Jenom na Pelhřimovsku jsou nyní k mání hned dvě – v Těmicích a ve Věžné. Zájemci o farní nemovitosti letos však mohli vybírat z dalších třech objektů.

Církev prodávala fary v Křeči, Lidmani a Častrově. Jejich cena se většinou pohybuje od 900 tisíc korun do dvou milionů.

„Církev nemá peníze na opravu těchto objektů. O prodeji konkrétního majetku rozhoduje biskup. Na místo se vždy osobně dojedeme podívat a až poté vyhlásíme výběrové řízení,“ přiblížil vicekancléř českobudějovické římskokatolické církve Václav Kubeš.

Objekty už nejsou nepotřeba

Přesně měsíc mají potencionální kupci na podání finanční nabídky na objekt bývalé fary ve Věžné.

Obytná budova je téměř 250 let stará. Kromě toho k ní patří stodola, chlévy a kolny se dvorem a zahradou v intravilánu obce. Církev za objekt požaduje minimálně 950 tisíc korun.

„Budovy, které prodáváme, už nepotřebujeme a v horizontu deseti, dvaceti let rozhodně ani potřebovat nebudeme. Chybí nám kněží a žádný velký příliv misionářů ze zahraničí neočekáváme,“ dodal Václav Kubeš s tím, že finance získané z prodejů církev investuje do oprav farností, kde kněží sídlí.

Podle Kubeše mají o objekty zájem jak fyzické osoby, tak i samotné obce. Takový je i případ Těmic.

„O koupi fary uvažujeme. Zatím je vše v jednání. Naším záměrem by bylo faru přebudovat na denní stacionář pro seniory,“ dodala starostka Těmic Hana Tomanová.

A jaký názor na prodej církevních nemovitostí mají sami věřící?

„Podle mě není dobré, že se církev zbavuje far. Za čas si třeba uvědomí, že by se jí prodané budovy mohly hodit, a bude je chtít odkoupit zase zpátky. Ale to už nepůjde,“ zauvažovala jedna z věřících, Jarmila Vobořilová.