Primátor krajského města Jaroslav Vymazal nakonec nezařadil původně plánované uzavření smlouvy mezi oběma městy do programu zasedání jihlavského zastupitelstva.
 
„Pro tuto chvíli Humpolci nevyhovíme. O jeden hlas to v rámci koalice neprošlo,“ doplnil primátor Vymazal. „Projekt má svá rizika. Samotného mě ale mrzí, že spolupráce nezačne. Určitá solidarita ve chvíli, kdy státní policie nefunguje, jak by měla, by mohla směrem k menším městům být,“ doplnil Vymazal.
 
Strážníci měli v Humpolci dohlížet především na dodržování veřejného pořádku, hlavně v pátek a v sobotu večer. Pokuty, které by vybrali, by se mezi městy dělily podle klíče 80 procent pro Jihlavu a 20 procent pro Humpolec.
 
Za každou směnu by Jihlava dostávala navíc deset tisíc korun. Finanční efekt nakonec nebyl brán v potaz. Smlouva měla být uzavřena na dobu určitou, do konce roku 2010.
 
„Je to smutné, poté co jsme záležitost připravovali půl roku. Jednali jsme s ředitelem městské policie, s jihlavským primátorem, souhlasili s nižším podílem z vybraných pokut pro Humpolec i vyšší částkou za vykonanou službu,“ poznamenal humpolecký místostarosta Tomáš Křišťan.

Meziměstští strážníci ano i ne

Humpolečtí po odmítnutí zřízení vlastní stejné instituce neplánují. Své síly hodlají napnout za uskutečněním jiné myšlenky. „Ještě než jsme oslovili jihlavské strážníky, přemýšleli jsme i nad zřízením jakési společné obecní policie. Jejích služeb by mohlo využívat více měst okresu,“ nastínil Křišťan jeden z nápadů, jak zatočit s kriminalitou.

Z oslovených starostů největších měst se tvářil k návrhu nejpřístupněji pacovský Lukáš Vlček. „Jako nápad se mi to docela líbí. Záleželo by na způsobu nastavení celého systému, určitý význam by to ale určitě mělo,“ nebránil se Vlček případným jednáním.
 
Pacovští se neúspěšně potýkají zejména s vandaly. Sám starosta dokonce vyhlásil, že odmění každého, kdo jej přivede výtečníkům na stopu.
 
První muž kamenické radnice Ivan Pfaur byl zdrženlivější. „Nejsem velkým zastáncem tohoto řešení. Vsázíme spíše na spolupráci se státními policisty.
 
Každý strážník stojí příliš peněz. Aby se to na klidu ve městě skutečně projevilo, musel by se pohybovat v ulicích častěji než třeba jednou za tři dny,“ upozornil Pfaur na nevýhodné střídání takové stráže mezi více městy.
 
Pelhřimovští vzhlíží s nadějí spíše k rozšíření kamerového systému. „Sledování situace ve městě se nám osvědčilo. Společná obecní policie podle mě neřeší zásadní problém. Tím jsou v každém městě páteční a sobotní večery. Pro tuto dobu bychom se o strážníky navzájem přetahovali. A jejich střídání by postrádalo účinnost,“ podotkl starosta Leopold Bambula.