde topí pevnými palivy,“ upřesnila starostka městyse Adriana Kottová.

Šetří životní prostředí

„Zatím připojeni nejsme, ale jakmile k nám přivedou teplovod, připojíme se. Vidím v tom budoucnost topení. Je znát oblast, kde jsou domácnosti vytápěny přes kotelnu, tam je mnohem čistší vzduch. V částech, kde připojení zatím neexistuje, je v zimních měsících takřka nedýchatelno,“ řekl jeden z obyvatel části městečka, kam trubky zatím nevedou, Jindřich Pětík.
 
I obyvatelé těchto částí se v průběhu dvou příštích let dočkají.
 
„Máme zažádáno o dotaci na Fondu životního prostředí, a pokud bude schválena, už v příštím roce začneme se samotnými pracemi. Do dvou let máme v plánu dokončit rozvody ve všech částech,“ uvedla starostka Adriana Kottová.
 
Peníze z Fondu životního prostředí a částečně i z městské pokladny budou však použity mimo jiné také na dokoupení a instalaci druhého kotle. Ten bude sloužit jako jakási pojistka pro případ, že by stávající kotel měl výpadek.

Druhý kotel jako pojistka

S podobným problémem se v Nové Cerekevi setkali v loňském roce. Kotel měl poruchu, a protože je kotelna osazena pouze jedním, zůstali lidé zhruba dva dny bez tepla.
 
„Po instalování druhého kotle už se toto stát nemůže, protože to bude jakýsi záložní zdroj a zároveň bude sloužit pro přitápění v měsících, kdy odběr tepla stoupne. V přechodném období, kdy odběr není tak velký, bude v provozu pouze menší kotel,“ popsal Karel Bezděk, technik městyse.
 
Náklady na dokončení rozvodů tepla překročí částku čtyřiceti pěti milionů korun, přičemž zátěž pro městskou pokladnu bude zhruba desetimilionová.
Tato investice se ovšem podle zastupitelů i podle místních obyvatel vyplatí.
 
„Připojení ke kotelně mi absolutně vyhovuje. Pracuji dlouho do večera, a když přijdu domů, mám teplo. Kromě toho je tu o poznání čistší vzduch,“ řekla Květa Zemanová z Nové Cerekve.